Предмет і система криміналістики в поглядах Ганса Гросса

Автор(и)

  • А. Ф. Волобуєв доктор юридичних наук, професор, професор кафедри кримінального процесу та криміналістики Донецького державного університету внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0001-9419-7446

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.4.3

Ключові слова:

предмет криміналістики, система криміналістики, криміналістичне вчення, судовий слідчий, керівництво для слідчих

Анотація

Стаття присвячена проблемі систематизації криміналістичних знань. Відзначається, що в сучасних умовах вона вирішується шляхом створення двох відносно відокремлених теорій – вчення про предмет і вчення про систему криміналістики. Обґрунтовується теза про ключову роль у конструюванні системи криміналістики чіткого визначення її предмета та його структури. Предмет криміналістики є системно утворюючим фактором для змісту цієї науки. Це обумовлює необхідність об’єднання даної проблематики в межах єдиного криміналістичного вчення. Підкреслюється значущість для формування такого вчення використання історичного методу дослідження.

З цієї позиції аналізується історична пам’ятка кінця XIX – початку ХХ століття – наукова праця Ганса Гросса «Керівництво для судових слідчих суддів як система криміналістики». Підкреслюється, що ця книга мала багато видань в різні роки і здобула надзвичайну популярність серед слідчих, прокурорів, суддів різних країн світу. Звертається увага, що даним науковим твором фактично було закладено фундамент криміналістики, на якому ця наука розвивалася в наступні роки. Цей розвиток відбувався як в практичному, так і в теоретичному аспектах. З урахування цього стверджується, що погляди Ганса Гросса щодо предмета і система криміналістики не втратили свого значення і в дійсний час. Зазначається, що їх аналіз дозволяє сучасним дослідникам зорієнтуватися у низці проблемних питань розвитку криміналістики, оцінити сучасні уявлення про шляхи їх вирішення. Зокрема, відзначаються дві ідеї видатного вченого: 1) криміналістика має своїм предметом вивчення двох видів діяльності – кримінальної діяльності і діяльності слідчого, що знаходить відображення в системі знань цієї науки; 2) система криміналістики має складатися із загальної та особливої частин за прикладом кримінального права, практична реалізація положень якого у судочинство здійснюється саме через криміналістику. Стверджується, що ці ідеї є цілком обґрунтованими і продуктивними та заслуговують на подальший їх розвиток з урахуванням сучасних наукових процесів.

Посилання

Щербаковський М.Г. Предмет й об’єкт як основні критерії розмежування криміналістики та судової експертології. Проблеми теорії та практики кримінального провадження : матер. круглого столу (м. Харків, 17 червня 2021 р.). С. 72–75.

Нарожна О.В. Предмет криміналістики: проблеми його конкретизації та розширення. Вісник Одеського національного університету. Серія: Правознавство. 2023. Том 25. Випуск 2 (37). С. 15–20.

Журавель В.А. Система криміналістики: традиційні підходи та новаторські пропозиції. Вісник Національної академії правових наук України. № 2 (89) 2017. С. 130–144.

Журавель В.А. Об’єкт і предмет криміналістики. Вісник Національної академії правових наук України. № 3 (90) 2017. С. 120–132.

Юсупов В.В. Предмет криміналістики як системоутворювальний чинник криміналістичних знань. Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. 2019. № 2 (18). С. 79–85.

Нежурбіда С.І., Скулиш Є.Д. Ганс Гросс: нові факти з життя вченого у Чернівцях. Наукові читання пам’яті Ганса Гросса: збірник тез міжнародної науково-практичної конференції (м. Чернівці, 09 грудня 2021 р.). Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Чернівці: Технодрук, 2021. С. 39–44.

Handbuch für Untersuchungsrichter als System der Kriminalistik. Munchen. J. Schweitzer, 1908. / Керівництво для слідчих суддів як система криміналістики. Київ: «Центр учбової літератури», 2021. 1080 с.

Попелюшко В.О. Слідчий суддя у кримінальному провадженні. Часопис Національного університету «Острозька академія». Серія «Право». 2014. № 1(9). С. 1–30.

Корнієнко В.В. Загальне та особливе у природно-правовому мисленні. Форум права. 2008. № 2. С. 256–260. URL: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2008-2/08kvvupm.pdf (дата звернення 03.09.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-25

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність