Виклики та тенденції в сучасному правоутворенні України

Автор(и)

  • В. Т. Осауленко здобувач третього освітньо-наукового рівня «Доктор філософії» Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет», Україна https://orcid.org/0009-0001-9985-9442

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.14

Ключові слова:

правотворчість, нормотворчість, держава, сучасні виклики, тенденції розвитку правотворчості

Анотація

Автором в статті відзначено актуальність наукового пізнання питань місця особливостей сучасного правоутворення, які запропоновано узагальнити в межах відповідних викликів та тенденцій розвитку. Тому мету дослідження визначено як виокремлення та характеристика викликів, які сьогодні існують в механізмі правоутворення в Україні, а також встановлення тенденцій розвитку правоутворення.

Відзначено, що актуальність наукового дослідження наявних викликів та тенденцій в сучасному правоутворенні в Україні обумовлюється низкою важливих чинників, які впливають на вітчизняну правову систему, суспільство і державу. Основні аспекти, що підкреслюють актуальність досліджень у сфері правоутворення, а отже підкреслюють актуальність цієї теми наукової роботи наступні. Наукові дослідження особливостей сучасного правоутворення в Україні потенційно націлені на забезпечення ефективності та дієвості правової системи. Якість і ефективність правової системи прямо залежать від механізму правоутворення, який визначає, наскільки швидко та адекватно закони відповідають потребам суспільства та викликам сучасності. Дослідження правоутворення допомагають створювати дієвіші правові акти, що можуть швидше адаптуватися до змін у суспільстві, а вивчення його викликів та тенденцій, які визначають правоутворення – потенційно спроможне посилити практику творення права, його відповідність сучасним потребам суспільного життя.

На підставі аналізу доктринальних уявлень на питання особливостей сучасного правоутворення в Україні, з’ясовано, що сучасні виклики та тенденції у механізмі правотворення в Україні відображають вплив як внутрішніх, так і зовнішніх факторів, які можливо узагальнити в межах наступних блоків: 1) євроінтеграція та гармонізація законодавства України; 2) децентралізація влади та розвиток місцевого самоврядування; 3) цифровізація правотворчості, що супроводжується необхідністю захисту персональних даних, кібербезпеки та регулювання цифрових послуг, що потребує швидкої адаптації правової системи до нових технологій; 4) підвищення ролі громадянського суспільства у правотворчості; 5) мінімізація впливу корупціогенних факторів на процес підготовки та ухвалення правотворчих актів; 6) підвищення ефективності та прозорості правотворчого процесу; 7) посилення міжнародного співробітництва та імплементація міжнародних зобов’язань; 8) врахування судової практики у правотворчості, що супроводжується необхідністю узгодження правотворчості з існуючими прецедентами та рішеннями Європейського суду з прав людини, що сприяє єдності правової практики.

Підсумовано, що сучасне правотворення в Україні відзначається необхідністю поєднувати європейські стандарти, цифрові технології та забезпечувати більшу прозорість і участь громадськості у правовому процесі.

Посилання

Оніщенко Н. Правотворчість: від методологічних засад до практичного призначення. Scientific Collection «InterConf». 2023. № 150. С. 318–325. URL: https://archive.interconf.center/index.php/conference-proceeding/article/view/2992.

Тернавська В.М. Пправотворчість держави в умовах глобалізації та глокалізації як основних тенденцій у праві. Нове українське право. 2024. № 2. С. 95–101.

Шемшученко Ю.С. Теоретичні проблеми державознавства і правознавства в умовах глобалізації. Національна держава і право в умовах глобалізації: зб. наук. ст. Київ: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2007. С. 3–8.

Кібенко О. «Перспективна дія правового висновку (позиції) Верховного Суду: чи доцільно запровадити в Україні». Судово-юридична газета, 3 березня 2020 р. URL: https://sud.ua/ru/news/blog/162411-perspektivna-diya-pravovogo-visnovku-pozitsiyi-verkhovnogo-sudu-chi-dotsilno-zaprovaditi-v-ukrayini (дата звернення: 18.04.2024).

Ющик О.І. Правова реформа: загальне поняття, проблеми здійснення в Україні: монографія. Київ: Ін-т законодавства Верховної Ради України, 1997. 190 с.

Дідич Т.О. Розвиток правоутворення в Україні як основа реформування правової системи. Актуальні питання реформування правової системи: зб. матер. ХІV Міжнарод. наук.-практ. конф. (м. Луцьк, 16–17 червня 2017 р.). Луцьк: Вежа-Друк, 2017. С. 27–29.

Козюбра М.І. Загальнотеоретичне правознавство в умовах сучасних глобалізаційних трансформацій. Наукові записки НаУКМА. Юридичні науки. 2017. Т. 193. С. 3–11.

Клімушин П.С. Електронне урядування в інформаційному суспільстві: монографія. Харків: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2010. 312 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-06

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень