Еволюція громадянських прав та свобод людини у ХХІ столітті: виклики та перспективи
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.85.1.6Ключові слова:
громадянські права, громадянські свободи, верховенство права, дискримінація, національна безпека, права меншин, свобода слова, Інтернет-моніторинг, міжнародне правоАнотація
У статті досліджується співвідношення та відмінності між громадянськими правами і свободами, а також їхній вплив на правову систему та суспільні відносини. Громадянські свободи визначаються як правові можливості, що обмежують втручання держави у приватне життя особи. Вони встановлюють межі влади, забезпечуючи громадянам право на вільне висловлення думок, свободу преси, зібрань, релігії та захист від необґрунтованих обшуків і арештів. Водночас громадянські права регулюють взаємодію між приватними особами та організаціями, а також захищають індивідів від дискримінації з боку інших осіб або держави як юридичної особи.
Особлива увага приділяється розвитку громадянських прав і свобод у різних історичних контекстах. У статті розглядається, як концепції прав людини еволюціонували від доктрини природних прав стоїків і філософів епохи Просвітництва до сучасних правових позитивістських підходів. Розкривається концепція позитивних дій як інструменту забезпечення рівності серед громадян незалежно від раси, статі чи релігії. Окремо аналізується розширення прав і свобод людини у межах Європейського Союзу, який створив уніфіковану систему громадянських прав для різних категорій населення, зокрема мігрантів, студентів, тощо.
У статті також розглядаються сучасні виклики громадянських прав, пов’язані з технологічним розвитком та глобалізацією, наголошується на конфліктах між свободою слова та етичними нормами, зокрема в контексті мовленнєвої ненависті, цензури й політкоректності. Виклики щодо конфіденційності особистих даних та електронного стеження, що посилилися в умовах боротьби з тероризмом, також отримали значну увагу.
У підсумку доведено, що конфлікти між громадянськими правами та свободами не зникатимуть і надалі. Як приклад, наводиться суперечка між правом на приватність і свободою слова, що яскраво ілюструє складність збалансування різних інтересів у демократичному суспільстві. Отже, існує необхідність постійного розвитку правових механізмів для підтримання справедливості й рівності в умовах сучасних суспільних викликів.
Посилання
Антонович М.М. Імплементація Міжнародного пакту про громадянські та політичні права в Україні: крізь призму Комітету ООН з прав людини. Право України. 2004. С. 33ם36.
Barron, Jerome A. and C. Thomas Dienes. First Amendment Law in a Nutshell. 2000. Second Edition. St. Paul, Minnesota: West Group. 531 р.
Brysk, Alison. Globalization and Human Rights. Los Angeles: University of California Press. 2002. 312 р.
Donnelly, Jack. Universal Human Rights in Theory and Practice. Second Edition. Ithaca, New York: Cornell University Press. 2002. 220 p.
Domino, John. Civil Rights and Liberties in the 21st Century. Second Edition. NY: Addison Wesley Longman. 2003. 389 р.
Піляєв І.С. Актуальні проблеми розвитку правової системи Ради Європи. Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – 2003. Випуск 21. С. 634–639.
Zelezny, John D. Communications Law: Liberties, Restraints, and the Modern Media. Belmont, California: Wadsworth. 2003. 592 р.
Kersch, Ken I. Freedom of Speech: Rights and Liberties Under the Law. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO. 2003. 432 р.
Pring, George W. and Penelope Canan. SLAPPs: Getting Sued for Speaking Out. Philadelphia: Temple University Press. 1996. 296 р.
Weinstein, James. Hate Speech, Pornography, and the Radical Attack on Free Speech Doctrine. Bolder CO: Westview Press. 1999. 300 р.
Godwin, Mike. Cyber Rights: Defending Free Speech in the Digital Age. Boston: MIT Press. 2003. 426 р.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. Р. Дашковська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.