Ефективність заходів щодо протидії контрабанді та порушенню митних правил

Автор(и)

  • В. О. Допілка кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри національного та міжнародного права Одеського національного морського університету, Україна
  • С. О. Загороднюк кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримiнального права, процесу та кримiналiстики Одеського Мiжнародного гуманітарного унiверситету, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.3.43

Ключові слова:

протидія контрабанді та порушенню митних правил, кримінальна та адміністративна відповідальність, міжнародна конвенція, правоохоронні, правозахисні та судові органи, система митних органів, запобігання та припинення правопорушень

Анотація

Сучасні умови ставлять завдання розвитку всього суспільства для запобігання негативних процесів, що спостерігаються в державі.

Попередження правопорушень як кримінального, так і адміністративного характеру являє систему заходів, передбачених Законом, метою якої є недопущення спричинення шкоди право охоронюваним інтересам. Такі заходи здійснюють різноманітні державні органи, серед яких необхідно виокремити органи державної влади, які спрямовують та контролюють цю діяльність.

Заходи щодо попередження кримінальних правопорушень здійснюють правоохоронні, судові органи та інші органи державної влади, які закладають основи цієї діяльності, її напрямки, забезпечують контроль за її виконанням.

Протидія порушенням митного законодавства покладається на митні органи України. Діяльність Митної Служби пов’язана з необхідністю отримання інформації про безпеку державного кордону, про осіб, які перетинають кордон, про переміщувані предмети, що забезпечує Служба безпеки України.

Державна правоохоронна політика реалізується не лише через діяльність правоохоронних органів, а також через систему правозахисних органів державної влади. До них належать: інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також адвокатура, нотаріат.

Специфікою діяльності правоохоронних органів є поєднання правоохоронної функції з організаційно-управлінськими, контрольно-перевірковими функціями.

Центральне місце у попередженні та виявленні правопорушень, пов’язаних з переміщенням товарів через митний кордон України, належить Митній службі. Державна Митна Служба України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує державну митну політику, організовує функціонування митної системи, здійснює керівництво дорученою йому сферою управління, несе відповідальність за її стан і розвиток. Митна Служба діє у супроводі військових прикордонних формувань, що забезпечує ефективність завдань щодо попередження та виявлення контрабанди та митних правопорушень.

Робиться висновок про необхідність активізації наукового тлумачення положень міжнародних конвенцій і норм внутрішньодержавного законодавства у протидії контрабанді і митним правопорушенням у сучасних умовах.

Кримінальне законодавство розвивається у напрямку посилення відповідальності, а також визнання контрабанди кримінальним правопорушенням з урахуванням вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України. Вид предмета, який переміщується, передвизначає кваліфікацію правопорушення.

Посилання

Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.

Митний кодекс України: Закон України від 13.03.2012. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17.

Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII / Верховна Рада України. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 (дата звернення: 03.09.2024).

Про Службу безпеки України: Закон України від 25.03.1992. № 2229-XII / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-12#Text.

Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23.12.1997 / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/776/97-%D0%B2%D1%80#Text.

Конституція України: Закон України від 28.06.1996. URL: http://zakon.rada.gov.ua/go/254к/96-вр.

Конвенція про взаємне адміністративне сприяння у запобіганні, розслідуванні та припиненні митних правопорушень (Найробі (Кенія) від 9 червня 1977 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/699/2000#Text.

Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту (Гаага, 1954 р.). Протокол про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, 1954 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_722#Text.

Конвенція про заходи, направлені на заборону і запобігання незаконного ввозу, вивозу й передачі права власності на культурні цінності (Конвенція ЮНЕСКО 1970 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5396-11#Text.

Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (прийнята 16.11.1972 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_089#Text.

Конвенція «Про взаємну адміністративну допомогу у відверненні, розслідуванні та припиненні порушень митного законодавства» (9 червня 1977 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/699/2000#Text.

Конвенція ООН «Про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин». (Відень, 20 грудня 1988 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_096#Text.

Конвенція про взаємодопомогу в кримінальних справах між державами-членами Європейського Союзу. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_238#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-22

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право