Адміністративно-правові норми та стандарти використання засобів індивідуального бронезахисту
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.2.39Ключові слова:
адміністративно-правове регулювання, адміністративно-правове забезпечення, адміністративно-правові норми, публічне управління та адміністрування, засоби індивідуального захисту, засоби індивідуального бронезахисту, стандартиАнотація
У статті автором розглядаються питання адміністративно-правових норм та стандартів використання засобів індивідуального бронезахисту. Досліджується історія становлення та розвитку засобів балістичного захисту таких як бронежилети та шоломи. Бронежилет забезпечує захист торсу, плечей, шиї і паху людини від куль та осколків. Бронешолом забезпечує захист голови при падіннях, ударах, від впливу вибухової хвилі, дрібних осколків, пістолетних куль і куль легкої стрілецької зброї. Крім того, до засобів індивідуального захисту відносять також протикульові щити, протиударні щити, комплекти для захисту рук і ніг, балістичні (тактичні) окуляри, що мають балістичні стандарти безпеки. Встановлено, що сьогодні існує багато типів жилетів з різними характеристиками, які впливають на експлуатацію: розмір; тип; призначення, матеріал. Головним показником є клас захисту – саме він визначає, від яких загроз здатен захистити бронежилет. Клас визначається захисними властивостями проти різних боєприпасів стрілецької зброї.
Аналізуються національні та міжнародні стандарти засобів індивідуального захисту. Українські національні стандарти на засоби індивідуального бронезахисту співставні з міжнародними (модифікуються відповідно до стандартів США, Німеччини та Великої Британії). Згідно з чинним українським стандартом ДСТУ 8782:2018 за конструктивним виконанням бронежилети поділяють на три типи: тип А – м’які (гнучкі); тип Б – напівжорсткі і тип В – жорсткі бронежилети із захисною структурою на основі різних захисних елементів, а також мають 6 класів захисту.
В процесі дослідження вивчено адміністративно-правові норми використання засобів індивідуального бронезахисту Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України. Зроблено висновки, що адміністративно-правові норми використання таких засобів встановлюються нормативними документами органів, які наділені відповідними повноваженнями та переважно входять до складу сектору безпеки і оборони України.
Посилання
Дмитро Раєвський, Тетяна Логвиненко. Червоні рейтузи — це Франція! Розповідаємо історію засобів індивідуального захисту від ренесансу важких лат до кевлару і змінних бронепластин, у яких воюють зараз. URL: https://babel.ua/texts/82487-chervoni-reytuzi-ce-franciya-rozpovidayemo-istoriyu-zasobiv-individualnogo-zahistu-vid-renesansu-vazhkih-lat-do-kevlaru-i-zminnih-broneplastin-u-yakih-voyuyut-zaraz.
Класифікація бронежилетів за ДСТУ 8782:2018, NIJ 0101.06. URL: https://velmet.ua/klasifikatsiya-bronejiletiv-standart-dstu-8782-2018-nij-0101-06.html.
Уляна Радостіна. Клас захисту бронежилета. Стандарти ДСТУ і НАТО. URL: https://arp.co.ua/klas-zakhystu-bronezhyleta.-standarty-dstu-i-nato.
Боброва Світлана, Сергієнко Любов, Галавська Людмила, Шатило Тетяна. Аналіз національних та міжнародних стандартів, що регламентують вимоги до засобів індивідуального бронезахисту. URL: http://journals.khnu.km.ua/vestnik/wp-content/uploads/2024/01/329-ts-2023-n6-64-69.pdf.
Вайда Т.С., Кузнєцов О.С. Індивідуальні засоби бронезахисту правоохоронців: деякі аспекти класифікації та категорування. Службово-бойова підготовка як основа професійної діяльності поліцейських: матеріали круглого столу (м. Одеса, 27 листопада 2020 року). Одеса: ОДУВС, 2020. – 194 с.
Постанова Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року № 83 «Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Військової служби правопорядку у Збройних Силах України під час здійснення службових обов’язків». URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/kp030083?an=819744&ed=2020_02_26.
Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 03.06.2015 № 643 «Про затвердження Положення про службу озброєння Національної гвардії України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0733-15#Text.
Наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 08.12.2017 № 673 «Про речове забезпечення військовослужбовців Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в мирний час та особливий період». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0013-18#Text.
Наказ ДСНС України від 02.04.2024 № 375 «Про затвердження Рекомендацій про особливості виконання органами управління та підрозділами ДСНС завдань за призначенням у населених пунктах і на територіях під час збройної агресії» URL: https://dsns.gov.ua/upload/2/0/8/0/8/1/6/rekom.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. О. Воронятніков
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.