Функції поліції: міжнародний досвід налагодження взаємодії з громадянами та шляхи його адаптації в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.2.33Ключові слова:
поліція, функції поліції, взаємодія з громадськістю, реформування правоохоронних органів, Національна поліція УкраїниАнотація
Вказується, досвід демократичних європейських країн за останнє десятиліття показав, що ключовим фактором підвищення ефективності поліції у забезпеченні безпеки є тісна взаємодія з населенням, заснована на високому рівні довіри.
У статті досліджується міжнародний досвід налагодження взаємодії поліції з громадянами та перспективи його адаптації в Україні. Особлива увага приділяється вивченню скандинавської моделі забезпечення публічної безпеки під час масових заходів, яка базується на принципах превентивних дій, постійної комунікації з учасниками, ефективного управління ризиками та диференційованого підходу.
Аналіз показує, що впровадження скандинавської моделі в Україні є складним процесом, який потребує комплексного підходу. Це включає чітке законодавче врегулювання статусу «поліції діалогу», підвищення вимог до особистих та професійних якостей керівного складу Національної поліції, вдосконалення системи кадрового забезпечення.
Крім того, розглядається питання реформування інституту служби в поліції, яке наразі характеризується відсутністю чіткого концептуального бачення та перевагою локальних змін над системними підходами. Для вирішення цієї проблеми необхідний комплексний підхід, що включає визначення критеріїв ефективності, перегляд кадрової політики, покращення матеріально-соціального забезпечення, вдосконалення управління та налагодження тісніших зв’язків поліції з громадськістю.
Досвід країн Східної Європи показує перспективність розвитку місцевої моделі забезпечення правопорядку, яка дозволяє збалансувати місцеву автономію у питаннях безпеки та інтеграцію в загальнодержавну систему. Водночас існують суттєві відмінності у взаємодії місцевих правоохоронних формувань з органами державної влади в різних країнах.
Загалом, стаття наголошує на необхідності комплексного підходу до реформування системи поліції в Україні з урахуванням передового європейського досвіду. Ключовим є поєднання централізованих та децентралізованих підходів, удосконалення кадрової політики та налагодження тісної взаємодії поліції з громадськістю.
Посилання
Наказ МВС України від 23.08.2018 № 706 «Про затвердження Концепції запровадження в діяльності органів та підрозділів Національної поліції України скандинавської моделі забезпечення публічної безпеки та порядку під час проведення масових заходів». URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MVS873.html.
Власенко І. В. Основні особливості «скандинавської моделі» забезпечення публічної безпеки. Сучасні проблеми правового, економічного та соціального розвитку держави. Харків, 2019. С. 33-34 https://univd.edu.ua/general/publishing/konf/06_12_2019/pdf/6.pdf.
Аносєнков А.А., Мукоід Р.В. Скандинавська моделі забезпечення публічної безпеки та порядку під час проведення масових заходів як ефективний засіб втілення демократичних принципів у діяльності Національної поліції України Роль та місце правоохоронних органів у розбудові демократичної правової держави: матеріали XVI міжнар. наук.-практ. інтернетконф., м. Одеса, 29 березня 2024 р. Одеса: ОДУВС, 2024. 538 с. URL: https://dspace.oduvs.edu.ua/server/api/core/bitstreams/26cbbe26-a71c-4b8d-9d39-27779a3802de/content
Попова Л.М. Діяльність поліції зарубіжних країн і можливість використання їх досвіду в Україні. Сучасна європейська поліцеїстика та можливості її використання в діяльності Національної поліції України. Харків. 2019. С. 200–202. https://univd.edu.ua/general/publishing/konf/11_04_2019/pdf/102.pdf.
Банчук О.А. Децентралізація повноважень органів публічної адміністрації у сфері забезпечення правопорядку: досвід країн Східної Європи. Правова держава. Випуск 29. Київ: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2018. С. 236–243.
Банчук О., Колохіна А., Крапивін Є., Крупник А., Малишев Б., Рогальська В., Сердюк О., Тибінка Х. Участь громад у забезпеченні правопорядку в Україні: звіт за результатами дослідження. Київ: ФОП Москаленко, 2019. 124 с. URL: https://dspace.univd.edu.ua/server/api/core/bitstreams/98c21a90-52ca-47de-8869-8519e02eb7b2/content.
Українські правоохоронці вивчають скандинавську модель забезпечення публічної безпеки. Єдиний портал органів системи МВС України. Департамент комунікації МВС України. URL: https://mvs.gov.ua/ua/news/10826_Ukrainski_pravoohoronci_vivchayut_skandinavsku_model_zabezpechennya_publichnoi_bezpeki_FOTO.htm/.
Про скандинавський підхід до охорони громадського порядку і налагодження діалогу працівниками поліції, про «Євробачення» та інше – інтерв’ю з Патріком Йохансеном, провідним радником КМЄС з питань охорони громадського порядку. URL: https://www.euamukraine.eu/ua/news/opinion/the-scandinavianapproach-to-public-order-policing-dialogueeurovisionand-more-interview-with-patrik-johansen-euam-leadadviser-in-public-order/.
Про затвердження Концепції запровадження в діяльності органів та підрозділів Національної поліції України скандинавської моделі забезпечення публічної безпеки та порядку під час проведення масових заходів: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 23 серпня 2018 року № 706. URL: https://ips.ligazakon.net/document/MVS873.
Аносєнков А.А., Мукоіда Р.В. Впровадження скандинавської моделі забезпечення публічної безпеки та порядку під час проведення масових заходів в аспекті вдосконалення національного законодавства. Південноукраїнський правничий часопис. Вип. 3. 2023. С. 138–143. URL: http://www.sulj.oduvs.od.ua/archive/2023/3/23.pdf.
Хатнюк Ю.А. Шляхи вдосконалення управлінської діяльності керівників органів і підрозділів національної поліції україни. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції № 2. 2019. С. 149–152. URL: http://apnl.dnu.in.ua/2_2019/36.pdf.
Камишанський О.Ю. Характеристика пріоритетних напрямів удосконалення інституту служби в Національній поліції України. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. № 5. 2023. С. 78–83. URL: http://apnl.dnu.in.ua/5_2023/15.pdf.
Бєлов Д.М., Швед І.І., Бєлова М.В. Правоохоронна функція держави: роль та місце органів прокуратури. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 76(2). Ч. 2. 2023. С. 13–20.
Лазур Я.В. Поняття, сутність та елементи адміністративно-правового механізму забезпечення прав і свобод громадян у державному управлінні. Форум права. 2009. № 3. С. 392–398.
Лазур Я.В. Забезпечення прав і свобод громадян України у сфері публічного управління: адміністративно-правовий механізм: монографія. К.: Четверта хвиля. 2010. 240 с.
Бєлов Д., Громовчук М., Правовий простір держави: конституційно-правовий аспект. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2021. Випуск 66. С. 46–50.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М. В. Бєлова, Ю. М. Бисага, Р. М. Фрідманський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.