Амбівалентність сучасної цивілізації і правова соціалізація: теоретико-правовий аспект
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.17Ключові слова:
амбівалентність, правова соціалізація, сучасна цивілізація, глобалізація, мультикультуралізм, культурні цінності, конфліктиАнотація
У статті розглядаємо амбівалентність сучасної цивілізації як фактор впливу на правову соціалізацію.
Глобалізація і локалізація, індивідуалізм і колективізм, одночасне прагнення до прогресу і намагання зберегти традиції створюють подвійність, конфліктність соціалізаційних умов, у яких перебуває сучасна людина. Зазначена двоїстість створює як можливості для індивідуального розвитку людини, так і нові ризики для формування її правової свідомості.
Динамічні зміни культурно-правового, соціального, економічного становища, сприяють прийняттю людиною швидких, необдуманих рішень заради її виживання і власної адаптації. Виникає ризик формування хибних уявлень про право, справедливість, силу і призначення закону.
Масова, глобальна культура змінює умови правової соціалізації, додаючи в них компонент ризику і невизначеності. Встановлено, що мультикультурність, сприяючи розвитку міжнародного права, інтегруючи різні правові традиції у глобальну систему права, породжує нові суперечності в суспільстві, посилює соціальну напругу, призводить до виникнення так званих «паралельних правових світів». Секулярна державна політика з одночасним зростанням культурного і релігійного різноманіття, ускладнює правову соціалізацію через ризики фрагментації правової системи. Невідповідність між традиційними цінностями певних соціальних груп і нормами права, має наслідком недотримання законів.
Наголошено, що криза демократії супроводжується зменшенням довіри до політичних і правових інституцій, зростанням авторитарних тенденцій і послабленням механізмів верховенства права. Відсутність ефективного правового захисту у період кризи, сприяє поширенню правового нігілізму, що ускладнює пошук консенсусу між державою і її народом. Для зменшення негативних наслідків і зняття суспільної напруги необхідна ефективна, злагоджена міжнародна і національна правова політика. Спільні зусилля мають спрямовуватися на інтеграцію різних культур на правових засадах, з яких найперше принципи рівності і верховенства права. У складних політико-правових та полікультурних умовах це дозволить захистити права кожної людини, незалежно від її походження, соціального становища, віросповідання тощо.
Посилання
Панфьорова М. Цивілізаційний вибір України через призму правових цінностей. Law. State. Technology. 2024. № 3, p. 18–23. URL: https://journals.politehnica.dp.ua/index.php/lst/article/view/621/551.
Козловець М.А. Правова соціалізація особистості в умовах транзитивності українського соціуму. Суперечності взаємодії моралі і права в сучасному суспільстві: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (Харків, 22 травня 2020 р.). Харків: Друкарня Мадрид, 2020. С. 65-70.
Власенко В.В. Вплив процесів глобалізації на правові системи сучасності. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. №1. 2022. С. 9-13. URL: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://apnl.dnu.in.ua/1_2022/2.pdf.
Жаровська І.М., Матяшовська Р.Ю. Глобальні виклики у праві (на прикладі статусу дітей дошкільного віку): монографія. Київ: Видавництво Людмила, 2020. 140 с.
Офіційний сайт Світового банку. Електронний ресурс. URL: https://www.worldbank.org/en/topic/poverty/overview
Офіційний сайт Агентства Організації Об’єднаних Націй у справах дітей (UNICEF). Електронний ресурс. URL: https://www.unicef.org/protection/child-labour.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. В. Парута
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.