Класифікація ліберально-правових ідей

Автор(и)

  • А. Р. Добросердов здобувач ступеня «Доктор філософії» Донецького національного університету імені Василя Стуса, Україна
  • Ю. В. Гоцуляк завідувач кафедри теорії, історії держави і права та філософії права Донецького національного університету імені Василя Стуса, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.8

Ключові слова:

лібералізм, правовий лібералізм, правова ідеологія, правова доктрина, свобода, принцип свободи, принципи права, права та свободи людини, справедливість, держава, лібертаріанство, класифікація

Анотація

У статті проаналізовані критерії класифікації ліберально-правових ідей. Автором запропоновано класифікувати правовий лібералізм на: державницький, коли принцип свободи в першу чергу стосується відносин особи та держави, її незалежності від неї, обмеженого втручання держави у приватне життя громадян); суспільний, коли принцип свободи потребує узгодження з іншими засадничими принципами права, в першу чергу рівності, справедливості та гуманізму, що вимагає вирішення проблеми соціальних класових розшарувань; особистісний, коли принцип свободи закладає сферу приватності, можливостей особистісного розвитку, толерантності.

Встановлено, що правовий лібертаризм – це вид правового лібералізму, що трактує взаємозв’язок принципів рівності та свободи як рівність можливостей, а не соціальна рівність. Держава не має втручатись в особисте та економічне життя, оскільки свобода спроможна до саморегуляції та формування правопорядку вільного суспільства. Право має бути «живим», заснованим на незалежності та максимальній свободі. Відстоюється пріоритетність негативних прав як таких, що відповідають природі людини.

Аргументовано, що сучасний лібералізм значною мірою залежить від технологій, зокрема, мережі Інтернет, яка є складно регульованою і осередком розгортання свободи людини. Ліберальна доктрина від питань негативної свободи, обмеження держави, прав людини, соціальної рівності та справедливості, приватної власності та конкуренції перейшла на глобальний рівень, де будь-яка сфера життєдіяльності тестується на розширення меж свободи: поведінка, світогляд, самоідентифікація, мова, зовнішність тощо. Такий лібералізм уже не можна просто іменувати прийменником «нео», це глобальний лібералізм, межі якого постійно розширюються.

Запропоновано за критерієм підходів до організації демократичних процесів правовий лібералізм класифікувати. 1. Організаційний, заснований на орієнтації на урядові та неурядові демократичні інститути та установи, що за своїм функціональним призначенням мають забезпечити процеси народовладдя та реалізацію принципу індивідуальної та колективної свободи.

2. Конкурентний, заснований на позиції, що індивідуальна та колективна свобода розвивається через рівні можливості людини, що в свою чергу покладає необхідні інститути демократії та прав людини.

Посилання

Стасенко С.О. Біля витоків сучасного лібералізму. Наука. Релігія. Суспільство. 2013. № 2. С. 50–56.

Корнієнко Г.П., Обґрунтування прав людини: від класичного до сучасного лібералізму. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2019. № 37. С. 18–21.

Толкачов О.А. Аналіз наукових теорій і природно-правових концепцій у формуванні ліберальних і неоліберальних доктрин. Держава і право. Юридичні і політичні науки. 2023. Вип. 94. С. 20–40.

Єремєєв О. Британський «новий лібералізм» і становлення ліберальної політичної традиції в Канаді у першій половині ХХ ст. Політичний менеджмент. 2011. № 5. С. 183–191.

Куц Г.М. Домінантні ідеї правового лібералізму в європейському просторі: політико-ментальний вимір. Актуальні проблеми політики. 2017. Вип. 59. С. 73–84.

Гаєк Ф.А. фон. Чому я не консерватор. Пер. з англ. Н. Поліщук. / Консерватизм : антологія / упоряд. О. Проценко, В. Лісовий. К.: Смолоскип, 1998. С. 65–81.

Стадник О. Значення теорії нового лібералізму для науки про міжнародні відносини. Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Серія: міжнародні відносини. – 2011. Вип. 20 (217). С. 4–8.

Толкачов О.А. Історична зумовленість неоліберального праворозуміння та ґенеза ліберально-правових ідей. Часопис Київського університету права, 2022 (2-4), с. 15–22.

Гай-Нижник П.П. Лібералізм як філософська, політична та економічна теорія: нарис історії становлення та розвитку. Ґілея: науковий вісник. Збірник наукових праць. К., 2014. Вип. 88 (9). С. 5–14.

Панкевич О.З. Лібералізм як основа європейської політико-правової філософії сучасності (до постановки питання). Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. Львів: ЛьвДУВС, 2014. Вип. 2. С. 449–459.

Заблоцький В.П. Сучасний лібералізм: соціально-філософський аналіз: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра філос. наук: спец. 09.00.03. Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. К., 2002. 35 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-06

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень