Правове забезпечення охорони лісогосподарських земель в сучасних умовах

Автор(и)

  • А. Б. Корсун-Цуркан аспірантка кафедри земельного та аграрного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.3.21

Ключові слова:

правовий режим земель лісогосподарського призначення, охорона лісогосподарських земель, право власності на землі зайняті лісами, форми використання лісогосподарських земель, контроль за використанням та охороною лісогосподарських земель

Анотація

У статті досліджується правове забезпечення охорони земель лісогосподарського призначення в сучасних умовах. Охорона суб’єктивних прав власників лісогосподарських земель та користувачів цими землями, а також охорона встановленого порядку використання даних земель цими суб’єктами створює необхідне підґрунтя та належні умови здійснення ними господарської та іншої діяльності. Аналізуючи чинне земельне та лісове законодавство як нормативно-правову охорону даних земель, автор приходить до висновку, що особливості правового режиму лісогосподарських земель зумовлюють і специфіку їх охорони. Йдеться про те, що названі землі виступають одночасно в якості просторово-операційного базису і основного засобу виробництва в лісовому господарстві. Від стану земель лісогосподарського призначення безпосередньо залежить і стан лісових ресурсів. Отже реалізація землеохоронних заходів дозволяє позитивно впливати і на охорону лісів, які законодавець відносить до національного багатства.

Аналізуючи співвідношення раціонального використання та охорони земель, автор вважає, що охоронний аспект має домінувати над експлуатаційним, оскільки це відповідає вимогам законодавства про пріоритет екологічних інтересів над економічними.

В статті наголошується на тому, що охорона земель лісогосподарського призначення як основи екосистеми являє собою комплекс землеохоронних заходів, спрямованих передовсім на запобігання скороченню площі даних земель та погіршення їхнього стану. Серед особливостей правового забезпечення охорони лісогосподарських земель, зумовлених специфікою їхнього правового режиму, автор виокремлює наступні: а) безпосередній природно-біологічний зв’язок використання цих земель із лісокористуванням; б) підпорядкованість правового режиму даних земель, встановленого норми земельного, лісового та екологічного законодавства, режиму охорони і використання лісів як комплексного природного утворення; в) призначення лісогосподарських земель для ведення лісового господарства зміст, та основні вимоги якого закріплені нормами лісового законодавства, виступає необхідною умовою правового забезпечення охорони цих земель; г) управління у відносинах щодо охорони земель лісогосподарського призначення здійснюється таким чином, що окремі управлінські функції реалізуються паралельно або поглинаються аналогічними функціями, які стосуються лісів, що вимагає специфіки забезпечення охорони цих земель.

Посилання

Земельне право України: навч. посіб. / за ред. І.І. Каракаша, Т.Є. Харитонової. Одеса: Юрид. література, 2017. 588 с.

Кулинич П.Ф. Правові проблеми охорони і використання земель сільськогосподарського призначення в Україні: монографія. Київ: Логос, 2011. 688 с.

Титова Н.І. Землі сільськогосподарського призначення: права громадян України: науково-навч. посіб. / за ред. Н.І. Титової. Львів: ПАІС, 2005. 368 с.

Мунтян В.Л. Правові проблеми раціонального природокористування. Київ: Вид-во Київ. ун-ту, 1973. 181 с.

Вівчаренко О.А. Правова охорона земель України: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук: 12.00.06. Київ, 32 с.

Шульга М.В. Актуальные правовые проблемы земельных отношений в современных условиях. Харьков: Фирма «Консум», 1998. 224 с.

Науково-практичний коментар Земельного кодексу України / за ред. В.М. Кравчука. Київ: Істина, 2007. 632 с.

Земельный кодекс Республики Казахстан: Кодекс Республики Казахстан. Алматы: ТОО «Издательство «Норма-к», 2011. 120 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-14

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право