Права свідомих андроїдів: рамки та етичні гіпотетичні дилеми в кіберсоціумі

Автор(и)

  • С. М. Кравчук старший викладач кафедри теорії права та конституціоналізму Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти, Національний університет «Львівська політехніка», присяжна Шевченківського районного суду м. Львова, Україна https://orcid.org/0000-0002-3485-1343

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.12

Ключові слова:

права людини, права андроїдів, штучний інтелект, електронні особи, ефект моторошної долини, соціальна інтеграція, кіберсоціум, етичні принципи

Анотація

З розвитком технологій та штучного інтелекту, питання прав свідомих андроїдів стає все більш актуальним. Уявлення про андроїдів, які мають свідомість, викликає численні етичні та юридичні питання, які потребують ретельного теоретичного аналізу. Стаття розглядає можливі правові рамки для свідомих андроїдів та етичні дилеми, які можуть виникнути в кіберсоціумі. Однією з головних етичних дилем є права андроїдів. Філософські підходи до цього питання різняться: деякі теорії стверджують, що права повинні надаватися лише живим істотам, тоді як інші вважають, що моральні зобов’язання можуть поширюватися і на штучні форми життя. Іншими важливими дилемами є гідність, відповідальність, екзистенційні ризики, безпека та контроль, ресурси та енергія, екологічні методи утилізації тощо.

Інтеграція свідомих андроїдів у суспільство може мати значний вплив на соціальні структури. Вони можуть виконувати різноманітні ролі, від домашніх помічників до медичних працівників. Це призведе до численних змін, наслідком яких будуть не лише численні реалізовані мрії людства, а й поява нових загроз. Важливо розробити нові й ефективні механізми правового регулювання та межі, щоб уникнути негативних наслідків. Нині не існує конкретних правових норм, які б регулювали права свідомих андроїдів. У більшості країн андроїди розглядаються як власність своїх творців. Однак, з розвитком технологій, необхідність у зміні законодавства стає все більш очевидною. Прямуючи до кібернетики людство ще нині здане взяти під контроль майбутній баланс інтересів для втримання рівноваги та реалізації власної мрії – мирного співіснування різних форм буття, в тому числі штучних та створених за її власним задумом.

Права свідомих андроїдів у кіберсоціумі є складним та багатогранним питанням, яке потребує всебічного аналізу. Його етичні, юридичні, соціальні та технологічні аспекти взаємопов’язані та вимагають комплексного підходу. У майбутньому, з розвитком технологій, необхідність у визначенні прав андроїдів стане ще більш актуальною. Суспільство повинне готуватись до цих змін.

Посилання

Bostrom N. Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies. Oxford : Oxford University Press, 2014. 328 p.

Brynjolfsson E., McAfee A. The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies. NY: W.W. Norton & Company. 2014. URL: https://www.academia.edu/6595820/Erik_Brynjolffson_and_Andrew_McAfee_The_Second_Machine_Age_Work_Progress_and_Prosperity_in_a_Time_of_Brilliant_Technologies_review_ (дата звернення: 02.10.2024).

Chalmers David J. Іn search of a theory of conscious experience. Oxford: Oxford University Press, 1995. Р. 433. URL: https://personal.lse.ac.uk/ROBERT49/teaching/ph103/pdf/Chalmers_The_Conscious_Mind.pdf (дата звернення: 02.10.2024).

Kirk R. Zombies v. Materialists. Proceedings of the Aristotelian Society. 1974. Vol. 48. P. 135–163.

Ефект моторошної долини: чи потрібно робити роботів схожими на людей. Techtoday: веб-сайт. URL: https://techtoday.in.ua/news/efekt-motoroshnoyi-dolyny-chy-potribno-robyty-robotiv-shozhymy-na-lyudej-118087.html (дата звернення: 02.10.2024).

How the Uncanny Valley Works. HowStuffWorks: веб-сайт. URL: https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/unexplained-henomena/uncanny-valley.htm (дата звернення: 02.10.2024).

Дрозд Ш. Чому роботи з людським обличчям нас лякають? Розповідаємо про ефект моторошної долини. BIT.UA: веб-сайт. URL: https://bit.ua/2021/04/roboty-z-lyudskym-oblychchyam/ (дата звернення: 02.10.2024).

Гайворонська Б. Тріумф та загрози штучного інтелекту – як нейромережі впливають на наше життя і як вони законодавчо регулюються. Cityhorst.ua: веб-сайт. URL: https://cityhost.ua/uk/blog/triumf-ta-zagrozi-shtuchnogo-intelektu-yak-neyromerezhi-vplivayut-na-nashe-zhittya-i-yak-ce-zakonodavcho-regulyu-tsya.html (дата звернення: 02.10.2024).

Онищук І.І. Правове регулювання технологій штучного інтелекту: теоретико-прикладні та етичні засади. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2020. № 3. С. 50–57.

Смерека Є. Що таке загальний штучний інтелект. Mind : веб-сайт. URL: https://mind.ua/publications/20273421-shcho-take-zagalnij-shtuchnij-intelekt (дата звернення: 02.10.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-14

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень