Сучасні концептуальні підходи до форми держави
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.14Ключові слова:
форма держави, форма державного правління, форма державного устрою, правовий режим, народовладдя, поділ влади, верховенство праваАнотація
У статті досліджуються сучасні підходи до розуміння форми держави як багатовимірного соціально-правового явища. Визначено, що форма держави охоплює загальні характеристики та взаємозв’язки, що обумовлюють її структуру, механізми функціонування та методи реалізації влади. З’ясовано, що форма держави обумовлена об’єктивними факторами, такими як завдання, функції держави та способи їх досягнення.
Метою статті є аналіз форми держави через призму єдності, взаємообумовленості її структурних елементів. Завдання дослідження полягають у з’ясуванні сутності поняття форми держави, дослідженні таких структурних елементів, як форми правління, державний устрій та правовий режим. В даній статті автор аналізує форми держави шляхом застосування системного підходу, на концептуальних засадах народовладдя, поділу влади та верховенства права. Дослідник підкреслює особливість форми держави як складного явища, що об’єднує три основні елементи: форму правління, територіальний устрій та правовий режим. Таке розуміння дозволяє глибше розкрити механізми організації та функціонування державної влади, а також її взаємодію з суспільством та складовими частинами державного апарату.
Автор доходить висновку, що сучасні підходи до форми держави базуються на принципах народовладдя, суверенітету та верховенства права. Єдиним джерелом влади є народ, який реалізує її як безпосередньо, так і через представницькі органи, а поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову є запобіжником узурпації влади. Державно-територіальний устрій визначає відносини між центральною владою і регіонами, що має відбуватися прозоро й справедливо. Державно-правовий режим відображає функціональну сторону держави, коли органи влади діють в межах своєї компетенції, керуючись нормами права.
Посилання
Копєйчикова В.В. Загальна теорія держави і права. Київ: Юрінком, 1997. 320 с.
Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави. Навч. посібник. Вид. 9-е, зі змінами. Львів: Край, 2007. 178 с.
Скакун О.Ф. Теорія права і держави. Вид. 4- те, допов. і перероб. Київ: Правова єдність: Алерта, 2014. 524 с.
Теорія держави і права: навчальний посібник / А.М. Колодій, В.В. Копейчиков, С.Л. Лисенков та інші. Київ: Юрінком Інтер, 2002. 368 с.
Чернецька О., Шилінгов В. Сучасні підходи до розуміння форми держави. Law. State. Technology. 2021. № 3. С. 20–30. URL: https://journals.politehnica.dp.ua/index.php/lst/article/view/28.
Бариська Я.О. Форма державного правління як категорія теоретико-правової науки. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Право. 2011. Випуск 16. С. 12–14.
Ведєрніков Ю.А., Сердюк І.А., Куракін О.М. Теорія держави і права: підруч. Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2015. 468 с.
Бостан С.К., Гусарєв С.Д., Пархоменко Н.М. Теорія держави і права: навч. посіб. Київ: Академія, 2013. 348 с.
Шаповал В.М. Конституційне право зарубіжних країн: підручник Київ: Ін Юре, 2015. 496 с.
Загальна теорія держави і права: підручник для студентів юридичних вищих навчальних закладів / М.В. Цвік, О.В. Петришин, Л.В. Авраменко та ін. Харків: Право, 2009. 584 с.
Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. Теорія держави і права. Академічний курс: підручник. Київ : Юрінком Інтер, 2006. 688 с.
Новий тлумачний словник української мови: у 4 т. / укладачі В.В. Яременко, О.М. Сліпушко. Київ: Аконіт, 1998. Т. 1. 912 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. В. Марущак
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.