Напрями впровадження зарубіжного досвіду в контексті адміністративно-правових засад створення та діяльності Державного бюро розслідувань
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.3.15Ключові слова:
правоохоронні органи, Державне бюро розслідувань, прокуратура, органи поліції, антикорупційні органиАнотація
У статті досліджено зарубіжний досвід адміністративно-правових засад організації та діяльності Державного бюро розслідувань. Вказується, що досвід зарубіжних держав у сфері запобігання злочинності серед вищих посадових осіб є неоднозначним. Досвід США, Ірландії, Австрії, Хорватії та Норвегії свідчить про наявність існування правоохоронних органів наступних видів: 1) це органи, які наділені повноваженнями по боротьбі із злочинами, скоєними посадовими особами та проти організованої злочинності і підпорядковані органам поліції; 2) це органи, які наділені повноваженнями по боротьбі із злочинами, скоєними посадовими особами та проти організованої злочинності і підвідомчо належать до органів поліції та прокуратури, т. зв. «подвійного підпорядкування»; 3) це органи, які наділені повноваженнями по боротьбі із злочинами, скоєними посадовими особами, проти корупційної та організованої злочинності і підвідомчо належать до органів поліції.
Робиться висновок, що Державне бюро розслідувань не належить до жодної із названих груп органів, оскільки поєднує в собі повноваження щодо протидії та боротьби зі злочинами, скоєними посадовими особами держави, зокрема суддями та співробітниками правоохоронних органів, військовими злочинами, а також корупційними злочинами, суб’єктами яких є зазначені особи, за винятком тих, які належать до підслідності Національного антикорупційного бюро України.
Обґрунтовується, що вивчення зарубіжного досвіду у питанні удосконалення організації та діяльності Державного бюро розслідувань є дуже важливим моментом на шляху вдосконалення його адміністративно-правового статусу. Разом із тим, вважаємо за потрібне зауважити на тому, що запозичення зарубіжного досвіду не повинно бути спонтанним і бездумним, воно має ґрунтуватися на глибокому та змістовному аналізі усіх суттєвих умов і обставин, в яких відбувалося формування цього досвіду, та їх порівнянні із наявною суспільно-політичною та економічною ситуацією в Україні. Це необхідно для того, щоб запозичені ідеї не просто декларувалися у законодавстві, а могли реально втілюватися у практичну діяльність правоохоронних органів.
Посилання
Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 р. № 4651-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.
Про Державне бюро розслідувань: Закон України від 12.11.2015 р. № 794-VIІI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/794-19.
Калиновський О.В., Тютюнник Р.С. Співвідношення діяльності Державного бюро розслідувань України з діяльністю подібних органів іноземних держав світу. Наукове забезпечення досудового розслідування: проблеми теорії та практики: збірник тез доповідей V Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Київ, 8 липня 2016 року). К.: Національна академія внутрішніх справ, 2016. С. 219–222.
Бусол О.Ю. Міжнародний досвід побудови та функціонування спеціалізованих органів з протидії високопосадовій злочинності (в контексті незалежності Державного бюро розслідувань в Україні). URL: http://nbuviap.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2269:mizhnarodnij-dosvid-pobudovi-ta-funktsionuvannya-spetsializovanikh-organiv-z-protidiji-visokoposadovij-zlochinnosti&catid=8&Itemid=350.
Моісєєв М.С. Адміністративно-правовий статус Державного бюро розслідувань України: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Суми, 2019. 227 с.
Кравцова Т., Кравцов О. Історія створення і функціонування Федерального бюро розслідувань США. Право і безпека. 2010. № 4. С. 15–19.
Асямов С.В., Миразов Д.М., Таджиев А.А., Якубов А.С. Полиция зарубежных стран: система организации и опыт профессиональной подготовки кадров: учебное пособие. Ташкент: Издательство «Fan va texnologiya», Академия МВД Республики Узбекистан. 2010. 452 с.
Савчук Р.М. Адміністративно-правові засади діяльності правоохоронних органів у контексті реформування правоохоронної системи України: монографія. Івано-Франківськ: Голіней О.М., 2023. 460 с.
Bundesgesetz über die Einrichtung und Organisation des Bundeskriminalamtes (Bundeskriminalamt-Gesetz – BKA-G) StF: BGBl. I Nr. 22/2002 (NR: GP XXI RV 806 AB 908 S. 87. BR: AB 6542 S. 683). URL: https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20001745.
Романюк Б.В. Світовий досвід створення та функціонування інституцій з попередження та боротьби з корупцією. Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). 2010. Вип. 22. С. 3–12.
Моісєєв М.С. Зарубіжний досвід організації та діяльності органів з протидії та боротьби з високопосадовою та організованою злочинністю. Науковий вісник публічного та приватного права. 2017. Вип. 6. Т. 4. С. 318–322.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Р. М. Савчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.