Нормативно-правові засади запобігання корупційним проявам у діяльності Національної поліції України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.2.41Ключові слова:
корупція, Національна поліція, нормативно-правові засади, антикорупційна політика, громадський контроль, прозорістьАнотація
Проаналізовано правові механізми та інструменти протидії корупції в системі правоохоронних органів України, зокрема в Національній поліції. Визначено, що корупція залишається серйозною проблемою для демократичного розвитку України та підриває довіру суспільства до державних інституцій. Особливо це стосується правоохоронних органів, від діяльності яких залежить публічний правопорядок і безпека. Автор наголошує, що важливими є нормативно-правові акти, що регулюють роботу поліції та впроваджують антикорупційні заходи.
Окреслено ключові проблеми в антикорупційній діяльності, включаючи недостатність внутрішнього контролю, недосконалість законодавчої бази та необхідність її гармонізації з європейськими стандартами. Особливу увагу приділено ролі таких документів, як Закон України «Про запобігання корупції» та етичні правила поведінки поліцейських, які закладають правові підвалини боротьби з корупцією. Впровадження системи електронного декларування майна і доходів, контроль за конфліктом інтересів, а також етична поведінка працівників поліції є важливими інструментами для запобігання зловживанням.
Акцентовано увагу на ролі громадських організацій та засобів масової інформації у формуванні суспільного контролю за діяльністю правоохоронних органів. Громадський нагляд і відкритість поліції є критично важливими для підвищення довіри населення та зменшення корупційних ризиків.
Визначено, що основою для формування антикорупційної політики в Національній поліції є міжнародні стандарти, а також закони України, що визначають принципи запобігання корупції. Зокрема, важливою є роль спеціальних антикорупційних органів, які контролюють виконання норм законодавства, а також проводять розслідування випадків корупції. Така співпраця між державними установами дозволяє створити більш ефективну і скоординовану систему протидії корупційним діям.
Зроблено висновок про те, що для ефективної боротьби з корупцією необхідно не лише вдосконалювати законодавчу базу, але й забезпечити її належну імплементацію, зокрема через навчання та підвищення правової культури працівників поліції. Тільки через комплексний підхід можна досягти суттєвого зниження рівня корупції в правоохоронній системі та підвищити її ефективність.
Посилання
Алфьоров С.М. Адміністративно-правова діяльність щодо протидії корупції в органах внутрішніх справ: моногр. Х.: Золота Миля, 2011. 372 с.
Рогульський С.С. Адміністративно-правові заходи боротьби з корупцією в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.07. К., 2005. 19 с.
Гвоздецький В.Д. Корупція як правове явище. Право та державне управління. 2011. № 1. С. 123–126.
Яцків І.І. Адміністративно-правові засади протидії корупції в Україні: автореф. дис. å канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ, 2011. 18 с.
Плахотний А.П., Козирь В.І. Нормативно-правові засади запобігання корупційним проявам у діяльності Національної поліції України. Актуальні проблеми службово-бойової діяльності сил сектору безпеки і оборони України в умовах воєнного стану: Матеріали Регіональної науково-практичної конференції (ДДУВС, 30.06.2022). С. 139-140.
Про запобігання корупції. Закон України № 1700-VII від 14.10.2024. Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text (дата звернення 05.10.2024).
Плахотний А.П., Покайчук В.Я. Проблемні питання реалізації антикорупційних заходів в Національній поліції. Дискусійні питання застосування антикорупційного законодавства: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (ДДУВС, 17.11.2020). С. 146–150.
Правила етичної поведінки поліцейських. Наказ МВС № 1179 від 09.11.2016 року. URL: https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/zapobigannya-i-protidiya-korupciyi/pravila-etichnoyi-povedinki (дата звернення 05.10.2024).
Трепак В.М. Теоретико-прикладні проблеми запобігання та протидії корупції в Україні: дис. доктор юридичних наук: 12.00.08; Львівський національний університет імені І. Франка Міністерство освіти і науки України Інститут держави і права імені В.М. Корецького Національна академія наук України. Львів, 2020. 481 с.
Статус поліції: міжнародні стандарти і зарубіжне законодавство / за заг. ред. О.А. Банчука. Київ: Москаленко О.М., 2013. 588 с.
Березняк В.С. Особливості нормативно-правового забезпечення профілактики корупції в органах поліції. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. № 1. 2020. С. 112–117.
Шатрава С.О. Теорія і практика запобігання корупції в органах Національної поліції України: адміністративно-правове дослідження: монографія. Харків: Діса плюс, 2016. 439 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А. П. Плахотний, Т. Д. Глян
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.