Функція забезпечення кліматичної політики держави: досвід зарубіжного і міжнародно-правового регулювання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.10Ключові слова:
функції держави, кліматична політика, зовнішні функції держави, внутрішні функції держави, кліматична нейтральність, фіскальна політика, кліматична політика ЄС, органи держави, міжнародні стандарти, національне законодавствоАнотація
Метою цієї статті є розкриття природи функції забезпечення кліматичної політики держави, її характеристики, а також досвіду зарубіжного і міжнародно-правового регулювання, реалізації. Акцентовано на підходах до розуміння природи цієї функції крізь призму існуючих міжнародних і європейських стандартів, кліматичної політики Європейського Союзу та її забезпечення у державах-членах. Важливим є дослідження нормативно-правової основи, інституційних механізмів здійснення, врахування загроз кліматичній безпеці, кліматичних ризиків, стратегій щодо кліматичної нейтральності і узгоджених з нею національних енергетичних та кліматичних планів тощо.
Звернуто увагу на необхідність належної реалізації Паризької угоди, Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Кіотського протоколу, Глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року; Зеленого курсу, визначеного Європейською зеленою угодою і Регламенту (ЄС) 2021/1119 про встановлення основи для досягнення кліматичної нейтральності та внесення змін до Регламентів (ЄС) № 401/2009 і 2018/19995; Водневої стратегії для кліматично нейтральної Європи, Рамкової стратегії ЄК щодо Сталого Енергетичного Союзу з довгостроковою політикою щодо запобігання зміні клімату, інших актів у напрямі розкриття потенціалу й реалізації досліджуваної функції. Проаналізовано зарубіжний досвід її регламентації та здійснення, зокрема в Ірландії, Німеччині, Італії, Іспанії, Греції, Нідерландах, КНР.
Зроблено висновок про необхідність удосконалення поняттєво-категорійного апарату у даному напрямі, з огляду на існуючі міжнародно-правові акти та національне законодавство окремих держав, зокрема, у частині уточнення й співвідношення функції забезпечення кліматичної політики держави, кліматичної функції держави, функції забезпечення кліматичної безпеки держави та ін. Визначено перспективні напрями подальших наукових досліджень у даному напрямі, зокрема, механізм реалізації функції забезпечення кліматичної політики держави, специфіка функції забезпечення кліматичної безпеки держави, кліматичної політики Європейського Союзу, кліматичної міграції та кліматичних фінансів, кліматичних податків, кліматичне судочинство, громадський контроль за здійсненням функції забезпечення кліматичної політики держави тощо.
Посилання
17 Goals to Transform Our World. URL: http://www.un.org/sustainabledevelopment.
Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року: Указ Президента України від 30.09.2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/.
United Nations Environment Programme. URL: http://www.unep.org/PDF/FinalMTSGCSS-X-8.pdf.
About the Man and the Biosphere Programme (MAB) UNESCO. URL: http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/man-and-biosphere-programme/about-mab.
Камінська Н., Остудімов Б. Забезпечення енергетичної безпеки: теоретичні, міжнародно-правові та конституційно-правові засади: монографія. Київ, 2024. 250 с.
Інформаційні довідки щодо реформування національної кліматичної політики; участі громадськості у формуванні та реалізації державної кліматичної політики в державах-членах ЄС; ролі парламенту у формуванні державної кліматичної політики та контролі за її реалізацією (на прикладі парламентів держав-членів ЄС); адаптації законодавства України до права ЄС у сфері клімату. URL: https://research.rada.gov.ua/uploads/documents/33020.pdf; https://research.rada.gov.ua/uploads/documents/33073.pdf; https://research.rada.gov.ua/uploads/documents/33071.pdf; https://research.rada.gov.ua/documents/analyticRSmaterialsDocs/industry_policy/inform_references-indst/page/2.
The European Green Deal. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52019DC0640.
Methodology to determine the Paris Agreement alignment of EBRD investments. URL: https://www.ebrd.com/documents/comms-and-bis/methodology-to-determine-the-paris-agreement-alignment-of-ebrdinvestments.pdf.
Аналітична записка з питань порівняльного законодавства щодо актів міжнародного права та законодавчого регулювання у зарубіжних державах питань кліматичної політики. Дослідницька служба Верховної Ради України. URL: https://research.rada.gov.ua/uploads/documents/32451.pdf.
Przedstawiono pierwszy w Polsce projekt ustawy o ochronie klimatu. URL: https://www.terazsrodowisko.pl/aktualnosci/projekt-ustawa-o-ochronie-klimatu-fundacja-ClientEarth-13287.html.
Камінська Н.В., Демиденко В.О. Сталий енергетичний розвиток: міжнародні, конституційно-правові та доктринальні засади. Європейські перспективи. 2023. № 3. С. 133–140. DOI: 10.32782/EP.2023.3.17.
Камінська Н., Муза О., Демиденко В. Глобальна енергетична політика: проблеми концептуалізації та інституціоналізації. Юридичний науковий електронний журнал. 2023, № 4. С. 771–775. DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0374/2023-4/187.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. В. Камінська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.