Удосконалення механізму управління земельними ресурсами населених пунктів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.3.29Ключові слова:
раціональне використання земельних ресурсів, охорона земель, землі населених пунктів, механізм управління земельними ресурсами населених пунктівАнотація
Важливою складовою інфраструктури міст та інших населених пунктів виступають протяжні об’єкти, що забезпечують переміщення людей, передачу на відстань енергії, ресурсів, інформації. У складі земель населених пунктів виділяють землі, які становлять «громадський простір» і використовуються для пересування та перебування людей. Для населеного пункту в цілому, як складно організованої системи, землі загального користування мають велике значення. Достатня площа таких земель, продумане розташування та високий рівень їх благоустрою суттєво визначають економічний потенціал населеного пункту, його привабливість для життя. Використання земель загального користування забезпечують суттєві громадські інтереси, пріоритет яких забезпечується правовими нормами.
Успіхи та невдачі системи землеустрою майже повністю залежать від системи управління, від якості керівництва та рівня професіоналізму відповідальних за наповнення системи. Навіть в епоху цифровізації і оцифрування, саме «людський фактор» визначає успішність систем. Постійний моніторинг земельних ресурсів має істотний впливає на рівень ефективності їх експлуатації. Такий підхід потребує врахування екологічного стану земельних ресурсів, їх придатності для створення інженерних об’єктів ринкової інфраструктури, привабливості для реалізації інвестиційних проектів тощо.
Особливе значення для механізму управління земельними ресурсами має система економічно обґрунтованих заходів і прийнятих рішень, які повинні забезпечувати: збалансованість інтересів держави, регіону, сільськогосподарських підприємств і приватних власників землі; раціональний розподіл рентних доходів між державою, регіоном, сільськогосподарськими підприємствами, приватними землевласниками й іншими власниками прав на землю; економічна зацікавленість при інвестуванні на території регіонів; доходи державного, регіональних і місцевих бюджетів; безперервність репродуктивного процесу; обґрунтованість встановлених ставок, тарифів і цін при здійсненні заходів з управління земельними ресурсами; збалансований соціально-економічний розвиток територій.
Посилання
Новаковська І. Принципи та підходи до формування сталого землекористування міських територій: зарубіжний досвід. Актуальні питання у сучасній науці. 2023. № 10. С. 65–76. URL: http://perspectives.pp.ua/index.php/sn/article/view/6761/6796.
Врятувати українську землю. Як війна впливає на стан ґрунтів і що чекає на органічне виробництво. веб-сайт. URL: https://www.epravda.com.ua//2023/05/11/700021.
Стрельник В.В. Відбудова України на засадах сталого розвитку. Ціннісно-орієнтований підхід в освіті і виклики євроінтеграції: матер. ІІІ Всеукр. наук.-метод. конф. (Суми, 18 червня 2022 р.) / ред. колегія: В.М. Завгородня, А.М. Куліш, та ін. Суми: Сумський державний університет, 2022. С. 182.
Глушенкова І.С., Анопрінко Т.В., Кошкалда І.В., Трегуб О. Управління земельними ресурсами. Харків: ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, 2018. 85 с.
Земельний кодекс України: Відомості Верховної Ради України від 25 жовтня 2001 р. № 2768-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text (дата звернення 31.10.2024).
Заїка І.В. Публічно-управлінські функції органів місцевого самоврядування у здійсненні державного контролю за використанням земель Юридичний наук. електрон. журн. 2023. № 8. С. 281–283. URL: http://www.lsej.org.ua/8_2023/65.pdf.
Шарапова С.В. Сучасні правові проблеми охорони, збереження та відновлення земель. Право та суспільство. 2023. № 4. С. 195–199. URL: http://pravoisuspilstvo.org.ua/archive/2023/4_2023/28.pdf.
Малиновський В.Я. Територіальна організація влади України: концептуальні засади трансформації: монографія. Луцьк: Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2010. 448 с. URL: https://core.ac.uk/reader/153583420.
Стрельник В.В. Адаптація законодавства України до права Європейського Союзу у сфері правової охорони земель. Матеріали IV Всеукраїнської за міжнародною участю науково-практичної конференції «Адаптація правової системи України до права Європейського Союзу: теоретичні та практичні аспекти». 2019 р. Полтава. С. 138–140.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 В. В. Стрельник, Б. О. Райденко, Ю. В. Вечорка
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.