Точність термінів: еволюція, шлях до розуміння і законодавчого втілення гендерної рівності
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.40Ключові слова:
гендерна рівність, термінологія, гендерна ідентичність, законодавчі ініціативи, дискримінація, соціальна справедливістьАнотація
Стаття присвячена аналізу точності та еволюції термінології, що стосується гендерної рівності, а також важливості коректного використання цих термінів у соціальних і законодавчих контекстах. Автор розглядає, як зміни в розумінні поняття гендеру вплинули на формування нових підходів до рівності прав чоловіків і жінок, а також гендерно-нейтральних осіб. Увага зосереджена на правових аспектах закріплення гендерної рівності, аналізі міжнародних та національних законодавчих ініціатив, а також проблемах термінологічної неточності, яка може призводити до нерівності та дискримінації. У статті зроблено акцент на важливості створення чіткої та всеосяжної правової бази, яка відповідає сучасним підходам до гендерної ідентичності та рівності.
Окремо розглядаються виклики, які виникають в процесі втілення гендерної рівності в життя, такі як недостатня обізнаність про гендерні питання серед населення та законодавців, а також суперечності в існуючій правовій базі. Акцентовано увагу на важливості освіти та просвіти в сфері гендерних відносин, оскільки розуміння термінів і концепцій є основою для формування більш справедливого суспільства.
На завершення, автор пропонує рекомендації щодо покращення термінологічної точності в законодавстві та суспільному дискурсі, зокрема через залучення фахівців з різних галузей – соціології, права, гендерних студій – для створення комплексного підходу до питань гендерної рівності. Стаття сприяє формуванню більш глибокого розуміння гендерних питань та підкреслює важливість точності термінів у процесі їх законодавчого закріплення.
Також розглядається роль досліджень у сфері гендерних питань у формуванні законодавчих ініціатив. Підкреслено, що наукові розробки і дослідження можуть допомогти виявити прогалини в існуючих законах і термінології, а також сприяти їх корекції. Наприклад, виявлення нових форм дискримінації, таких як гендерна ідентичність та сексуальна орієнтація, вимагає адаптації правових норм до реалій сучасного суспільства.
Посилання
Грицай І.О. Механізм забезпечення принципу гендерної рівності: теорія та практика: монографія. Київ: Хай-Тек Прес, 2018. 470 с.
Грицяк Н. Формування ґендерної політики в Україні: проблеми теорії, методології, практики. Київ : Вид-во НАДУ, 2004. 384 с
Заїка А.А. Гендерна рівність як принцип правового статусу особи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер. Право. 2016. Вип. 41(1). С. 65–70.
Лазар І.Г. Гендерна політика: поняття, визначення, управлінські підходи: словник-довідник. Львів: Ліга-Прес, 2005. 142 с.
Онищенко І.Г. Гендерна політика європейського союзу: Порядок денний для України. URL: https://dspace.nuft.edu.ua/server/api/core/bitstreams/27a0a6e0-6eff-46af-b8ba-a89bbc4ca905/content (дата звернення: 21.10.2024).
Оніщенко Н.М. Сучасний гендерний контекст: новели, перспективи, дискусії. Часопис Київського університету права. Вип. 1(3). С. 22–26.
Руднєва О.М. Гендерна рівність у праві України: дис. канд. юрид. наук. Харків, 2002. 178 с.
Baylis J., Smith S., Owens P. The Globalization of World Politics : An Introduction to International Relations. 4th ed. New York: Oxford University Press. 2007. URL: https://www.abs.edu.gh/wpcontent/uploads/2022/10/Main-textbook-The-Globalization-of-World-Politics.pdf.
Edwardsson K. Confronting Gender Equality. How Gender Equality is Perceived in UN Documents: A Comparison of Poverty Reduction and Post-Conflict Security. Lund University. Lund, Sweden. 2012. URL: http://lup.lub.lu.se/luur/download?func=downloadFile&recordOId=3046926&fileOId=3046927 (date of access: 20.10.2024).
Lerwall L. Könsdiskriminering, En analys av nationell och internationell rätt. Akademisk avhandling, Iustus förlag, 2001. 471 s.
Lovas J. Exploring gender equality and women’s empowerment: a critical examination of select l’oréal corporate documents 2017. 195 p. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/211574647.pdf (date of access: 20.10.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. О. Сарнавський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.