Актуальні питання захисту прав споживачів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.35Ключові слова:
споживач, права споживачів, захист прав споживачів, продавець, товар неналежної якостіАнотація
Стаття присвячена дослідженню актуальних питань захисту прав споживачів, що є важливим аспектом у контексті сучасного споживчого ринку. У роботі аналізуються основні проблеми, з якими стикаються споживачі в Україні, такі як порушення гарантійних зобов’язань з боку продавців, а також труднощі, пов’язані з проведенням незалежної експертизи для підтвердження факту неналежної якості товару. Розглядаються критерії які приналежні для якісних товарів та послуг, права споживачів на якісні товари та послуг, а також механізми, які встановлені законодавством для захисту порушених прав споживачів, включаючи право на повернення товару, вимогу заміни товару, зменшення вартості товару, безоплатне усунення недоліків, в тому числі можливість отримання компенсації за товар неналежної якості. Крім того, досліджує роль державних органів у сфері захисту прав споживачів, які забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів, а також їх роль у забезпеченні належного захисту прав споживачів, зокрема через проведення перевірок та накладання санкцій на порушників.
Стаття досліджує та звертає увагу на вплив технологічного розвитку у економічній сфері на права та обов’язки споживачів, зокрема широке використання споживачами безготівкових способів оплати, зазначаючи їхні переваги над звичайними методами оплати.
Стаття звертає увагу на проблеми, що виникають у процесі торгівлі в інтернет просторі, де питання захисту прав споживачів набувають особливої гостроти через складність комунікації між споживачем та продавцем, а також обговорюються питання адаптації національного законодавства до викликів які виникають внаслідок стрімкого технологічного розвиту та міжнародних стандартів та практик у сфері захисту прав споживачів, що є важливим у контексті інтеграції України до європейського правового простору.
Також в статті проаналізовано деякі судові рішення та статистичні данні щодо відновлення порушених прав споживачів через придбання товарів та послуг неналежної якості.
На основі проведеного аналізу висвітлюються основні актуальні питання, проблеми та рекомендації щодо удосконалення механізмів захисту прав споживачів, зокрема шляхом посилення контролю за дотриманням законодавства, поліпшення інформування споживачів та розширення можливостей для ефективного вирішення спорів.
Посилання
Про захист прав споживачів: Закон України від 12 травня 1991 р. № 1023-XII / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 1991, № 30. Ст. 379.
Верхола Ю.В. Права споживача при придбанні товару належної якості [Текст]. Науковий вісник Ужгородського національного університету : Серія: Право / гол. ред. Ю.М. Бисага. Ужгород : Видавничий дім «Гельветика», 2016. Вип. 37. Т. 1. С. 110–112.
Звіт про діяльність Держпродспоживслужби 2022 рік. URL: https://drive.google.com/file/d/1phDO0Os-TZyzvOylXBHTKb9l2HXnIsz_/view.
Звіт про діяльність Держпродспоживслужби 2023 рік. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/17-civik-2018/zvit2023/zvit_prodspojyv.
Кисельова І.О., Біленко М.С. Захист прав споживачів при купівлі-продажу товарів неналежної якості. Наука ІІІ тисячоліття: пошуки, проблеми, перспективи розвитку: Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції (Частина 1) (Бердянськ, 20-21 квітня 2017 р.) . Бердянськ, 2017. С. 47–49.
Носуля О.Є., Акмен В.О., Сорокіна С.В. Сучасні питання щодо захисту прав споживачів. Актуальні проблеми та перспективи розвитку агропродовольчої сфери, індустрії гостинності та торгівлі: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (Харків, 2 листопада 2022 р.) Харків. 2022. С. 418-419.
Бичкова О.О. Актуальні проблеми захисту прав споживачів у цивільному праві. ОЛЬВІЙСЬКИЙ ФОРУМ – 2024: стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі. (20–23 червня 2024 р., м. Миколаїв). Львів. 2025. С. 43–46.
Менів Л.Д. До питання захисту прав споживачів при придбанні продукції у суб’єктів електронної комерції. Юридичний науковий електронний журнал. 2024. № 4. Т. 1. С. 185–187.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А. О. Вербовий, Л. Д. Менів
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.