Судові рішення у кримінальному провадженні: інформаційно-аналітичні інструменти дослідження
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.12Ключові слова:
кримінальне провадження, суд, судові рішення, інформаційно-аналітична діяльність, цифрові даніАнотація
Процесуальні рішення Феміди мають величезний вплив на юридичну практику. Науковці, викладачі юридичних факультетів, слідчі, адвокати, прокурори, судді, учасники кримінального провадження і загалом суспільство повинно мати доступ до судових рішень у рамках реалізації засади гласності і відкритості судового розгляду (п. 20 ч. 1 ст. 7, ст. 27 КПК). У цьому напрямі в сучасних умовах є очевидними дві тенденції: зростання кількості документів та цифровізація документів. Відкритість судової практики поволі переходить від паперової форми до цифрової. З урахуванням цієї динаміки зростає важливість вивчення інформаційно-аналітичних інструментів дослідження судових рішень, ухвалених в кримінальному провадженні. Огляд цих інструментів став метою публікації. Наголошено, що аналітика даних судової практики дає змогу проводити оцінку не тільки функціонування окремих правових норм та інститутів матеріального та процесуального права, але й розглядати діяльність органів правосуддя у більш широкому контексті з точки зору системотворчого потенціалу, важеля реалізації верховенства права та утвердження моделі належної правової процедури кримінального процесу, імплементації міжнародних стандартів та провадження правової політики у державі. У статті розглянуто цифрові платформи: «Єдиний державний реєстр судових рішень», «База правових позицій Верховного Суду», «Аналіз судової практики», «Судова статистика», HUDOC, «Захист інтересів держави в Європейському суді». Окрема увага приділена веб-застосунку «Протидія злочинності в Україні: інфографіка», а також відкритим базам даних судової практики Бельгії, Великої Британії, Іспанії, Литви та Німеччини. Дослідження підтвердило багатоманітність інформаційно-аналітичних інструментів дослідження судової практики. Інформаційно-аналітичні ресурси є важливими для освітніх, наукових цілей, обміну досвідом у практичній площині, виявлення проблем кримінального правосуддя та вироблення єдиних підходів до їх вирішення, а також ухвалення стратегічних рішень щодо реформи системи правосуддя в Україні. Національна база Єдиного державного реєстру судових рішень за інформативністю та інтерфейсом не поступається іноземним аналогам, хоча й очевидними є напрямки для вдосконалення функціоналу системи з урахуванням сучасних викликів та потреб.
Посилання
Гловюк І. Алгоритмізація дослідження вироків за ст. 438 КК України. СБУ в умовах війни в Україні: сучасні реалії та інноваційні стратегії забезпечення національної безпеки: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 4-5 липня 2024 р.). Київ: Алерта, 2024. С. 215‒219.
Brekke S.A., Fjelstul J.C., Hermansen S.S.L., Naurin D. The CJEU database platform: Decisions and decision-makers. Journal of Law and Courts. 2023. № 11(2). Р. 389‒410. DOI: 10.1017/jlc.2022.3.
Користін О., Кардашевський Ю. Сутність та теоретичне осмислення феномену аналітики. Реалізація філософії «Intelligence-led Policing» в системі кримінального аналізу Національної поліції України : монографія / за заг. ред. Користіна О. Є. Київ: «ВАІТЕ», 2024. С. 19‒26.
Мовчан А.В. Інформаційно-аналітична робота в оперативно-розшуковій діяльності Національної поліції: навч. посібник. Львів: ЛьвДУВС, 2017. 244 с.
Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень: Рішення Вищої ради правосуддя від 19.04.2018 р. №1200/0/15-18. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1200910-18#Text.
Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: https://reyestr.court.gov.ua.
База правових позицій Верховного Суду. URL: https://lpd.court.gov.ua/home/approve?key=e38e3120zx4c&page=1.
Аналіз судової практики. URL: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pokazniki-diyalnosti/analiz/.
Крат В., Бабанли Р. Принципи права у практиці Верховного Суду: тернистий шлях від букви до духу. URL: https://www.deadlawyers.org/de-take-napysano.
Судова статистика. URL: https://court.gov.ua/inshe/sudova_statystyka.
Звіт за результатами впровадження проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини». Грудень 2023 року. Всеукраїнська громадська організація «Асоціація правників України». URL: https://uba.ua/documents/1PR/PR%20%26%20Communications%202023/Monitoring%20report_UKR-1.pdf.
HUDOC. URL: https://hudoc.echr.coe.int/ukr#{%22documentcollectionid2%22:[%22CHAMBER%22]}.
Захист інтересів держави в Європейському суді. URL: https://minjust.gov.ua/cat_9329.
Карчевський М. Протидія злочинності в Україні: інфографіка: інтерактивний довідник. Версія 3.0. 2023. URL: https://karchevskiy.com/i-dovidnyk.
Карчевський М. Аналіз та операції з великими даними в середовищі R. Реалізація філософії «Intelligence-led Policing» в системі кримінального аналізу Національної поліції України: монографія / за заг. ред. Користіна О.Є. Київ: «ВАІТЕ», 2024. С. 415‒423.
Шехавцов Р.М., Хавронюк М.І. Звіт щодо кримінальної статистики в Україні. Київ, 2019. 80 с. URL: https://rpr.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/1568808134cplr.-report-on-criminal-statistics-in-ukraine.pdf
Пашковський М.І. Доступ до інформації про кримінальні провадження для проведення наукових досліджень. Правова компетентність в еру цифрової трансформації: матеріали всеукр. науково-пед. підвищ. кваліфікації, 1 січ. – 11 лют. 2024 р. Львів – Торунь, 2024. С. 77–81.
JUPORTAL Base de données publique de la jurisprudence belge. URL: https://juportal.be/moteur/formulaire.
Courts and Tribunals Judiciary. Judgments. URL: https://www.judiciary.uk/judgments.
CENDOJ Centro de Documentación Judicial. URL: https://www.poderjudicial.es/search/index.jsp.
LITEKO. Lietuvos teismų informacinė sistemа. URL: https://liteko.teismai.lt/viesasprendimupaieska/detalipaieska.aspx?detali=2.
Rechtsprechung im Internet. URL: https://www.rechtsprechung-im-internet.de/jportal/portal/page/bsjrsprod.psml.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. М. Дуфенюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.