Порівняльна характеристика прав та обов’язків батьків та фактичних вихователів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.39Ключові слова:
сім’я, фактичний вихователь, права фактичного вихователя, обов’язки фактичного вихователя, патронатний вихователь, опікун, піклувальник, дитинаАнотація
Інститут фактичного виховання дитини є однією з форм влаштування дітей, яка набуває актуальності у даний час. У статті на підставі загальної характеристики батьківських правовідносин, їх особливостей висвітлюються права та обов’язки осіб, які взяли дитину в сім’ю. Розглянуто правовий статус фактичного вихователя в порівняні з іншими формами влаштування дітей. Проаналізовано аспекти чинного законодавства України, нормативно-правові акти, пов’язані із захистом прав дитини. Проведено аналіз прав та обов’язків батьків, патронатних вихователів, опікунів/піклувальників, а також фактичного вихователя.
Автор підкреслює, що сім’я для дитини – це базова соціальна одиниця, яка відіграє ключову роль у її розвитку та вихованні. Сім’я забезпечує емоційну підтримку, а також початкове середовище для навчання соціальним навичкам, традиціям і цінностям. Основні аспекти, які роблять сім’ю важливою для дитини, включають: безпеку, підтримку, соціалізацію, навчання та розвиток, традиції і культуру. А, відтак, виховання дитини в сім’ї – це основа для розвитку дитини в сучасному світі, адже саме сім’я дає дитині те підґрунтя, яке в майбутньому буде відігравати важливу роль в її становленні як повноцінного члена суспільства.
Однак за певних обставин не кожна дитина виховується в сім’ї. Тому в Україні створено форми влаштування, які покликанні забезпечувати захист законних прав та інтересів дітей, зокрема права на сім’ю. Їхнє завдання зробити перебування дитини наближеним до сімейного, забезпечити дитину тими навичками, які мала би дати сім’я, що в подальшому допоможе дитині вдало адаптуватися до викликів сьогодення.
Проте, законодавчо не врегульовані повною мірою відносини осіб, які взяли дитину в сім’ю на виховання, не закріплено їх права та обов’язки. Законодавець визначає права та обов’язки батьків, батьків-вихователів, патронатних вихователів, опікунів, піклувальників, але не регулює права та обов’язки осіб, які взяли дитину в свою сім’ю (фактичних вихователів).
Щоб зрозуміти, які права та обов’язки мають бути встановлені для фактичного вихователя, спершу потрібно провести порівняльний аналіз прав та обов’язків батьків, патронатних вихователів, опікунів та піклувальників.
Автор робить висновок, що права батьків, патронатних вихователів, опікунів та піклувальників є в певній мірі закріплені, впорядковані та регулюються зі сторони закону, однак права та обов’язки фактичних вихователів шукають свого впровадження, а згодом і затвердження.
Посилання
Дутко А.О. Загальна характеристика правовідносин батьків і дітей. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2015. № 827. С. 99–102. URL: https://science.lpnu.ua/sites/default/files/journal-paper/2017/jun/4825/dutko2.pdf.
Красицька Л.В. Проблеми здійснення та захисту особистих та майнових прав батьків і дітей: монографія. Київ: Видавництво Ліра-К, 2014. 628 с.
Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III (Редакція станом на 01.01.2024). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text (дата звернення 13 вересня 2024 року).
Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною. Постанова Кабінету міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/893-2021-%D0%BF#Text (дата звернення 13 вересня 2024 року).
Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини: Постанова Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/866-2008-%D0%BF#Text (дата звернення 13 вересня 2024 року).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. В. Драпатий
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.