Відшкодування моральної шкоди у праві соціального забезпечення
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.2.13Ключові слова:
відповідальність у праві соціального забезпечення, санкції у праві соціального забезпечення, штрафні санкції, ефективний спосіб захисту, моральна шкода, відшкодування моральної шкодиАнотація
Стаття присвячена дослідженню теоретичних та практичних проблем відшкодування моральної шкоди, завданої управомоченому суб’єкту протиправними діями, бездіяльністю, рішеннями зобов’язаного суб’єкта у сфері соціального захисту, та оцінці ефективності відповідної штрафної санкції у праві соціального забезпечення.
Доведено, що з огляду на те, що санкції у праві соціального забезпечення характеризуються особливою юридичною силою, яка полягає у спрямуванні на припинення правопорушення / усунення його наслідків та перешкод, що стоять на шляху забезпечення інтересів учасників матеріальних та процедурних відносин у праві соціального забезпечення, спричиненням негативних наслідків для особи, яка не виконала передбаченого законом чи договором обов’язку у сфері соціального захисту, можна говорити, що відшкодування моральної шкоди належить до числа галузевих санкцій права соціального забезпечення, хоча й має цивільно-правову природу.
У статті йдеться, що поширення застосування відшкодування моральної шкоди у праві соціального забезпечення пов’язане з трансформацією галузевих суспільних відносин та зміною механізму їх регулювання, що характеризується появою полікомпонентних міжгалузевих правових конструкцій, які, тим не менше, повністю відповідають меті правового регулювання галузевих відносин – забезпечення соціальної захищеності населення.
Встановлено, що відсутність у соціально-забезпечувальному законодавстві прямої вказівки на можливість компенсації моральних страждань управомоченого суб’єкта не обмежує можливість громадян звертатися до суду з відповідним позовом. У будь-якому випадку при вирішенні питання про захист права на соціальний захист буде застосовуватися механізм, закріплений ст. 56 Конституції України, ст. 23 Цивільного кодексу України.
У статті робить висновок, що з огляду на суб’єктний склад надавачів соціального захисту фактична ефективність відшкодування моральної шкоди у праві соціального забезпечення все ж залежить від бюджетного фінансування виконання рішень суду, що гарантовані державою.
Посилання
Касаційний адміністративний суд у 2023 році. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/zvi/KASU_zvit_2023.pdf.
Ярошенко О.М., Мельничук Н.О., Москаленко О.В., Луценко О.Є., Сорока О.П. Актуальні теоретичні та практичні проблеми відшкодування моральної шкоди потерпілим працівникам від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань: монографія / за заг. ред. О.М. Ярошенка. Харків: Юрайт, 2022. 272 с.
Крисань Т.Є. Правові аспекти відшкодування моральної шкоди у цивільно-правових відносинах. Часопис Київського університету права. 2011. № 4. С. 218–221.
Чернадчук В.Д. Відшкодування моральної шкоди при порушенні трудових прав: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.05. Київ, 2001. 14 с.
Селезень С.В. Поняття відшкодування моральної шкоди в трудовому праві. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2014. № 10-1. Том 2. С. 21–23.
Ярошенко О.М. До питання про предмет права соціального забезпечення. Вісник Національної академії правових наук України. 2017. № 3 (90). С. 90–98.
Шумило М.М. Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні: монографія. К.: Ніка-Центр, 2016. 680 с
Бориченко К.В. Особливості відшкодування моральної шкоди у праві соціального забезпечення. Тенденції розвитку науки трудового права та права соціального забезпечення: тези доповідей учасників міжнародної наук.-практ. конф. (м. Київ, 16 квітня 2020 р.) / за ред. М.І. Іншина. Київ: ФОП Маслаков, 2020. С. 112–115.
Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року (заява № 40450/04). Офіційний вісник України. 2010. № 13. Ст. 651.
Пенсійні спори суди змусять розглядати у жорсткі строки. URL: https://zib.com.ua/ua/160957.html.
Про стан та терміни перерахування коштів за рішеннями судів. Державна казначейська служба України. URL: https://www.treasury.gov.ua/diyalnist/vikonannya-sudovih-rishen/pro-stan-ta-termini-pererahuvannya-koshtiv-za-rishennyami-sudiv.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. О. Галузінський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.