Перспективи удосконалення правового регулювання сфери доброчесності у судовій системі України

Автор(и)

  • Р. І. Матвіїв аспірант Інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету» «Львівська політехніка», Україна https://orcid.org/0000-0003-1280-6776

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.13

Ключові слова:

доброчесність, судова влада, судочинство, морально-етичні принципи, критерії, правове регулювання, судова реформа

Анотація

Стаття присвячена визначенню основних аспектів удосконалення правового регулювання сфери доброчесності у судовій системі України з метою адаптації її до європейських стандартів.

Умотивовано, що принцип доброчесності судді первинно сприймається як необхідний еталон, що вміщений у правовому регулюванні сфери судової системи у правовій державі, проте це юридичне поняття, слід сприймати розширено, оскільки він втілює ідеологію правової реальності сучасності. Суддя репрезентує захисну функцію держави, в сприйнятті широкомаштабності його діяльність спрямована на формування справедливості та верховенства права через здійснення судочинства. Тому такі вимоги до судді як доброчесність виступають необхідним елементом досягнення найвищих стандартів державотворення.

Доведено, що доброчесність суддів є вагомим чинником трансформації правової стистеми України до європейських стандартів судочинства, виступаючи унікальною праксіологічною та філософсько-правовою затребуваною характеристикою представників суддівськького корпусу, що формує повагу до судової системи з боку громадськості, визначає довіру суспільства до держави загалом та репрезентує ефективність судочинства і його відповідність високим еталонам справедливості й верховенства права.

Розглянувши розуміння доброчесності, практику функціонування суддів різних гілок та іноземну зразкову практику європейських держав у цій сфері запропоновано удосконалення правового регулювання для імплементації принципу доброчесності в національну практику. Доведено, що комплексного розуміння доброчесності, нормативно виведеного понятійно-категоріального апарату не існує, окрім того невизначеними та далі дискутованими є елементи доброчесності судді. Тому негайного нормативного удосконалення потребує визначена проблема. Також умотивовано, що затребуваним є нормативне встановлення та попередня узгодженість між всіма інституціями єдиних показників (критерії, індикатори) визначення доброчесності / недоброчесності суддів та кандидатів на цю посаду, котрі б відображали принципи правової визначеності, верховенства права та справедливості.

Посилання

Kahn B. W. Independence and Responsibility in the Judicial Role Transition to Democracy in Latin America: The Role of the Judiciary Edition1st Edition ImprintRoutledge. 1993. 15 р.

Центр Разумкова. Соціологічні дослідження. URL: https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia.

Peterson D. Perceived leader integrity and ethical intentions of subordinates, Leadership & Organization Development Journal, 2004. Vol. 25, No. 1, P. 7–23

Huberts L., Van Montfort A. Ethics, corruption and integrity of governance: What it is and what helps. In Oxford Research Encyclopedia, Politics [Subject: Policy, administration, and bureaucracy]. New York: Oxford University Press. 2020.

Кодекс суддівської етики: затв. XI черговий з’їзд суддів України від 22.02.2013. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/n0001415-13#Text.

ВККСУ та ГРД погодили список спільних індикаторів для визначення невідповідності критеріям доброчесності та професійної етики. Громадська рада доброчесності. 2023. URL: https://grd.gov.ua/news/vkksu-ta-hrd-pohodyly-spysok-spilnykh-indykatoriv-dlia-vyznachennia-nevidpovidnost/.

Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри: Закон України від 09.12.2023 № 3511-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3511-20#Text.

Щорічна доповідь за 2023 рік «Про стан забезпечення незалежності судів в Україні»: затв. рішенням Вищої ради правосуддя від 27 червня 2024 року № 1999/0/15-24. URL: https://hcj.gov.ua/sites/default/files/field/file/shchorichna_dopovid_za_2023_rik_pro_stan_zabezpechennya_nezalezhnosti_suddiv_v_ukrayini.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-06

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень