Сімейні обов’язки подружжя: поняття та особливості виконання

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.47

Ключові слова:

подружжя, сімейний обов’язок, майнові обов’язки подружжя, немайнові обов’язки подружжя, обов’язок щодо надання утримання, шлюб

Анотація

В цій статті автор провів наукове дослідження правової природи сімейних обов’язків подружжя та особливостей їх виконання у шлюбних правовідносинах. На підставі проведеного дослідження, автор дійшов висновку, що до сімейних обов’язків подружжя відносяться: обов’язок подружжя турбуватися про свою сім’ю, в тому числі спільно дбати про матеріальне забезпечення своєї сім’ї, обов’язок щодо забезпечення та недопущення порушення сімейного права іншого з подружжя, обов’язок чоловіка створити умови для збереження здоров’я вагітної дружини та народження здорової дитини, обов’язок чоловіка створити умови для дружини-матері для поєднання материнства із здійсненням нею інших прав та обов’язків, обов’язки, що виникають із факту володіння певним майном, в тому числі спільним майном подружжя, в тому числі обов’язок враховувати інтереси дитини, інших членів сім’ї, обов’язок подружжя щодо надання утримання іншому з подружжя у разі його непрацездатності, вагітності, догляду за дитиною до досягненню нею трьох років (у разі наявності у дитини вад фізичного чи психічного розвитку – шести років). Правова природа сімейного обов’язку подружжя передбачає те, що останній: виникає внаслідок укладання шлюбу (майнові обов’язки можуть виникати й під час перебування подружжя у шлюбних правовідносинах шляхом укладання правочинів, сімейного договору чи настання підстав, які свідчать про необхідність надання утримання іншому з подружжю), а припиняється із припиненням шлюбу (втім, майнові обов’язки подружжя також можуть припинятися з інших підстав); носієм є подружжя або один із подружжя, а вигодонабувачем – інший з подружжя; зміст становлять дії юридичного та морального характеру; виконання здійснюється шляхом здійснення активних дій; є взаємним, тобто кожен з подружжя є носієм права вимоги щодо його виконання і одночасно – носієм самого сімейного обов’язку; тісно пов’язаний з особистістю носія; конкретний спосіб виконання може визначатися як самим подружжям за взаємною згодою (в тому числі через укладання сімейного договору), так і сімейним законодавством (втім, у сімейному законодавстві не визначено порядку виконання сімейних обов’язків подружжя, які мають немайновий характер); виконання може забезпечуватися як заходами юридичної, так і моральної відповідальності (окремі особисті немайнові обов’язки подружжя не можуть бути забезпечені правовими засобами, однак їх невиконання може привести до руйнування взаємовідносин між подружжям і стати однією із причин розірвання шлюбу).

Посилання

Байрачна М.І. Права та обов’язки подружжя за Сімейним кодексом України. Дис. … докт. філ. Спец. 081 – Право. Харків, 2020. 193 с.

Ромовська З.В. Українське сімейне право: підручник. К.: Правова єдність, 2009. 500 с.

Дутко А.О. Сучасний стан правового регулювання особистих немайнових прав та обов’язків подружжя. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія : Юридичні науки. 2019. Випуск. 21. С. 190–196.

Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року (із наступними змінами та доповненнями). Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/ed20210101#Text.

Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. Харків: Право, 2016. Т. 12: Сiмейне право / редкол.: В.І. Борисова (голова) та ін.; Нац. акад. прав. наук України ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. 2021. 480 с.

Ватрас В.А. Суб’єкти сімейних правовідносин. Дис. … канд. юр. наук. Спец. 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. К., 2008. 226 с.

Сімейне право України: підручник. Л.М. Баранова, В.І. Борисова, І.В. Жилінкова та ін.. за заг. ред. В.І. Борисової та І.В. Жилінкової. К.: Юрінком Інтер, 2011. 264 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-14

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право