Статути територіальних громад як невід’ємна основа функціонування учасницької демократії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.36Ключові слова:
учасницька демократія, статути, місцеве самоврядування, acquis communautaire, територіальна громада, місцева демократіяАнотація
Публічна демократія стала невід’ємною частиною сучасних демократичних інституцій особливо на місцевому рівні і показником їхньої ефективності. Складно уявити демократичне суспільство без місцевої демократії, а отже без функціонування інститутів місцевого самоврядування. Варто зазначити, що основний англомовний варіант слогану-принципу «Нічого про нас без нас» («Nothing about Us, Without Us»), який був запроваджений міжнародним рухом людей з інвалідністю для демонстрації фундаментальних змін у напрямку принципу їхньої участі та залучення до всіх аспектів політичного, соціального, економічного та культурного життя. Надалі цей слоган та його модифікації («Усе, що без нас, не для нас», «Не робіть для нас без нас», «Якщо без нас, то не для нас») стали широко вживаними як символ того, що жодне суспільство не може вважатися демократичним, якщо в ньому відсутня можливість участі у прийнятті управлінських рішень на рівні державної та місцевої влади. Відповідно, згідно ст. 5 Конституції України: «Народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні”. Саме тому, громадяни мають право впливати на владу безпосередньо та через своїх представників.
Якщо розглядати демократичні цінності через призму учасницької демократії важливо надати жителям гарантії для реалізації ними своїх прав на місцевому рівні. Сталий розвиток демократичного суспільства в контексті громадської участі залежить від якісного нормативного забезпечення у формі статутів територіальних громад, які є найголовнішим юридичним актом в межах тієї території. Ефективність статуту територіальної громади полягає у забезпеченні реальних ресурсів, автономності та спроможності вирішувати проблеми місцевого характеру. Це включає участь громади у формуванні міської політики, бюджету, розробці стратегій і програм розвитку міста та його підсистем, отримання підтримки від міської влади у вирішенні питань локального значення, а також активне залучення до реалізації різного роду міжнародних проєктів для розвитку інфраструктури будь-якої територіальної громади в Україні.
Статути слугують юридичними інструментами, що підтверджують автономність, забезпечують самостійність у вирішенні визначеного кола питань та підкреслюють регіональну ідентичність кожної громади.
Посилання
Arnstein, S. A ladder of citizen participation. 1969. AIP Journal, 216–224 p.
Ідесіс І.В. Статути територіальних громад українських міст: проблеми теорії та практики: автореф. дис. … канд. юрид.наук. Ужгород, 2016. 22 с.
Про затвердження Положення щодо впровадження бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) міста Луцька. Рішення Луцької міської ради від 22.12.2017 року № 36/4 із змінами. URL: https://ips.ligazakon.net/document/VO170756.
Статут територіальної громади міста Івано-Франківська (нова редакція 2024 року). URL: https://docs.google.com/document/d/14zKeP-1w3WhyeQeLcwcY2i6po6QPrEX6/edit?usp=sharing&ouid=118075011549292820806&rtpof=true&sd=true.
Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування № 7283 від 13.04.2022. Відомості Верховної Ради України. URL: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/39362.
Народовладдя в громадах. Які можливості впливу на рішення місцевого самоврядування отримають жителі. URL: https://cs.detector.media/reforms/texts/185972/2024-03-22-narodovladdya-v-gromadakh-yaki-mozhlyvosti-vplyvu-na-rishennya-mistsevogo-samovryaduvannya-otrymayut-zhyteli.
Recommendation CM/Rec(2019)3 of the Committee of Ministers to member States on supervision of local authorities’ activities. Adopted by the Committee of Ministers on 4 April 2019 at the 1343rd meeting of the Ministers’ Deputies. URL: https://search.coe.int/cm#{%22CoEIdentifier%22:[%22090000168093d066%22],%22sort%22:[%22CoEValidationDate%20Descending%22]}.
Зареєстровані статути територіальних громад Київської області. URL: https://centraljust.gov.ua/derg_reestracia_zmi_ta_gf/statute_territorial_entity/statute_territorial_entity_kyivobljust.
Зареєстровані статути територіальних громад Вінницької області. URL: https://centraljust.gov.ua/derg_reestracia_zmi_ta_gf/statute_territorial_entity/statute_territorial_entity_vinobljust.
Зареєстровані статути територіальних громад Хмельницької області. URL: https://centraljust.gov.ua/derg_reestracia_zmi_ta_gf/statute_territorial_entity/statute_territorial_entity_hmelobljust.
Зареєстровані статути територіальних громад Житомирської області. URL: https://centraljust.gov.ua/derg_reestracia_zmi_ta_gf/statute_territorial_entity/statute_territorial_entity_zhytomyrobljust.
Зареєстровані статути територіальних громад Черкаської області. URL: https://centraljust.gov.ua/derg_reestracia_zmi_ta_gf/statute_territorial_entity/statute_territorial_entity_cherkasyobljust.
Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні № 4298 від 30.10.2020 року. Відомості Верховної Ради України. URL: https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70293.
Про місцеве самоврядування в Україні. Закон України, 1997, № 24, ст. 170. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. Пивовар
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.