Історично-правові передумови набуття Україною без’ядерного статусу

Автор(и)

  • Т. Г. Ковальчук кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри екологічного права Навчально-наукового інституту права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна
  • Г. І. Балюк доктор юридичних наук, професор, професор кафедри екологічного права Навчально-наукового інституту права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна
  • Ю. П. Пахолок PhD, старший лаборант кафедри екологічного права Навчально-наукового інституту права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.3.12

Ключові слова:

екологічна безпека, ядерна зброя, ядерний боєзаряд, міжнародний акт, система міжнародних відносин, без’ядерна держава

Анотація

Стаття присвячена аналізу історично-правових передумов набуття Україною без’ядерного статусу. У статті досліджені етапи відмови України від використання ядерної зброї у політичних і військових цілях. Зокрема, авторами зазначено, що після набуття незалежності наша держава стала третьою в світі за потужністю свого ядерного потенціалу після США та росії. Україна як новостворена держава в силу історичних обставин отримала третій за потужністю ядерний арсенал у світі. Разом із цим, авторами зазначається, що Україна не поспішала наслідувати приклад своїх вчорашніх республік-побратимів, успадкувавши від СРСР понад 30% ядерного потенціалу, зокрема, Київ, починаючи вже з 1991 року, намагався використовувати свій ядерний потенціал як предмет торгу щодо гарантій безпеки з боку великих держав у майбутньому. Відмова від ядерного озброєння мала стати актом доброї волі України щодо світового співтовариства, прискорити розвиток відносин з провідними державами світу, поглиблення євроатлантичної та європейської інтеграції, участі у діяльності міжнародних організації. Правовий статус України як без’ядерної держави було задекларовано у виступах Президента України та різноманітних документах державного рівня, і юридично закріплено у Заяві Верховної Ради України «Про без’ядерний статус України» від 24 жовтня 1991 року № 1697-ХІІ. Водночас Україна отримала міжнародно-правові гарантії власної безпеки, закріплені, головним чином, у Будапештському меморандумі. Однак, вказані гарантії виявилися лише «паперовими» та не зашкодили росії анексувати Крим та розпочати повномасштабне збройне вторгнення в Україну.

На думку авторів, на неефективність зазначених гарантій вплинула відсутність дієвого механізму їх реалізації у Будапештському меморандумі. Крім того, про неефективність Будапештського меморандуму вказують наступні фактори: Будапештський меморандум не був ратифікований парламентом жодної з країн-гарантів; пасивність України в контексті Будапештського меморандуму дала інформаційний привід для спроб викривлення тлумачень його положень; Україна, як сторона Будапештського меморандуму, мала б сама вчиняти певні дії, що спрямовані на виконання Меморандуму.

Посилання

Кондратенко О. Процес ядерного роззброєння і Україна. Науковий вісник Інституту міжнародних відносин НАУ. Серія: економіка, право, політологія, туризм. Том 2. № 4. С. 75–79.

Будрук О. Ядерна зброя на території України: проблеми набуття без’ядерного статусу. URL: http://www.ucipr.kiev.ua/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=685 (дата звернення: 26.11.2024).

Про без’ядерний статус України: Заява Верховної Ради України від 24 жовтня 1991 року № 1697-ХІІ. Офіційний веб-портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1697-12 (дата звернення: 26.11.2024).

Україна на міжнародній арені: Зб. документів і матеріалів (1991–1995 рр.): у 2-х кн. / упоряд. В.В. Будяков та ін. К.: Юрінком Інтер, 1998. Кн. 2. 496 с.

Омелянюк С. Політико-правові акти, що визначили без’ядерний статус України. Віче. 2010. № 9. С. 12–15.

Гречанінов В.О. Під без’ядерною парасолькою. Україна та її ядерні можливості: ілюзії і реальність. Політика і час. 1999. № 8. С. 10–19.

Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року. Офіційний веб-портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_158 (дата звернення: 26.11.2024).

Балюк Г.І., Ковальчук Т.Г. Історично-правові аспекти нерозповсюдження ядерної зброї. Юридичний науковий електронний журнал. 2024. № 6. С. 161–165. URL: http://www.lsej.org.ua/6_2024/41.pdf (дата звернення: 26.11.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-14

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право