Проблемні аспекти здійснення огляду місця події під час розслідування дорожньо-транспортних пригод
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.15Ключові слова:
дорожньо-транспортна пригода, ДТП, учасник ДТП, ознайомлення з матеріалами, збирання доказів, затриманняАнотація
Стаття присвячена дослідженню проблемних аспектів здійснення огляду місця події під час розслідування дорожньо-транспортних пригод. У ході викладу основного матеріалу наголошується, що з огляду на специфіку розслідування дорожньо-транспортних пригод та «насичену» слідову картину під час огляду місця події, окремі проблемні аспекти здійснення огляду можуть негативно вплинути на ефективність досудового розслідування та справедливість остаточного рішення у справі. Вказано, що учасники дорожньо-транспортної пригоди є особами, які вже мають процесуальний «статус» у кримінальному процесі. Це може бути особа, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені чи порушені, або ж інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування. Присутність даних осіб при огляді в обов’язковому порядку має бути відображена у протоколі огляду місця події, що в свою чергу, надає їм право на ознайомлення зі змістом останнього. Зазначено, що застосування слідчим безперервного відеозапису при здійсненні огляду місця дорожньо-транспортної пригоди, фіксація участі учасників огляду у протоколі та забезпечення їх права на ознайомлення з матеріалами має підвищити ефективність даної слідчої (розшукової) дії. Зауважено, що збирання доказів стороною обвинувачення має відбуватись відповідно до законної процедури. Пропонується внести зміни до КПК України, якими надати дозвіл стороні обвинувачення знімати показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і відеозапису, до внесення даних до єдиного реєстру досудових розслідувань, за аналогією з процедурою дізнання. Наголошено, що відеоматеріал, який добутий з автомобільного відеореєстратора шляхом незаконного проникнення до транспортного засобу, є недопустимим доказом, а такі дії мають тягнути за собою передбачену законом відповідальність. Акцентовано, що заборона слідчого будь-якій особі залишити місце огляду до його закінчення та вчинювати будь-які дії, що заважають проведенню огляду є законною лише у разі визнання особи учасником такого огляду. Зважаючи на процесуальні наслідки таку заборону не можна вважати кримінальним процесуальним затриманням.
Посилання
Антіпова О.І. Окремі питання огляду місця дорожньо-транспортної пригоди. Вісник кримінологічної асоціації України. 2014. № 7. С. 153–160.
Кримінальний процесуальний кодекс України. Закон від 13.04.2012. № 4651-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 (дата звернення: 16.09.2024).
Лучко О.А. Огляд у кримінальному досудовому провадженні: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.09. Маріуполь, 2021. 269 с.
Лазебний А.М., Бичок Т.П. Огляд місця події (правові, організаційні та техніко-криміналістичні проблеми). Міжнародний юридичний вісник: актуальні проблеми сучасності (теорія та практика). 2018. Вип. 1-2. С. 228-236.
Степанюк Р.Л., Лапта С.П. Удосконалення організації й тактики огляду місця події в Україні з урахуванням досвіду США. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. 2016. Вип. 2. С. 300–307.
ДТП з постраждалими: на що звернути увагу під час слідчих дій та взаємодії з потерпілим? Михалков Т. Газета «Закон і Бізнес». 14.06.2023. URL: https://zib.com.ua/ua/156489.html (дата звернення: 05.10.2024).
Лоскутов Т.О. Щодо критеріїв визначення допустимості доказів у кримінальному провадженні. Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Серія: Юридичні науки. 2021. Т. 32(71), № 1. С. 106–110.
Потоцький М.М. Затримання особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення: дис. … докт. філософії: 12.00.09. Кропивницький, 2022. 275 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С. А. Коренськой
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.