Стан та перспективи розвитку кодифікації законодавства України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.17Ключові слова:
законодавство, розвиток, систематизація, кодекс, кодифікація, правове регулюванняАнотація
У статті досліджується стан та перспективи розвитку кодифікації законодавства України. Вказується, що правова реформа супроводжується прийняттям нових законів і нормативних актів, які покликані забезпечити єдиний механізм правового регулювання суспільних відносин і ефективне функціонування національної правової системи. Проте динамічний розвиток правової системи, зокрема, через створення нових нормативних актів, внесення змін до існуючих та подолання колізій, порушує системність законодавства, що негативно впливає на регулювання суспільних відносин. Звертається увага, на те, що перехід до повноправного членства в Європейському Союзі здійснюється багатовимірними змінами в різних сферах українського суспільства. Зазначається, що кодифікація законодавства є важливою формою упорядкування нормативно-правових актів, яка поєднує як правотворчу, так і систематизуючу діяльність. Вона спрямована на усунення прогалин і колізій у законодавстві, підвищення його системності та узгодженості, що в результаті забезпечує ефективніше правове регулювання суспільних відносин і сприяє розвитку правової системи України. Обґрунтовується необхідність узгодження українського законодавства з європейськими нормами є ключовою умовою для виконання вимог щодо членства в ЄС. Зазначається, що процес гармонізації законодавства України з правовою системою Європейського Союзу є постійним і тривалим, і він не завершиться навіть після досягнення членства. На жаль, не у всіх сферах українське законодавство відповідає сучасним міжнародним стандартам. Робиться висновок, що саме тому вимагає нагальна потреба в кодифікації національного законодавства, яка дозволяє упорядкувати нормативно-правову базу, уникнути порушень і прогалин у правових нормах, а також покращити правове регулювання багатьох сфер суспільних відносин. Доводиться, що кодифікація законодавства України сприятиме підвищенню ефективності правового регулювання, систематизації норм і усуненню правових колізій. Вона забезпечує актуальність правового регулювання та дозволить узгодити вітчизняне законодавство з правовими актами ЄС. Обґрунтовується, що проведення кодифікації стане основою для стабільного розвитку правової системи України в умовах євроінтеграції та дозволить забезпечити відповідність національних норм вимогам європейського законодавства.
Посилання
Скакун О.Ф. Теорія держави і права: Підручник / Пер. з рос. Харків, 2001. 486 с.
Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. Поняття, зміст, сутність та види систематизації законодавства. Правова держава. Вип. 14. К., 2003. С. 8–13.
Пархоменко Н.М. Кодифікація законодавства: теоретико-історичні аспекти.Часопис Київського університету права. 2005. № 3. С. 11.
Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави: Указ Президента України від 8 листопада 2019 року № 837. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/837/2019.
Лист Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до Національного університету оборони України імені Івана Черняховського від 27.05.2020 № 127-01-556.
Котляренко О.П., Остапенко А.І. Актуальні питання кодифікації законодавства у сфері оборони України. http://www.lsej.org.ua/7_2023/7.pdf.
Тютюнник В.П., Горовенко В.К. Законодавство у сфері оборони України: стан, проблеми та шляхи реформування. Наука і оборона. 2018. № 1. С. 18–22.
Дніпров О.С. Перспективи та проблеми систематизації й кодифікації інформаційного законодавства в Україні. URL: https://cusu.edu.ua/images/nauk_zapiski/pravo/7_spec_2019/143-147.pdf.
Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки: Закон України від 09.01.2007 № 537-V. Відомості Верховної Ради України. 2007. № 12. Ст. 102.
Звіт про науково-дослідну роботу «Дослідження проблем кодифікації інноваційного законодавства в Україні». Харків, 2010. 348 с.
Гетьман А.П. Проблеми реформування екологічного законодавства: до питання про створення Екологічного кодексу України. Вісн. Акад. прав. наук України. Харків, 2006. № 3 (46). С. 172–181.
Гетьман А.П. Доктрина екологічного права та законодавства України: монографія. Харків: Оберіг, 2019. 336 с
Денисенко Д.Г. Перспективи прийняття трудового кодексу України, як нагальна проблема кодифікації в галузі трудових відносин. URL: http://newukrainianlaw.in.ua/index.php/journal/article/view/547/495.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А. В. Олійник
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.