Принципи та методика проведення занять з вогневої підготовки для працівників поліції, які несуть службу на деокупованих територіях

Автор(и)

  • Є. С. Зеленський старший викладач кафедри вогневої підготовки Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, майор поліції, Україна
  • Т. Д. Глян курсант Навчально-наукового інституту права та підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.2.40

Ключові слова:

вогнева підготовка, поліцейські, деокуповані території, Національна поліція, бойові умови, тактична підготовка, управління стресом

Анотація

У статті розглянуто специфіку викликів, з якими стикаються поліцейські на деокупованих територіях, включаючи залишки боєприпасів, діяльність диверсійно-розвідувальних груп та нелегальний обіг зброї. Основна увага приділяється тому, як підвищити ефективність вогневої підготовки поліцейських в умовах підвищеного ризику. Вказується на важливість адаптації тренувальних програм до реальних загроз та специфічних бойових умов на деокупованих територіях. Особливо наголошується на необхідності інтеграції тактичних елементів, що моделюють бойові ситуації, зокрема зачистку будівель і патрулювання, а також роботу поліцейських підрозділів у міських умовах.

В статті проаналізовано важливість психологічної стійкості правоохоронців, необхідної для дій у стресових та небезпечних ситуаціях. Розглянуто техніки управління стресом та емоційною регуляцією, що є ключовими для ефективної роботи в екстремальних умовах. Пропонуються підходи до координації між різними силовими структурами, що діють на деокупованих територіях, підкреслюючи важливість командної взаємодії та злагодженості під час виконання завдань. Окрема увага приділяється питанням безпеки під час навчань, що проводяться у зоні підвищеного ризику через наявність вибухонебезпечних предметів.

Визначено, що тренування правоохоронців повинні максимально наближатися до реальних умов, з якими поліцейські можуть стикатися під час служби. Це означає, що навчання не може обмежуватися стандартними вправами зі стрільби на полігонах. Необхідно моделювати різні сценарії, які ймовірно можуть виникнути на деокупованих територіях.

Робиться акцент на вдосконаленні методик вогневої підготовки є необхідною умовою для підвищення ефективності правоохоронців у виконанні службових обов’язків на звільнених територіях, а також пропонує рекомендації щодо інтеграції сучасних технологій і постійного моніторингу ефективності навчальних програм.

У висновках зазначається, що для вдосконалення принципів та методики проведення занять з вогневої підготовки для працівників поліції, які несуть службу на деокупованих територіях, необхідно враховувати низку важливих аспектів. Вони спрямовані на підвищення ефективності підготовки правоохоронців та адаптацію навчальних програм до специфічних умов поствоєнних територій.

Посилання

Основи вогневої підготовки: навч. посіб. / М.М. Удянський, І.О. Толкунов, О.О. Бондаренко, В.В. Матухно, В.М. Олекса. Харків: НУЦЗУ, 2020. 147 с.

Вогнева підготовка працівника Національної поліції України: навчальний посібник. С.М. Банах, І.С. Винярчук, Ю.Р. Йосипів, М.Д. Курляк, К.О. Маліновська та ін. Львів: ЛьвДУВС, 2018. 408 с.

Семенюк В.І. Удосконалення системи навчання курсантів вищих військових навчальних закладів з вогневої підготовки. Сучасна парадигма формування професіоналізму майбутніх фахівців: науково-теоретичний збірник. П-Хм.: ДПУ, 2011. URL: irbis-nbuv.gov.ua›cgi-bin›irbis_nbuv›cgiirbis_64.

Тробюк В.І. Використання інтерактивних методів навчання на заняттях з вогневої підготовки, Вісник Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: Педагогіка. 2015. Вип. 5. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnadped_2015_5_20.

Албул С.В. До питання імплементації у національне законодавство міжнародних стандартів застосування сили та вогнепальної зброї поліцією. Актуальні проблеми професійної підготовки поліцейського: матеріали круглого столу (26 жовтня 2016 р., м. Одеса). Одеса: ОДУВС, 2016. С. 5–11.

Волков Ю.М., Поливанюк В.Д. Проблемні питання застосування вогнепальної зброї працівниками Національної поліції під час виконання службових обов’язків. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2018. № 4. С. 86–89.

Зеленський Є.С. Вогнева підготовка – складова професійної підготовки майбутніх офіцерів поліції. Підготовка поліцейських в умовах реформування системи МВС України. Харків. 2019. URL: https://www.univd.edu.ua/general/publishing/konf/31_05_2019/pdf/29.pdf.

Іщенко Ю., Марченко Н. Національна поліція в умовах воєнного стану: зміни в законодавстві. Право в умовах війни. URL: https://law-in-war.org/naczionalna-policziya-v-umovahvoyennogo-stanu-zminy-v-zakonodavstvi.

Поліцейська юрисдикція в умовах воєнного стану: монографія / С.В. Албул, А.М. Бабенко, П.М. Балтаджи та ін.; за заг. ред. Д.В. Швеця, М.О. Семенишина. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2022. 540 с.

Тимофєєв В.П., Гунько К.О. Актуальні питання застосування вогнепальної зброї працівниками Національної поліції в умовах воєнного стану. Аналітично-порівняльне правознавство: Електронне наукове видання. 2023. № 3. С. 352–356.

Біліченко В., Толмачева Ю. Особливості тактичної та організаційної діяльності Національної поліції України на територіях звільнених від окупації. VIII Міжнародна науково-практична конференція The 8th International scientific and practical conference «Current challenges of science and education». MDPS Publishing, Berlin, Germany. 2024. С. 289–293.

Казначеєв Д.Г. Шляхи удосконалення рівня тактико-спеціальної підготовки кадрів сил безпеки і оборони України. Актуальні проблеми службово-бойової діяльності сил сектору безпеки і оборони України: Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції (26 квітня 2024 р. м. Дніпро, ДДУВС). С. 40-41.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-18

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право