Становлення права на судовий захист в Україні (ІХ – ХІV ст.)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.6Ключові слова:
середньовічна держава, правосуддя, історико-правовий аспект, права людини, право на судовий захист, правосвідомість, правова культура, принципи права, суддівський розсуд, соціальна цінністьАнотація
Стаття присвячена дослідженню процесу становлення права на судовий захист на теренах України протягом ІХ–ХІV століть.
Авторами встановлено, що за доби становлення державності на теренах сучасної України єдиного та універсального суду для усіх суспільних прошарків не існувало, а інститут суду не був відокремлений від інших органів публічної влади. На початку ХІ ст. шляхом проведення судової реформи усі суди були поділені на публічні (державні) та церковні. До публічних судів відносили князівський, вічовий та громадський суди, систему ж церковних судів складали відповідні інстанції при монастирях, єпархіях та інших церковних установах. Юрисдикція публічних судів поширювалася на усе вільне населення держави, крім духівництва.
Автори звертають увагу, що юрисдикція князівського суду формально поширювалася на усе населення держави, однак де-факто він розглядав справи, де хоча б однією із сторін були представники тогочасної феодальної знаті. Відтак цілковито право на судовий захист у князівському суді могли реалізувати представники вищих суспільних верств. За певних умов право на судовий захист у князівському суді могли реалізувати і представники усіх верств населення (крім залежних осіб), однак у таких випадках князівський суд ймовірно виступав апеляційною інстанцією щодо рішень, прийнятих насамперед громадськими судами.
Автори роблять висновок, що право на судовий захист у вічовому суді могли реалізовувати лише князь та міська громада. Найавторитетнішою судовою установою серед населення держави був громадський суд, а право на судовий захист могли реалізувати усі без винятку жителі громади у межах т. зв. «судового округу» (території волості). У церковних судах всебічним правом на звернення до суду місцевого церковного ієрарха або суду митрополита мало духовенство. Світське населення могло реалізувати власне право на судовий захист у судах церковної юрисдикції шляхом звернення насамперед до суду місцевого церковного ієрарха.
Посилання
Єщенко О.В. Особливості доступу до правосуддя в часи Київської Русі. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2023. Том 34 (73), № 5. С. 122–129.
Захарченко П.П., Мірошниченко М.І. Становлення вітчизняного судоустрою та судочинства: доба України-Руси (ІХ-ХІV ст.). Вісник кримінального судочинства. 2022. № 3-4. С. 138–147.
Історія держави і права України: навч. посібник. За ред. А.С. Чайковського. К.: Юрінком Інтер, 2000. 384 с.
Історія українського права. Навч. посібник: Матеріали до курсу лекцій з історії української державності. За ред. О.О. Шевченка. К.: Олан, 2001. 214 с.
Історія українського права: Посібн. / І.А. Безклубий, І.С. Гриценко, О.О. Шевченко та ін. К.: Грамота, 2010. 336 с.
Конституція України від 28.06.1996 р. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30. Ст. 141.
Мартинюк О.В. Вплив релігії на розвиток інститутів кримінального права України доби Раннього Середньовіччя. Правничий часопис Донецького національного університету імені Василя Стуса. 2023. № 2. С. 30–38. URL: https://jpchdnu.donnu.edu.ua/article/view/14910/14813.
Міхайліна Т.В. Роль інтегративного потенціалу правосвідомості у реформуванні правової системи: монографія. Вінниця: Нілан, 2018. 312 с.
Падох Я. Давнє українське судове право. Конспект викладів. Мюнхен-Париж, 1949. 55 с.
Падох Я. Суди й судовий процес старої України. Нарис історії. Записки Наукового Товариства ім. Т. Шевченка. Том 209. Історично-Філософічна Секція: Правнича комісія. Ч. 5. Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто-Львів, 1990. 128 с.
Право на судовий захист: Конституційний Суд України. Офіційний вебсайт. URL: https://ccu.gov.ua/storinka-knygy/439-pravo-na-sudovyy-zahyst.
Тицька Я.О., Шкодовська Ю.Ю. Право на судовий захист в системі прав людини: науково-теоретичний аспект у сучасному контексті. Юридичний науковий електронний журнал. 2021, № 9. С. 348–351. URL: DOI https://doi.org/10.32782/2524-0374/2021-9/86.
Шевченко А.Є., Кудін С.В., Настюк А.А. Становлення та розвиток князівської влади в Київській Русі в ІХ – на початку ХІІ ст. Вінниця: Твори, 2020. 468 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. В. Мартинюк, Ю. В. Гоцуляк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.