Особливості обстановки злочинів проти життя та здоров’я особи, учинених членами молодіжних неформальних груп (об’єднань)

Автор(и)

  • С. О. Щербина аспірант (здобувач) кафедри кримінального права та правоохоронної діяльності Запорізького національного університету, Україна https://orcid.org/0009-0006-8751-6318

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.24

Ключові слова:

обстановка, злочини, особа, молодь, неформальна група (об’єднання)

Анотація

У статті наголошується, що обстановка злочинів проти життя та здоров’я особи, учинених учасниками молодіжних неформальних груп (об’єднань) є не менш важливим елементом криміналістичної характеристики ніж слідова картина та способи їх вчинення, адже дозволяє отримати об’єктивну криміналістично значущу інформацію, що сприяє більш ефективному виявленню та розслідуванню кримінальних правопорушень.

Варто відзначити, що обстановка вчинення досліджуваних злочинів багато в чому визначає в цілому механізм злочинної діяльності неформальних груп (об’єднань) і дещо відрізняється від обстановки інших видів злочинів. вивчення кримінальних проваджень (справ) дало змогу встановити, що злочини проти життя і здоров’я вчиняються членами молодіжних неформальних груп (об’єднань), як правило, у громадських місцях, у період часу з 18 до 24 години. Дата вчинення злочинів може бути різною та на це може вплинути соціально-психологічний клімат в середині молодіжної неформальної групи (об’єднання), тобто це може бути і вечірній час з 18.00 до 24.00, а може бути й інший час враховуючи, що іноді такі злочини виникають спонтанно, попередньо не плануються і можуть вчинятися під дією алкогольних напоїв, психотропних речовин, наркотичних засобів тощо. Також делінквентна поведінка представників неформальних груп може бути спровокована спонтанною агресією до представників інших неформальних молодіжних груп (об’єднань).

Вчинення досліджуваного виду злочинів може бути пов’язане з державними, релігійними, культовими святами, датами проведення обрядів іншими важливими для певної неформальної молодіжної групи (об’єднання) подіями, а також злочини можуть вчинятися у дні проведення масових заходів в т.ч. спортивних заходів, рок-концертів, фестивалів та ін.

Практика розслідування злочинів проти життя та здоров’я особи, учинених учасниками молодіжних неформальних груп (об’єднань) показує, що, як знаряддя і засоби в більшості випадків злочинці використовують металеві спортивні знаряддя, прути, палиці, металеві труби, розбиті пляшки, ланцюги, пряжки солдатських ременів, холодну та вогнепальну зброю тощо.

Крім того, місцями вчинення злочинів неформальної молоді переважно є громадські місця – дороги та автотраси, підземні переходи, автобусні зупинки, приміщення магазинів та розважальних закладів, житлові зони, розташовані поблизу будинків, тих само розважальних закладів і магазинів, зони відпочинку, серед яких парки, сквери, стадіони, концертні зали тощо.

Аналіз опрацьованих кримінальних проваджень вказує на те, що злочини зазначеної категорії, скоюються, як правило, в умовах очевидності (близько 80%).

Ключовим фактором для зазначеної категорії злочинів є те, що обстановка злочинів проти життя і здоров’я, учинених членами молодіжних неформальних груп (об’єднань) залежить, по-перше, від виду молодіжної неформальної групи (байкери, скінхеди, рокери, футбольні вболівальники та ін.); по-друге, від ступеня організованості, ієрархії та структури самої групи; по-третє, від інших факторів, які безпосередньо передували злочину (розпиття алкогольних напоїв, вживання психотропних чи наркотичних речовин тощо).

Посилання

Парфило І.В. Обстановка скоєння злочину як системоутворюючий елемент криміналістичної характеристики фальсифікації та обігу фальсифікованих лікарських засобів. Jurnalul juridic national: teorie şi practică. 2018. № 6(34). С. 204–209.

Шепітько В.Ю. Криміналістика : підруч. для студ. вищ. навч. закл. Київ: Ін Юре, 2010. 496 с.

Вирок Голосіївського районного суду м. Києва. Справа № 1-989 від 29 вересня 2009 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/4825224.

Напад на ромів у Львові: винен «ренесанс» правих організацій? URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-44599230.

Джафарзаде Д.Т-огли Розслідування порушень громадського порядку, що вчиняються молодіжними екстремістськими групами: дис … д-ра філософії: 12.00.09. Київ, 2021. 271 с.

Масалітін А.О. Розслідування злочинів, що вчиняються учасниками угруповань футбольних уболівальників»: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.09. Київ, 2019. 190 с.

Ларкін М.О. Криміналістична характеристика злочинів, що вчиняються членами молодіжних неформальних груп (об’єднань). Вісник Академії адвокатури України. 2017. Том 14. Число 1 (38). С. 140–146.

Загородній І.В. Розслідування злочинів, пов’язаних із нанесенням тілесних ушкоджень: дис. …канд. юрид. наук: 12.00.09. Одеса, 2017. 217 с.

Єфімов М.М. Розслідування злочинів проти громадського порядку та моральності: навч. посібник. 2-е вид., доп. і перероб. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2018. 188 с.

Криміналістика: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / К.О. Чаплинський, та ін. 2-е вид, перероб. і доп. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ; Ліра ЛТД, 2017. 480 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-25

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність