Визначення місця проживання дитини в умовах воєнного стану

Автор(и)

  • Ю. Ю. Ліщинська студентка ІІІ курсу бакалаврату Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», Україна
  • Т. З. Гарасимів доктор юридичних наук, професор, професор кафедри міжнародного та кримінального права Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», Україна https://orcid.org/0000-0002-4627-4774

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.2.10

Ключові слова:

дитина, батьки, місце проживання, права дитини, воєнний стан, безпека, інтереси дитини, виховання дитини, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства»

Анотація

У статті з’ясовано проблемні аспекти визначення місця проживання дитини в умовах воєнного стану та повномасштабного збройного конфлікту. Визначення місця проживання дитини суто юридичними методами не обмежене, оскільки його вибір регулюється також нормами моралі, а присутність морального компоненту регулювання місця проживання дитини пояснюється специфікою відносин, що регулюються.

Відзначено, що при вирішенні конфлікту між розлученими батьками про місце проживання малолітньої дитини в умовах воєнного стану, обставини, пов’язані з безпекою дитини та наслідками бойових дій, мають істотне значення та повинні бути вивчені і оцінені судом. Перебування одного з батьків на військовій службі в Збройних Силах України або інших силових структурах, а також наявність місця для проживання за межами країни не можуть бути єдиними підставами для визначення місця проживання дитини з одним із батьків. Ці факти, а також інші обставини та обмеження, що виникли внаслідок воєнного стану та бойових дій, повинні оцінюватися судом у сукупності з іншими факторами, з урахуванням принципів рівності прав батьків і забезпечення найкращих інтересів дитини, заохочуючи співпрацю всіх учасників процесу.

Зміна місця проживання дитини в умовах війни та соціальних зрушень є особливо складним завданням, яке потребує ретельного аналізу як юридичних, так і моральних аспектів. Принцип рівності прав батьків і забезпечення найкращих інтересів дитини має стати основою для ухвалення рішень у спорах про місце проживання. Суди повинні враховувати не лише особисті інтереси батьків, але й емоційний стан дитини, її потреби та безпеку в умовах, коли військові дії створюють додаткові ризики. У світлі сучасних викликів, таких як воєнний стан, необхідно зважати на особливі обставини, що виникають внаслідок конфлікту, а також сприяти співпраці між усіма сторонами. Лише комплексний підхід, що поєднує правові норми з гуманістичними принципами, може забезпечити дійсно безпечне та стабільне середовище для розвитку дитини.

Посилання

Лихолат І. Договірний порядок визначення місця проживання дитини в нотаріальній практиці. Нотаріат України. 2014. № 12. С. 27–39.

Аніщенко К.М. Засади визначення місця проживання дитини. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 3. С. 124–126.

Сімейний кодекс України: Закон України від 10.01.2002 року. № 2947-ІІІ. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text.

Справа ЄСПЛ «М.С. проти України» від 11 жовтня 2017 р. URL: https://www.familylawstudies.org.ua/uk/espl/209113ua.

Конвенція про права дитини: Конвенція Організації Об’єднаних Націй від 20.11.1989 р. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_021#Text (дата звернення: 20.10.2024).

Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2402-14#Text.

Питання – відповідь: Що враховується при визначенні місця проживання дитини у процесі розлучення подружжя? – LDN. LDN – Мережа правового розвитку. URL: https://ldn.org.ua/consultations/pytannia-vidpovid-shcho-vrakhovuiet-sia-pry-vyznachenni-mistsia-prozhyvannia-dytyny-u-protsesi-rozluchennia-podruzhzhia.

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text.

Захист прав дітей в умовах воєнного стану: реальні та штучні спори – Юридична Газета. Юридична газета – онлайн версія. URL: https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/zahist-prav-ditey-v-umovah-voennogo-stanu-realni-ta-shtuchni-spori.html.

Особливості вирішення спорів про визначення місця проживання малолітньої дитини під час дії воєнного стану – Вінницька обласна військова адміністрація. Офіційний вебсайт – Вінницька обласна військова адміністрація. URL: https://osite.vin.gov.ua/departament-pravovoho-zabezpechennia-oblderzhadministratsii/61926-osoblyvosti-vyrishennia-sporiv-pro-vyznachennia-mistsia-prozhyvannia-malolitnoi-dytyny-pid-chas-dii-voiennoho-stanu.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-06

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право