Особливості здійснення адміністративного нагляду та контролю у сфері сонячної енергетики органами місцевого самоврядування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.3.30Ключові слова:
адміністративний нагляд, контроль, сонячна енергетика, органи місцевого самоврядування, відновлювальна енергетикаАнотація
Стаття присвячена дослідженню особливостей здійснення адміністративного нагляду та контролю у сфері сонячної енергетики органами місцевого самоврядування. Розглянуто теоретичні напрацювання вітчизняних науковців із цієї тематики, а саме: поняття нагляду та контролю. Встановлено, що «нагляд» та «контроль» не є тотожними у своїй природі, оскільки мають низку відмінностей. Так, нагляд та контроль відрізняється за метою застосування, методом здійснення та сферою застосування. Сформульовано, що нагляд у сфері сонячної енергетики означає діяльність уповноважених органів у сфері сонячної енергетики, які здійснюють спостереження за фізичними та юридичними особами, що використовують та споживають сонячну енергію для власних потреб. Натомість контролем у сфері сонячної енергетики є діяльність уповноважених органів спрямована на перевірку відповідності діяльності суб’єктів у сфері альтернативної енергетики встановленим нормам, правилам і стандартам з метою забезпечення належного виконання завдань і функцій.
Підкреслено, що попри значну роль державних органів у механізмі нагляду та контролю у сфері сонячної енергетики, органи місцевого самоврядування виконують певні функції. Закон України «Про альтернативні джерела енергії» має недоліки пов’язані з відсутністю згадки про органи місцевого самоврядування та їхньою роллю у сфері відновлювальної енергетики. Попри недосконалість основного закону цієї галузі, інші нормативно-правові акти розкривають компетенцію органів місцевого самоврядування у правовідносинах пов’язаних із використання альтернативних джерел енергії. Також недосконалість чинного законодавства не впливає на роль органів місцевого самоврядування, оскільки саме вони фактично втілюють у реальність прийняті законодавчі ініціативи та норми у сфері сонячної енергетики.
Зроблено висновок, що в Україні відновлювана енергетика, особливо сонячна, набирає обертів, адже понад 55 000 домогосподарств вже обладнані сонячними електростанціями. Однак стрімкий розвиток галузі змушує законодавця плідно працювати над розробкою нормативно-правової бази та механізму нагляду. Останній, на нашу думку, має велику кількість недоліків, які повинні стати предметом досліджень у майбутньому.
Посилання
Впровадження енергоефективних заходів у громадах – рекомендації від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Децентралізація. URL: https://decentralization.ua/en/news/15441.
Губрієнко О.М. Організаційно-правові засади державного управління в галузі електроенергетики в Україні: автореферат дис. … канд. юрид. наук: 12.00.07. Ірпінь, 2006. 20 с.
Жук О.М. Організаційно-правові засади контролю в системі соціального забезпечення в Україні на сучасному етапі. Економічний форум. 2021. № 1(2). С. 147–154.
Зелене відновлення і декарбонізація: роль громад в посиленні енергобезпеки та енергетичному переході. Енергетичний Перехід. URL: https://energytransition.in.ua/zelene-vidnovlennia-i-dekarbonizatsiia-rol-hromad-v-posylenni-enerhobezpeky-ta-enerhetychnomu-perekhodi.
Мінка Т.П. Теоретико-правова природа понять нагляду та контролю і їх співвідношення. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2024. Том 2, № 83. С. 307–310.
Молдованов Д.В. Фінансово-правове забезпечення державної політики у сфері альтернативної енергетики : дисертація доктора філософії: 081 «Право». Х., 2020. 238 с.
Про запровадження конкурентних умов стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії: постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 р. № 1175. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1175-2019-%D0%BF#Text.
Про місцеве самоврядування: Закон України від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#n3.
Про ринок електричної енергії: Закон України від 13.04.2017 р. № 2019-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n3.
Про теплопостачання: Закон України від 02.06.2005 р. № 2633-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2633-15#n164.
Сорока Л.В. Державний нагляд і контроль як основа адміністративно-правового забезпечення та реалізації державних гарантій. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2020. Том 31 (70). № 4. С. 173–177.
Швидюк С. Роль місцевого самоврядування в підвищенні стійкості громад України в умовах війни. ЄС-східне партнерство: майбутні шляхи активізації спільних ініціатив академічних та громадських спільнот в Україні: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., м. Чернівці, 6-7 червня. 2024 р. С. 160–168.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Д. В. Соколовський, В. М. Юрах
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.