Результати роботи Гаазької конференції з міжнародного приватного права з питання уніфікації норм щодо юрисдикції у міжнародному приватному праві

Автор(и)

  • О. С. Волторніст аспірант першого року навчання кафедри міжнародного приватного права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.32

Ключові слова:

юрисдикція, Гаазька конференція, уніфікація, міжнародне приватне право, транскордонні спори

Анотація

Гаазька конференція з міжнародного приватного права (далі – «Конференція») відіграла ключову роль у розвитку та уніфікації норм юрисдикції в міжнародному приватному праві. У цій статті розглядаються результати різних конвенцій Конференції, зосереджуючись на їхньому впливі на гармонізацію юрисдикційних норм між державами-членами. Аналізуючи ключові конвенції, такі як Гаазька конвенція 1965 року про вручення за кордоном судових та позасудових документів, Гаазька конвенція 1970 року про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах і Гаазька конвенція 2005 року про угоди про вибір суду, це дослідження висвітлює як ці інструменти вирішують конфлікти законів і юрисдикційні колізії в транскордонних справах.

Також досліджено проблеми, з якими стикаються при імплементації цих конвенцій, включаючи різні національні тлумачення та вплив національних правових систем на міжнародні угоди. Шляхом порівняльного аналізу оцінюється ефективність цих конвенцій у скороченні пошуку форуму та забезпеченні більш передбачуваних результатів для сторін, які беруть участь у міжнародних спорах. Крім того, у цьому дослідженні розглядаються майбутні перспективи подальшої уніфікації правил юрисдикції, враховуючи нові тенденції, такі як глобалізація, цифровізація та зростаюча складність транскордонних правових питань. Дослідження має на меті зробити внесок у дискусію про юрисдикцію у міжнародному приватному праві, надаючи розуміння досягнень Конференції та визначаючи сфери, де необхідні подальші зусилля для підвищення узгодженості та ефективності юрисдикційних правил. Зрештою, отримані дані підкреслюють важливість міжнародного співробітництва у вирішенні юрисдикційних проблем і просуванні однакового застосування принципів міжнародного приватного права.

Успіх Гаазької конференції, однак, залежить не лише від прийняття конвенцій, а й від того, якою мірою держави інтегрують ці інструменти у свої внутрішні правові системи. Непослідовність у ратифікації та відмінні національні практики часто розмивають заплановану гармонізацію, створюючи прогалини у правозастосуванні та правову невизначеність. Деякі великі економіки ще мають ратифікувати ключові конвенції, що обмежує їх глобальне охоплення та зменшує переваги передбачуваності та одноманітності. Ці перешкоди підкреслюють потребу в більш потужних механізмах для моніторингу та заохочення дотримання, а також у розробці гнучких стандартів, які можуть врахувати різноманітні правові традиції, водночас сприяючи конвергенції. Розширення діалогу між державами-членами та цільова технічна допомога можуть сприяти ширшій участі, забезпечуючи повну реалізацію потенціалу конвенцій Конференції.

Посилання

Phua M., Chan M.. The distinctive status of international arbitration agreements in English private international law?: Arbitration International., 2020. P. 427.

Якимчук М.Ю. Джерела міжнародного приватного права: теоретико-правовий аспект. Часопис Національного університету «Острозька академія». Серія «Право», 2021.

Комарова В.В. Визнання та виконання рішень іноземних судів та міжнародних комерційних арбітражів: компендіум. Харків: Право., 2020. 668 с.

Beckers, A. Law or Social Ordering: A Choice for Commercial Parties in Dispute Resolution? A Comment on Kornet. In: C. Cauffman & J. Smits (Eds.). The Citizen in European Private Law: Norm-setting, Enforcement and Choice., 2016. Pp. 185–196.

Franzina, P. (Ed.). The External Dimension of EU Private International Law after Opinion 1/13., 2016. P. 226.

Cuniberti, G. Conflict of Laws: A Comparative Approach. Luxembourg: University of Luxembourg, 2022. P. 488.

Mills, A. Party Autonomy in Private International Law. Cambridge: Cambridge University Press, 2018. P. 580.

Private International Law. Private International Law and Public International Law: A Necessary Meeting. Paraguay: Centro de Estudios de Derecho, Economia y Politica, 2019. Pp. 205–219.

News from The Hague Conference on Private International Law: Permanent Bureau of the HCCH on Private International Law. Uniform Law Review, 2017. Pp. 984–995.

Schuz, R. The Hague Child Abduction Convention: A Critical Analysis, Netherlands International Law Review (nilr), Vol. 62, 2015, Pp. 201–206.

Trimmings, K. Child Abduction within the European Union, Vol. 61, 2014. Pp. 128–132.

Weller, M. Internationale Gerichtsstandsvereinbarungen: Haager Übereinkommen – Brüssel I-Reform, in R Geimer et al (eds), Ars Aequi et Boni in Mundo, Festschrift für Rolf A. Schütze zum 80. Geburtstag. 2015, Pp. 705-706.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-25