Профілактичні заходи щодо злочинності серед неповнолітніх

Автор(и)

  • А. Б. Антонюк кандидат юридичних наук, доцент, завідувачка відділу політико-правового аналізу питань реінтеграції та деокупації тимчасово окупованих територій Науково-дослідного центру «Інститут соціально-правових та політичних досліджень імені Олександра Яременка» УДУ імені Михайла Драгоманова, Україна https://orcid.org/0000-0001-8916-3575

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.3.35

Ключові слова:

злочинність, неповнолітні, профілактичні заходи, правопорушення, антисоціальна поведінка

Анотація

У статті йде мова про умови, що можуть слугувати хорошою мотивацією серед неповнолітніх для вчинення кримінального правопорушення.

Автором зазначено, що негативний вплив з боку однолітків може згубно впливати на неповнолітню особу, тому в даному випадку під ризиком знаходяться навіть діти з благополучних сімей, якщо батьки не змогли вчасно відреагувати.

Важливим аспектом дослідження є визначення обстановки в закладах вищої освіти щодо належного контролю і проведення виховних заходів, що можуть зменшити ризик появи неповнолітньої злочинності. За підсумками досліджень науковців дійшли висновку, що саме у закладах вищої освіти можуть бути сприятливі умови для зростання неповнолітньої злочинності, якщо її не протидіяти. У статті розкрито питання щодо етапів поділу неповнолітньої злочинності на чотири основні напрямки: випадковий – коли дитина потрапляє в невдалий збіг обставин, і не усвідомлюючи всіх наслідків, може переступити закон; нестійкий – іноді певна ситуація штовхає підлітків на злодіяння, як наприклад, погана матеріальна забезпеченість або сильне бажання отримати щось; негативний – діти, яким властива надзвичайно агресивна поведінка і негативна спрямованість особистості, як правило, викликається певною психологічною травмою; злісний – неповнолітні злочинці, що володіють стійкою, антигромадською спрямованістю особистості.

У статті охарактеризовані причини виникнення підліткової злочинності та визначені їх основні фактори.

Визначено, що неповнолітній вік характеризується нерозвиненістю психологічного та фізіологічного станів, відсутністю досвіду соціального спілкування, здатністю правильно оцінювати життєві ситуації, зокрема і з точки зору закону.

Обґрунтовано, що пов’язані із збройним конфліктом наслідки психотравми дітей війни можуть проявитися із часом, що призведе до зростання кількості умисних вбивств за обтяжуючих обставин, хуліганств, серійних зґвалтувань, кваліфікованих та особливо кваліфікованих розбійних нападів, викрадень людини, вимагань, поєднаних з насильством, незаконного заволодіння транспортними засобами та інших насильницьких злочинів.

Посилання

Бабенко А.М. Запобігання злочинності в регіонах України: концептуально-методологічний та праксеологічний вимір: монографія. Одеса: Одес. держ. ун-т внутр. справ, 2014. 416 с.

Головкін Б.М. Злочинність неповнолітніх як суспільна проблема. Проблеми законності. 2016. Вип. 133. С. 204–217.

Захист дітей, які потребують особливої уваги суспільства: зб. ст. / відпов. за вип. О.О. Кармазіна. Київ: Держкомстат України, 2015. 78 с.

Кальман О.Г. Стан і головні напрями попередження економічної злочинності в Україні: теоретичні та прикладні проблеми: монографія. Харків: Гімназія, 2003. 352 с.

Кримінологія. Загальна та Особлива частини: підручник / за заг. ред. С. В. Якимова, Н.Є. Маковецької, О.М. Омельчука. Хмельницький: Хмельницьк. ун-т упр. та права, 2014. 442 с.

Кримінологія: навч.-метод. посіб. / за заг. ред. В.М. Дрьоміна, Ж.В. Мандриченка, Т.В. Мельничука та ін. Одеса: Нац. ун-т «Одеська юрид. акад.», 2015. 144 с.

Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001 р. № 2341-ІІІ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 (дата звернення: 11.10.2024).

Концепція реалізації державної політики у сфері профілактики правопорушень: затв. розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2011. Урядовий кур’єр. 2012. № 2.

Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини»: Закон України від 05.03.2009 № 1065-VI / База даних «Законодавство України»/Верховна Рада України. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1065-17 (дата звернення: 11.10.2024).

Стеблинська О.С. Деякі негативні соціальні аспекти пияцтва і наркотизму та їх криміногенні властивості в структурі злочинності неповнолітніх / Визначальні тенденції ґенезу державності і права: зб. наук. пр. міжнар. наук.-практ. конф. «Треті Прибузькі юридичні читання». Миколаїв: Іліон, 2007. С. 482–484.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-22

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право