Принцип верховенства права в умовах глобалізації
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.8Ключові слова:
верховенство права, глобалізаційні процеси, права та свободи людини, об’єднання, інтеграція, міжнародні організації, народний суверенітетАнотація
Стаття присвячена дослідженню принципу верховенства права в умовах глобалізації. Так, верховенство права сприймається як універсальний принцип забезпечення прав людини, якого мають дотримуватись всі держави, зокрема при здійсненні глобалізаційних процесів. Встановлено, що глобалізація охоплює всі сфери сучасного суспільного життя та направлена на економічне, політичне, соціальне, культурне, тощо об’єднання, завдяки якому можливим стає вирішення багатьох актуальних проблем світового масштабу. Дослідженням визначено, що глобалізація сприяє створенню міжнародних організацій, що мають вплив на інших суб’єктів правовідносин та певним чином виконують функції держави замість неї. При цьому, в даному випадку дотримання прав людини забезпечується саме принципом верховенства права, що має на меті встановлення обмежень втручання в життя людини з боку публічного суб’єкта влади. З огляду на викладене, в статті вибірково проаналізовані приклади закріплення необхідності дотримання принципу верховенства права в нормативних актах міжнародних організацій, що мають значний вплив на міжнародній арені, а саме Європейського Союзу та Організації Об’єднаних Націй, чим і прослідкована їх роль у розвитку та становлені згаданого принципу. Також в статті доведена важливість загального визнання та застосування принципу верховенства права, зокрема для ефективного здійснення глобалізаційних процесів. Так, визначено, що неоднорідність світового суспільства за критерієм його розвитку, а також різниця у правовому регулюванні породжує негативні наслідки при здійсненні глобалізації, особливо для держав “третього світу”, підставою подолання яких може стати загальне застосування принципу верховенства права при побудові будь-яких правовідносин, оскільки саме завдяки верховенству права можна сформувати таку загальну правосвідомість, при якій дотримання прав та свобод людини матиме найвище значення, що в свою чергу формуватиме відповідну правову реальність. За результатами вивчення теми зроблено висновок, що незважаючи на те, що принцип верховенства права не є новою правовою категорією, постійні зміни в суспільстві та в процесах державотворення вимагають від вказаного принципу своєчасних відповідних трансформацій.
Посилання
Запорожченко О. Концепція “Кінця історії” Ф. Фукуями в контексті сучасних глобалізаційних процесів. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету. Серія «Історичні науки». 2019. Вип. 40. С. 93–99. URL: http://nv.idgu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/10/%D0%92%D0%B8%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA-40.pdf#page=93.
Магновський І.Й. Теоретико-правові аспекти розвитку держави в умовах глобалізаці: Правова система держави: проблеми формування та перспективи розвитку в контексті євроінтеграції: матер. Всеукр. наук. конф. Одеса: ОДУВС, 2022. С. 48–52. URL: https://dspace.oduvs.edu.ua/server/api/core/bitstreams/07dc56aa-f442-4d23-94c2-ed1dbf8548af/content.
Скриль С.А. Верховенство права як принцип функціонування політичних систем в державах Європейського Союзу. Південноукраїнський правничий часопис. 2023. № 3. С. 30– 35. URL: https://dspace.oduvs.edu.ua/server/api/core/bitstreams/8a97c70a-185c-426d-991c-0bf68c7575c6/content.
Бліхар В.С. Вплив глобалізаційних процесів на формування демократичної і правової держави: сучасні виміри і виклики. Соціально-гуманітарні виміри правової держави: матер. Всеукр. наук.-практ. конф. Дніпро: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2021. С. 14–17.
Співак В.М. Політико-правовий та соціокультурний виміри глобалізації: монографія. Київ: Логос, 2011. 416 с.
Блащук Т. Вплив глобалізації на розвиток інститутів громадянського суспільства. Міжнародні та національні механізми захисту прав людини: виклики сьогодення: матер. Міжнар. наук.-практ. конфер. Донецьк, Сучасний друк, 2011. С. 42-43.
Красій М. Принцип верховенства права в Європейському Союзі. Верховенство права: доктрина і практика в умовах сучасних світових викликів: матер. Міжнар. наук.-практ. конфер. Дніпро: ДДУВС, 2023. С. 182–184. URL: https://er.dduvs.edu.ua/bitstream/123456789/11855/1/56.pdf.
Пирога І.С., Пайда О.М. Роль ООН в забезпеченні принципу верховенства права. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія “Право”. 2023. Випуск 80. Частина 1. С. 76–81. URL: https://visnyk-juris-uzhnu.com/wp-content/uploads/2024/01/12.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Р. М. Дудник
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.