Юридичні аспекти забезпечення академічної відповідності кваліфікації науково-педагогічного працівника
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.2.19Ключові слова:
науково-педагогічний працівник, кваліфікація науково-педагогічного працівника, ліцензійні умови провадження освітньої діяльностіАнотація
У статті досліджуються питання правового забезпечення вимоги про відповідність академічної кваліфікації науково-педагогічного працівника освітнім компонентам, які він викладає у процесі реалізації освітньої програми у закладі вищої освіти. Науково-педагогічні працівники, які викладають освітні компоненти для забезпечення освітньої програми мають статус викладачів закладів вищої освіти відповідно до Професійного стандарту на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти». У законодавстві спостерігаються розбіжності в термінології, адже в одних випадках застосовуються терміни «академічна кваліфікація», а в інших – «освітня кваліфікація». У праці доведено, що інформація про освітню кваліфікацію викладача закладу вищої освіти відображена у відомостях про освіту, науковий ступінь та вчене звання, а про професійну кваліфікацію – у даних про досвід професійної діяльності та показниках професійної й наукової активності викладача закладу вищої освіти. Освітня та професійна кваліфікація у сукупності відображають академічну кваліфікацію викладача закладу вищої освіти.
Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності в Україні вимагають, щоб академічна кваліфікація викладача закладу вищої освіти відповідала освітній програмі та освітнім компонентам. Така відповідність підтверджується спеціальністю (за документом про вищу освіту, про науковий ступінь) або практичним досвідом у сфері професійної чи управлінської діяльності за безпосереднім предметом освітнього компонента (навчальної дисципліни).
Вимога про відповідність академічної кваліфікації викладача закладу вищої освіти тим освітнім компонентам, які він забезпечує для реалізації освітньої програми, встановлена законодавством. Тому її слід вважати одним із критеріїв добору претендентів на посаду науково-педагогічного працівника. Відповідність академічної кваліфікації викладача освітнім компонентам одночасно засвідчує і відповідність профілю кафедри. Недотримання цієї вимоги виключає правозгідне зайняття особою відповідної посади викладача закладу вищої освіти.
Посилання
Про затвердження Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти: наказ Міністерства освіти і науки України № 686 від 15 травня 2024 р. Законодавство України. Офіційний веб-сайт Верховної ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1013-24#Text.
Методичні рекомендації для експертів Національного агентства щодо застосування Критеріїв оцінювання якості освітньої програми. Затверджені рішенням Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти протокол від 29 серпня 2019 р. № 9. Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Офіційний веб-сайт. URL: https://naqa.gov.ua.
Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності: постанова Кабінету Міністрів України № 1187 від 30 грудня 2015 р. Законодавство України. Офіційний веб-сайт Верховної ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1187-2015-%D0%BF#Text.
Пімінов О.Ф., Кайдалова Л.Г., Щокіна Н.Б. Підвищення кваліфікації викладачів – невід’ємна складова забезпечення якості освіти. Збірник наукових праць. Серія Педагогіка і психологія. 2013. Вип. 41, Ч. 4. С. 189–195.
Про затвердження Професійного стандарту на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти»: наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 610 від 23 березня 2021 р. Офіційний веб-сайт Міністерства освіти і науки України. URL: https://mon.gov.ua/news/zatverdzheno-standart-na-grupu-profesiy-vikladachi-zakladiv-vishchoi-osviti.
Про вищу освіту: Закон України від 1 липня 2014 р. Законодавство України. Офіційний веб-сайт Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. А. Лупало, С. І. Шимон
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.