Кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності, що вчиняються працівниками поліції, як об’єкт кримінологічного дослідження

Автор(и)

  • Р. А. Вовченко аспірант кафедри кримінології та інформаційних технологій Національної академії внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.3.38

Ключові слова:

поліцейський, Національна поліція, кримінальні правопорушення, службова діяльність, злочинність, зловживання владою, службова особа

Анотація

Стаття присвячена кримінальним протиправним діянням, що вчиняються поліцейськими. Наголошено, що сьогодні, відповідальність за реалізацію державної політики щодо національної безпеки та боротьби зі злочинністю покладено на правоохоронні органи, зокрема на Національну поліцію України. Однак, в такій інституції сектору безпеки, заходи щодо запобігання правопорушенням серед особового складу не є достатньо ефективними, а контроль за службовою діяльністю підлеглих з боку керівників, особливо на середньому та низовому рівнях, часто залишається формальним, що призводить до вчинення кримінальних правопорушень, у тому числі й у сфері службової діяльності з явно вираженою корупційною складовою. У процесі реалізації стратегічного курсу України на європейську інтеграцію важливими завданнями є оптимізація принципів роботи органів і підрозділів Національної поліції, а також вдосконалення правового статусу поліцейських. Це необхідно для впровадження гарантій захисту прав і свобод людини та громадянина, закріплених у національному та міжнародному праві. Зазначено, що всі кримінальні протиправні прояви умовно поділяються на дві категорії: кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності та інші правопорушення, тобто всі кримінально карані діяння, які не пов’язані з виконанням службових обов’язків.

Правопорушення, що вчиняються працівниками поліції у сфері службової діяльності, є частиною корупційних злочинів, вчинених представниками правоохоронних органів. Основними чинниками, які сприяють поширенню таких дій у поліції та їх прихованню, є недостатня чіткість регламентації службових повноважень різних груп кадрів і категорій персоналу, а також приховування слідів правопорушень як самими винними, так і їх безпосередніми керівниками. Крім того, існує зв’язок між службовими зловживаннями та іншими видами правопорушень, до яких можуть бути причетні потерпілі та інші зацікавлені особи. Для забезпечення належного рівня дисципліни та законності серед особового складу поліції необхідно реалізовувати стратегію превенції, що включає комплекс заходів, спрямованих на виявлення, запобігання та припинення корупційних, злочинних та інших протиправних дій у поліцейських колективах.

Посилання

Коваленко Ю.О. Адміністративно-правовий механізм інформаційного забезпечення протидії корупції в правоохоронних органах України: дис. канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2018. 255 с.

Кримінальне право України. Загальна частина : підруч. для студ. юрид. спец. вищ. закл. освіти / М.І. Бажанов, Ю.В. Баулін, В.І. Борисов та ін.. Київ; Харків: Юрінком Інтер. Право, 2002. 454 с.

Шатрава С.О. Внутрішньовідомчий контроль за діяльністю органів Національної поліції як складова мінімізації корупційного ризику. Юридичний науковий електронний журнал. 2018. № 1. С. 146–149.

Кримінальний кодекс України: Закон від 05.04.2001 р. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.

Боднар В.Є. Кримінально-правовий аналіз злочинів у сфері службової діяльності, що вчиняються працівниками ОВС. Актуальні проблеми розслідування злочинів: зб. тез доп. ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. (Київ, 1 лип. 2014 р.). Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2014. С. 225−228.

Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / Д.С. Азаров, В.К. Грищук, А.В. Савченко [та ін.]; за заг. ред. О.М. Джужі, А.В. Савченка, В.В. Чернєя. Київ: Юрінком Інтер, 2016. 1064 с.

Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. Офіс Ґенерального прокурора України. URL: http://www.gp.gov.ua/ua/stat.html.

Мартиненко В.О. Особливості кримінальної відповідальності за зловживання владою або службовим становищем, що вчиняють державні службовці. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2017. № 3(104). С. 118–132.

Борисов В., Пащенко О. До питання про сутність кримінально-правової характеристики злочинів. Вісник академії правових наук України. 2005. № 3 (42). С. 180–190.

Бардачов В.В. Детермінанти, що сприяють вчиненню злочинів працівниками патрульної поліції Національної поліції України. Право. UA. 2019. № 3. С. 123–129.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-22

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право