Військове судочинство Західноукраїнської Народної Республіки
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.18Ключові слова:
Західноукраїнська Народна Республіка, військове судочинство, польові суди, Українська Галицька Армія, окружні суди, військовий трибуналАнотація
У статті проаналізовано діяльність військового судочинства у Західноукраїнській Народній Республіці в контексті їх самостійного функціонування с системі судової гілки влади. Зокрема визначено триступеневу систему військових судів, яка складалася з 12 польових військових окружних судів, 3 обласних судів (Львівської, Станіславської та Тернопільської військових областей) та Найвищого військового трибуналу Західноукраїнської Народної Республіки. Визначено організаційно-правові засади діяльності військових судів та безпосередньо ведення судочинства, зокрема правовою основою його залишалися чинними на той час кримінальний та кримінально-процесуальний кодекси Австро-Угорської імперії. Окрему увагу зосереджено на правовому статусі суддів військових судів: визначено освітньо-кваліфікаційні вимоги суддів, порядок призначення та присвоєння військових звань, вступу на посаду, складання присяги судді (наведено текст присяги) та ін. Значну увагу у статті зосереджено на практичній складовій діяльності військових судів в умовах ведення військових дій та протидії державному будівництву з сторони польського населення Східної Галичини. Так, повноваження військових судів поширювалися на злочини вчиненні проти держави, посадових осіб, шпигунської та терористичної діяльності, а також злочинних діянь військово службовців Української Галицької Армії. Детально проаналізовано судовий процес, зокрема участь потерпілих та обвинувачених, прокурора та адвоката, а також можливість введення спрощеної процедури для пришвидшення розгляду справи. Визначено особливості винесення вироків військовими судами та процес виконання покарання, особливо смертної кари. Окремо, варто зазначити, що теоретико-правовий аналіз діяльності військових судів у Західноукраїнській Народній Республіці у статті наповнений конкретними прикладами судових справ. Ключовим аспектом рукопису стали висновки авторів, в яких зазначено що судова влада у новоствореній державі була самостійною гілкою влади, а військові суди в складний для країни час ефективно працювали в напрямку розслідування та розгляду кримінальних справ, забезпечували в державі належний стан законності та правопорядку, чим внесли вагомий вклад у становлення української держави в Східній Галичині.
Посилання
Історія Українського війська. Крип’якевич І., Гнатевич Б. та ін. Т. ІІ. Київ, 1995. 463 с.
Прус В., Шкуратенко О. Організаційно-правові засади діяльності державної жандармерії Західно-Української Народної Республіки. Вісник пенітенціарної асоціації України. Вип. 4 (14). Кив, 2020. С. 75–87.
Історія судових та правоохоронних органів України. Курс лекцій Дорощук Н.О., Прус В.З., Шкуратенко О.В. (кер.авт.кол.) та ін.,. Київ: Видавництво «Фенікс», 2022. 280 с.
Кравчук М. Військове будівництво ЗУНР. Вісник академії правових наук України. № 2, 1993. С. 118–120
Карпенко О. Листопадова 1918 р. національно-демократична революція на українських землях. Український історичний журнал. № 1. 1993. С. 54–60.
Кобиляцький М. Діяльність Державної жандармерії в ЗУНР. Право України. № 5, 1998. C. 34–37.
Дорощук Н. Особливості розвитку законодавства Західноукраїнської Народної Республіки. Тенденції та перспективи розвитку науки і освіти в умовах глобалізації. Матеріали Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції: Зб. наук. праць. Переяслав-Хмельницький, 2019. Вип. 45. С. 136‒141.
Кравчук К. Правоохоронні органи Західноукраїнської Народної Республіки. Науковий збірник ЮІ ТАНГ. Випуск 1. Тернопіль, 2000. С. 12–16.
Красівський О. Галичина у першій чверті ХХ ст. Проблеми польсько-українських стосунків. Львів, 2000. 304 с.
Кугутяк М. Галичина: Сторінки історії. Нарис суспільно-політичного руху (ХІХ ‒ 1939 р.). Івано-Франківськ. 1993. 200 с.
Історія держави і права України. Курс лекцій / В.М. Щербатюк (кер. авт. кол) П.П. Захарченко, О.В. Кузьминець, Н.О. Дорощук, В.З. Прус та ін. Київ: Видавництво «Фенікс», 2018. 496 с.
Кульчицький В., Лісна В. Виникнення Західноукраїнської Народної Республіки. Вісник Львівського державного університету, 1994. Серія юридичних наук. Випуск 31. С. 45–49.
Кульчицький В., Бойко І. Система судових органів Галичини у складі Австро-Угорщини. Право України. 2001. № 11. С. 18–21.
Костицький М., Тищик Б. Західно-Українська Народна Республіка (1918–1923): Навчальний посібник. Львів, 1992. 100 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. О. Дорощук, В. З. Прус
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.