Юридична психологія в процедурі встановлення нотаріусом дійсних намірів сторін правочину

Автор(и)

  • Ю. М. Гордієнко аспірантка Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна https://orcid.org/0000-0001-7657-4877

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.36

Ключові слова:

встановлення намірів, психологічна компетентність, система «людина-право», правосвідомість, процедура встановлення нотаріусом дійсних намірів сторін правочину, юридична психологія, побутова юридична психологія, наукова юридична психологія, екстремальна юридична психологія

Анотація

У статті досліджується питання важливості розвитку в нотаріусів та інших представників юридичної професії психологічної компетентності. Дана здатність є набутою й допомагає навчитися дослухатися до своєї інтуїції та покращити такі важливі професійні здібності й якості, як: спостережливість і уважність, дедукція й гнучкість розуму, урівноваженість і витримка, наполегливість і принциповість тощо.

Підтверджено той факт, що нотаріусам та іншим юристам необхідно отримувати базові знання з курсу юридичної психології паралельно з вивченням юриспруденції. Суттєво, що практичне застосування даних знань та навичок надасть змогу нотаріусу зменшити ризик бути введеним в оману стороною правочину чи іншими зацікавленими особами. Крім того, знання з курсу юридичної психології сприяють нотаріусу в тому, щоб запобігати й убезпечувати себе від майбутніх оскаржень власних дій чи бездіяльності в судовому порядку з причин непрофесіоналізму або відсутності потрібних навичок.

Разом з тим, у роботі було проаналізовано різні види юридичної психології та охарактеризовано процес формування кожним з них різноманітних правосвідомостей особистості. Аргументовано потребу у виокремленні екстремальної юридичної психології, яка може використовуватися як в нотаріальному процесі загалом, так і протягом процедури встановлення нотаріусом дійсних намірів сторін правочин зокрема, але в широкому підході до розуміння цього поняття. Воно охоплює психологічні знання з питань діяльності особистості в особливих умовах та ті норми права, які регулюють поведінку й взаємовідносини між індивідами під час надзвичайних обставин, наприклад, таких як повномасштабне вторгнення агресора на територію України.

Доведена необхідність та ефективність використання нотаріусом теоретичної бази з курсу юридичної психології під час процедури встановлення нотаріусом дійсних намірів сторін правочину. Відбувається такий обмін інформацією шляхом безпосереднього спілкування нотаріуса з клієнтом та поставлення ним/нею потрібних уточнюючих запитань, аби максимально ефективно зʼясувати справжні задуми сторони відповідного правочину.

Посилання

Коновалова В.О., Шепітько В.Ю. Юридична психологія: Підручник. 2-ге вид. перероб. і доп. Х.: Право. 2008. 240 с.

Бочелюк В.Й. Юридична психологія. Навчальний посібник. Київ “Центр учбової літератури”. 2010. С. 309.

Бедь В.В. Юридична психологія: Навч. посіб. Львів: «Новий світ» – 2000». 2010. URL: https://law.sspu.edu.ua/files/documents/books/library/38/bed_viktor_yuridichna_psihologiya.pdf.

Мухіна Г.В. Юридична психологія: навчально-методичний посібник. Г.В. Мухіна за заг. ред. В.М. Бесчастного. Київ: ВД «Дакор». 2019. 236 с.

Тимченко О.В. Предмет, задачі та методи експериментальної юридичної психології. Право і безпека. №3. 2004. С. 218-221.

Тимощук О.Г. Окремі аспекти державного регулювання організації нотаріальної діяльності в Україні в умовах воєнного стану. Актуальні проблеми права, психології та педагогіки в умовах війни. Білоцерківський національний аграрний університет соціально-гуманітарний факультет. Біла Церква Квітень 2023. С. 23–25.

Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану. Постанова Кабінету Міністрів України № 164 від 28 лютого 2022 р. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/deyaki-pitannya-notariatu-v-umovah-voyennogo-stanu164-280222.

Письменний О. Сучасні проблеми інституту нотаріату в умовах воєнного стану. Публiчне право. 1 (49). 2023 С. 23–29. URL: https://www.publichne-pravo.com.ua/files/49/3.pdf.

Резворович К., Краснікова К. Робота нотаріату під час військового стану. Діяльність державних органів в умовах воєнного стану: збірник матеріалів Міжнародного науково-практичного онлайн-семінару. Кривий Ріг. Квітень 2022. С. 362–364.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-14

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право