Стан реалізації права на охорону здоров’я та медичну допомогу відповідно до європейських стандартів особами, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.3.55Ключові слова:
покарання, відбування покарання у виді позбавлення волі, реалізація соціальних прав засудженими до позбавлення волі, пенітенціарна медицина, соціальні права, засуджені, право на охорону здоров’я, медична допомогаАнотація
Положення статей 1 і 3 Конституції України пріоритетним обов’язком держави визначили забезпечення та реалізацію прав і свобод людини та громадянина, а отже, одним із найвагоміших аспектів формування правової соціальної держави є створення дієвих національних механізмів нормативно-правового забезпечення права на охорону здоров’я осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, а також ефективне правозастосування (реалізація правових норм) у галузі пенітенціарної медицини. Стаття присвячена одній з актуальних практико-орієнтованих проблем сучасного кримінально-виконавчого права України – аналізу стану реалізації європейських стандартів щодо надання медичної допомоги особам, засудженим до покарання у вигляді позбавлення волі.
Автори зупиняються на деяких проблемах права на належний та достатній рівень медико-санітарного забезпечення засуджених, що відбувають покарання у вигляді позбавлення волі. Зокрема, звертається увага на стан законності та виявлені прокуратурою порушення конституційних прав засуджених до позбавлення волі на охорону здоров’я і належну медичну допомогу, що призводять до загрози здоров’ю та життю самих хворих і загрози зараження інфекційними хворобами інших засуджених, що відбувають покарання у вигляді позбавлення волі в одній виправній установі Державної кримінально-виконавчої служби України, прирівнюються згідно зі статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до катування та нелюдського поводження.
З іншого боку, нерозв’язаною залишається низка проблем у галузі охорони здоров’я засуджених до позбавлення волі, які відбувають покарання у виправних колоніях та слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України.
Беззаперечним позитивним досягненням вітчизняної пенітенціарної медицини є тенденція до наближення національних механізмів правового регулювання кримінально-виконавчих правовідносин у галузі охорони здоров’я засуджених до позбавлення волі відповідно до європейських стандартів та практики Європейського суду з прав людини.
Посилання
Конституція України : Закон України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Загальна Декларація прав людини від 10 грудня 1948 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015#Text (дата звернення: 01.08.2024).
Моніторинг дотримання прав ув’язнених та засуджених в установах виконання покарань: навч.-метод. посіб. / В.О. Аніщенко, І.В. Боднар, І.В. Іваньков та ін.; за заг. ред. О.М. Тогочинського. Чернігів: Академія Державної пенітенціарної служби, 2018. 260 с.
Кримінально-виконавчий кодекс України. Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань. Київ: Право, 2024. 268 с.
Краснокутський О.В. Міжнародно-правові механізми забезпечення прав засуджених до позбавлення волі: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.08 / Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса Національної академії правових наук України. Харків, 2019. 20 с.
Саулко О. Забезпечення нагляду за додержанням конституційних прав в’язнів на охорону здоров’я в режимних установах Одещини. Вісник прокуратури. 2019. № 9. С. 36–39.
Про схвалення Стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року та затвердження операційного плану її реалізації у 2022–2024 роках: розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 року № 1153-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153-2022-p#Text (дата звернення: 01.08.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. В. Єрмак, В. Ф. Пузирний
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.