Правовий ідеал у світлі потенційного досягнення через призму аксіологічного аналізу світового досвіду та детермінації розуміння в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.57Ключові слова:
правовий ідеал, правова ідеологія, правова поведінка, правосвідомість, європейський контекст правового ідеалуАнотація
У статті проаналізовано сучасний стан України та світовий досвід щодо можливості досягнення правового ідеалу. Розглянуто позиції українських вчених щодо розуміння даної категорії. Виведено авторське поняття правового ідеалу, яке трактується у вузькому значенні – як процес пізнання та аналізу діючої правової системи із прагненням подальшого її вдосконалення, для забезпечення гідного існування особистості в умовах розвитку громадянського суспільства і правової держави. Запропоновано правову природу правового ідеалу розглядати на доктринальному та побутовому рівнях. Доктринальний рівень включає гармонічно поєднану та цілісну систему принципів, уявлень, ідей, концепцій і модельних норм щодо права і його розвитку, тобто виражає нормативно-ціннісний характер правового ідеалу на основі досконалого та справедливого права. На побутовому рівні правовий ідеал ґрунтується на звичаях, традиціях, соціальному досвіді, які характеризують особливості життя конкретної нації, народності, етнічної групи.
Досліджено європейський правовий ідеал на прикладі Європейського Союзу. Серед основних ідеалів у 27 країнах ЄС першість займають права людини, мир, демократія, верховенство закону, солідарність, рівність та особиста свобода. Доведено, що для України в сучасних реаліях досягнення правового ідеалу є практично неможливим. Однак необхідно працювати над вдосконаленням конценції реалізації правового ідеалу для збереження належного рівня правосвідомості населення. Запропоновано сфокусувати орієнтацію людей на прагненні до такого правового ідеалу, який би відповідав принципам та еталонам правової поведінки на основі національної самосвідомості, історії, української культури, ідеалів добра, справедливості, свободи та незалежності. Вказано на перспективи подальшого дослідження, а саме: більш детально потрібно проаналізувати позитивні тенденції конценції реалізації правового ідеалу іншими держава із можливим запозиченням для удосконалення правової системи України; загальнотеоретичному аналізу слід піддати питання механізму реалізації правового ідеалу у правову дійсність; необхідно конкретизувати шляхи трансформації правової ідеології на основі сучасної національної ідеї українців.
Посилання
Воронова І.В. Правовий ідеал як критерій оцінки системи права. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія «Право». Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2018, Вип. 25. С. 29–32.
Грищук О.В. Філософія конституційних цінностей: монографія. Київ: «Компанія ВАІТЕ». 2019. 416 с.
Калітинський В.М. Сучасні різновиди правових ідеологій: філософсько-правовий вимір : дис. канд. юрид. наук :12.00.12. Львів, 2016. 212 с.
Луцький А.І. Правова ідеологія в системі правової свідомості. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Юриспруденція. 2014. Вип. 8. С. 25–27.
Правосвідомість і правова культура як базові чинники державотворчого процесу в Україні: монографія / Л.М. Герасіна, О.Г. Данильян, О.П. Дзьобань та ін. Харків: Право, 2009. 352 с.
Павлов С.С. Правові традиції України: дис. канд. юрид. наук: 12.00.01 / Павлов С.С. Одеса, 2010. 215 с.
Макушев П.В. Сучасні тенденції розвитку правосвідомості в українській державі / Інтеграція теорії у практику: проблеми, пошуки, перспективи: мат. міжнар. наук.-практ. конф. (м. Чернігів). 2021. С. 375–379.
Романова А.С. Людина у природно-правовому просторі: інтелігібельний і сенсибельний виміри: дис. д-ра юрид. наук: 12.00.12. Львів, 2016. 419 с.
Оржель О.Ю. Європейське врядування як чинник згуртування Європейського Союзу: теоретико-методологічні засади: монографія. К.: НАДУ, 2012. 236 c.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І. А. Полонка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.