Економічна безпека України в умовах воєнного стану

Автор(и)

  • О. Соколов аспірант Київського університету інтелектуальної власності та права НУ «Одеська юридична академія», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.41

Ключові слова:

економічна безпека, розвиток, законодавство, воєнний стан, економічний розвиток

Анотація

Мета даної статті полягає у визначенні сутності, проблем та перспектив щодо розвитку та підтримки стабільного рівня економічної безпеки України.

Методами дослідження, що використовувалися в статті є: індукції, синтезу, аналізу, порівняння, узагальнення та графічний метод.

Визначено теоретичні основи та сутність економічної безпеки. Досліджено основні проблеми економічної безпеки, що виникли в Україні в період повномасштабного вторгнення. Визначено показники безпеки та економічного розвитку країни за період 2019–2023 років, а також охарактеризовано їх динаміку за п’ять досліджуваних років. Дослідження в динаміці рівень економічної безпеки України у період 2019–2023 рр. за окремими складовими та інтегральним показником. Визначено напрямки та ймовірні перспективи забезпечення економічної безпеки держави під час військових конфліктів та в процесі подальшого відновлення економіки країни. Наведено методи, які можна використовувати для підтримки високого рівня економічної безпеки країни, серед яких варто відмітити: диверсифікацію економіки, що дозволить знизити ризики і забезпечити стійкість економічного розвитку; розвиток резервних ринків, що може в довгостроковій перспективі скоротить можливість обмеження зовнішньої торгівлі і доступу до ресурсів; захист інфраструктури, що передбачає забезпечення безпеки критично важливих об’єктів, таких як енергетичні системи, автомобільні дороги та мережі зв’язку; мобілізація ресурсів, що передбачає накопичення та залучення фінансових ресурсів, зокрема від іноземних інвесторів; розробка резервних джерел енергії передбачає забезпечення енергетичної безпеки; збереження людського капіталу. Визначено ключові напрямки реформування економіки країни в умовах повномасштабного вторгнення. Визначено основні галузі на яких економічна безпека повинна ґрунтуватися в напрямку відновлення життєздатності секторів економіки, які в довоєнний період мали найбільшу частку ВВП. Визначено ймовірні перспективи для розвитку металургійного, агропромислового секторів та сфери послуг.

Посилання

Актуальні виклики та загрози економічній безпеці України в умовах воєнного стану. Національний інститут стратегічних досліджень: сайт. URL: https://niss.gov.ua/publikatsiyi/analitychni-dopovidi/aktualni-vyklyky-ta-zahrozy-ekonomichniybezpetsi-ukrayiny-v.

Братель С.Г. Досвід зарубіжних країн у сфері забезпечення безпеки об’єктів критичної інфраструктур. Південноукраїнський правничий часопис. 2023. № 3. С. 261–265.

Гарькава В.Ф. Економічна безпека регіонів України. Економіка України. 2022. № 2. С. 37–49.

Глущенко О.О. Функція забезпечення безпеки держави в умовах забезпечення воєнного стану. Часопис Київського університету права. 2023. № 1. С. 53–55.

Капля О. Забезпечення економічної безпеки громадянина в умовах воєнного стану: правовий аспект. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Юридичні науки. 2023. № 2 (62). С. 29–33. URL: https://doi.org/10.32689/2522-4603.2022.2.5.

Маркович Х.М. Національна безпека України: понятійно-категоріальне осмислення. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. Серія економічна. Сер юридична. 2023. Вип. 38. С. 10–15.

Офіційний сайт Держкомстату. URL: https://www.ukrstat.gov.ua.

Офіційний сайт Міністерства економіки України. URL: https://me.gov.ua/?lang=uk-UA.

Izbash K.S., Polishchuk M.I. Observance of human and citizen rights and freedoms in the conditions of implementation of marital law in Ukraine. Міжнародні безпекові студії: управлінські, економічні, технічні, правові, екологічні, інформаційні та психологічні аспекти: колективна монографія. Тбілісі: Авіаційний Університет Грузії. 2023. С. 480–496.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-06

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право