Проблеми рецепції договірних та деліктних зобов’язань римського права у статутах Великого князівства Литовського
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.10Ключові слова:
рецепція, римське право, українське право, Литовські статути, Велике князівство Литовське, Литовсько-Руська держава, зобов’язання, застава, іпотека, делікт, забезпечення виконання зобов’язанняАнотація
Стаття присвячена аналізу рецепції договірних і деліктних зобов’язань римського права у правовій системі Великого князівства Литовського. Особливу увагу приділено порівняльному аналізу римських договірних і деліктних зобов’язань та їхніх аналогів у литовсько-руському праві, зафіксованих у Литовських статутах 1529, 1566 та 1588 років. Обґрунтованість теоретичних положень, висновків, наукового аналізу та достовірність результатів дослідження забезпечено використанням сукупності філософських, загальнонаукових та спеціальних наукових методів, а саме:, порівняльно-правовий, формально-юридичний, герменевтико-правовий, історико-функціональний, системно-функціональний, системно-структурний, метод синхронного та діахронного порівняння тощо. Дослідження здійснювався з погляду принципів історизму, об’єктивності, різнобічності, взаємодоповнюваності та обґрунтованості, що створило надійну методологічну основу для комплексного аналізу предмета дослідження. У статті прослідковано вплив соціально-економічних умов Великого князівства Литовського на перебіг та особливості рецепції римського права. Проаналізовано, як римські концепції делікту були адаптовані до умов державно-правового і суспільного розвитку Великого князівства Литовського. Розглянуто інтеграцію римських юридичних концепцій зобов’язального права у литовсько-руську правову систему з урахуванням специфіки місцевих правових інститутів, менталітету та звичаєвого права. Автор робить висновок, що рецепція римського права у Великому князівстві Литовському сприяла формуванню основ сучасного зобов’язального права та стала важливим етапом у розвитку української правової традиції. Доведено, що повного копіювання римських правових конструкцій не відбувалося, а рецепійовані норми римського права піддавалися глибокому переосмисленню та адаптації до місцевих умов. Обґрунтовано, що інститут застави, поширений у Великому князівстві Литовському, зазнав значного впливу римського права, проте зберігав ряд характерних відмінностей від римських правових конструкцій.
Посилання
Гринько С. Д. Вплив римського права на формування інституту деліктних зобов’язань у Литовських статутах. Статут Вялікага княства Літоўскага 1529 года – падмурак развіцця беларускай дзяржаўнасці i канстытуцыяналізму (да 480-годдзя прыняцця): зб. навук. арт. Мінск: РІВШ БДУ, 2009. С. 92–97.
Гринько С. Д. Система зобов’язань за римським приватним правом та її рецепція в Україні. Університетські наукові записки. 2008. № 4. С. 104–108.
Миньо М.М. Договір найму за римським правом та його рецепція в праві України: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. Львів, 2015. 238 с.
Майкут X.В. Інститут забезпечення зобов’язань на українських землях за Статутами Великого князівства Литовського. Актуальні проблеми держави і права. 2009. Вип. 49. С. 221– 227.
Степонавичене Л. Деякі особливості реалізації норм заставного права (в перші роки функціонування Другого Литовського статута). Ukraina Lithuanica: студії з історії Великого князівства Литовського, 2009. Т. І. К., Інститут історії України НАН України. С. 54–66. http://ul.history.org.ua/images/1/UL_T_I.pdf.
Кізлова О.С. Еволюція інституту застави в контексті державотворення в Україні (історико-правові аспекти): автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01. Одеса, 1998. 16 с.
Цвігун І.М. Цивільно-правове регулювання іпотеки земельної ділянки: дис. канд. юрид. наук: 12.00.03 / Тернопіл. нац. екон. ун-т. Тернопіль, 2019. 242 с.
Товстоліс М. Суть застави за Литовським Статутом. Праці комісії для виучування історії західно-руського та українського права. Київ: З друк. Укр. Акад. Наук., 1929. Вип. 6. С. 111–158.
Журавель А.В. Розвиток інституту іпотеки в Україні: історичний досвід, проблеми та перспективи. Одеса: ОДУВС, 2010. 156 с.
Corpus Iuris Civilis. URL: https://droitromain.univ-grenoble-alpes.fr/corpjurciv.htm (дата звернення: 11.12.2024).
Статути Великого князівства Литовського: У 3-х томах / За ред. С. Ківалова, П. Музиченка, А. Панькова. Одеса: Юридична література, 2002–2004. Т. I, 464 с.; Т. II, 341 с.; Т. III. Кн. 1, 672 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 А. В. Крижевський
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.