Цифрові сліди кримінального правопорушення: поняття та особливості

Автор(и)

  • Є. Є. Демидова кандидатка юридичних наук, доцентка, доцентка кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Україна https://orcid.org/0000-0002-5049-7946

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.10

Ключові слова:

цифрові сліди, цифрові докази, інформаційні технології, кримінальне правопорушення, цифрова криміналістика, цифрові технології

Анотація

У статті досліджено поняття та особливості цифрових слідів як специфічного виду даних, що виникають внаслідок використання інформаційних технологій під час вчинення кримінальних правопорушень. Проаналізовано різні підходи науковців до визначення зазначеного поняття. Акцентовано увагу на відсутності єдиної термінології для визначення таких слідів. Встановлено, що зазначена множинність думок обумовлена, з однієї сторони, швидким розвитком технологій у світі та появою нових їх видів, а з іншої – акцентуванням уваги науковців на окремих особливостях (аспектах) таких слідів. Обґрунтовано доцільність використання терміну «цифрові сліди» як найбільш адаптованого до швидкого розвитку сучасних інформаційних технологій.

Досліджено сутність цифрових слідів та їх відмінність від традиційних слідів за механізмом утворення, особливостями зберігання, можливістю віддаленої зміни змісту та знищення, а також способом та порядком їх виявлення, вилучення та дослідження. Встановлено, що виникнення цифрових слідів пов’язано, в першу чергу, не з фізичною присутність певного об’єкта в конкретному місці, що, наприклад, є характерним для матеріально-фіксованих слідів та контактуванням поверхонь, а з його взаємодією з цифровими засобами та технологіями. При цьому такі сліди залишаються не на певній поверхні, а у цифровому просторі. Акцентовано увагу, що цифрові сліди не мають звичної матеріальної форми, а тому виявляються та досліджуються лише за допомогою певного обладнання. При цьому необхідно розділяти поняття «цифрового сліду» та «джерела цифрового сліду». Виокремлено основні властивості цифрових слідів та запропоновано авторське визначення. З’ясовано, що сутність цифрових слідів, придатність до різного роду маніпуляцій обумовлюють особливості їх виявлення та дослідження для гарантування цілісності та автентичності, а також можливості подальшого використання як доказу.

Посилання

Криміналістика: підручник у 2-х т. Т. 1. / за ред. В.Ю. Шепітька. Харків: Право, 2019. 456 с.

Лазебний А.М. Сутність та значення електронних слідів у криміналістиці. Ірпінський юридичний часопис, № 1 (10). 2023. С. 226–233.

Комп’ютерна злочинність : навчальний посібник / П.Д. Біленчук та ін. Київ: Атика, 2002. 240 с.

Коваленко А.В. Поняття та сутність електронних (цифрових) слідів кримінального правопорушення. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. № 4. 2022. С. 226–236.

Найдьон Я. Поняття та класифікація віртуальних слідів кіберзлочинів. Підприємництво, господарство і право. № 5. 2019. С. 304–307.

Пахомов В.В. Віртуальні сліди: криміналістична характеристика. Актуальні питання та перспективи розвитку кримінального права, кримінології та судочинства», присвяченої 186-річниці з дня народження професора Чезаре Ломброзо: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Київ: ДУІТ, 2021. С. 130–132.

Садовська Д.І. Цифрові сліди та право на приватність. Актуальні проблеми інтелектуального, інформаційного, ІТ та Інтернет права: збірник матеріалів Шостої всеукраїнської науково-практичної конференції. Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету ім. І. Франка. 2022. С. 209–214.

Криміналістика: криміналістична техніка: навчальний посібник / Р.Л. Степанюк, В.О. Гусєва, В.В. Кікінчук та ін. Харків: ХНУВС, 2023. С. 388.

Крицька І.О. «Доріжка цифрових слідів»: доказове значення й окремі аспекти збирання та дослідження у кримінальному провадженні. Цифрові трансформації України 2020: виклики та реалії: зб. наук. пр. НДІ ПЗІР НАПрН України № 1 за матеріалами круглого столу, 18 вересня 2020 р. Харків: НДІ ПЗІР НАПрН України, 2020. С. 92–97.

Великий тлумачний словник сучасної української мови (з додатками і доповненнями) / ред. В.Т. Бусел. Київ, ІРПІНЬ. ВТФ «Перун», 2005. 1728 с.

Колеснікова І.А. Цифрові сліди та їх роль в доказуванні воєнних злочинів під час російської військової агресії проти України. Сучасні реалії протидії воєнним злочинам: набутий досвід та погляд в майбутнє: матеріали панельної дискусії VII Харківського Міжнародного юридичного форуму 25 вересня 2023 року. Київ: Алерта, 2023. С. 49–55.

Коваленко А.В. Класифікація електронних (цифрових слідів кримінального правопорушення. Проблеми законності. Харків: Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, 2023. Вип. 161. С. 202–214.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-25

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність