Конституційний транзит: окремі питання теорії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.4.52Ключові слова:
конституційний транзит, демократизація, конституційна реформа, post-bellum період, інституційна трансформація, конституціоналізм, Конституція УкраїниАнотація
Стаття присвячена дослідженню феномену конституційного транзиту та його особливостей в контексті сучасного розвитку України. Автор розглядає конституційний транзит як складний, багатовимірний процес, що охоплює широкий спектр правових, політичних та соціальних змін. У роботі аналізуються теоретичні засади конституційного транзиту, його окремі етапи та ключові фактори, що впливають на успішність демократичних перетворень.
Особлива увага приділяється специфіці конституційного транзиту в Україні, зокрема в умовахросійсько-української війни та post-bellum періоду. Автор виділяє основні проблеми, з якими стикається Україна в процесі конституційних трансформацій, включаючи нестабільність демократичнихінститутів, обмеженість економічного потенціалу та кризові явища в культурному середовищі.
У статті пропонується аналіз можливих етапів конституційної трансформації України після завершеннявійни, включаючи невідкладні зміни для забезпечення національної безпеки, розробку комплексної стратегії реформ, громадське обговорення змін, законодавчий процес та імплементацію прийнятих рішень.
Автор підкреслює необхідність врахування національних особливостей, історичних традицій та суспільного менталітету при проведенні конституційних реформ. Наголошується на важливості створення такої інституційної конституційної системи, яка б ефективно координувала діяльність усіх суспільних підсистем та регулювала поведінку учасників трансформаційних процесів.
Дослідження демонструє, що конституційний транзит в Україні є частиною глобального процесудемократизації, але має свої унікальні риси, зумовлені історичним досвідом та сучасними викликами. Стаття торкається й розуміння складності та багатогранності процесів конституційної трансформації в перехідних суспільствах.
Посилання
Бєлов Д.М. Парадигма українського конституціоналізму. Монографія. В. Березний: РК «Євростандарт», 2011. 400 с.
Бєлов Д.М. Конституційний процес в Україні: окремі аспекти. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2011. Випуск 15. Частина 1. С. 84—91.
Бєлов Д.М. Конституційний транзит в Україні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2012. Випуск20. С. 77-81.
Бєлов Д.М. Удосконалення Конституції як спосіб реалізації парадигми конституціоналізму. Форум права. 2012. № 3. С. 62-67.
Проблеми конституційного транзиту в Україні / С.О. Янішевський, О.А. Фісун [та ін.]; за ред. В.М. Яблонського, С.О. Янішевського. К.: НІСД, 2011. 52 с.
Писаренко С. Ми пишемо конституцію навіки. Віче. 2010. № 3. С. 23-25.
Шаповал В.М. Конституційне право зарубіжних країн: підручник. К.: АртЕк, Вища школа, 1997. 611 с.
Мельвиль А.Ю. Про траєкторію посткомуністичних трансформацій. Поліс. 2014. № 2. С. 64-75.
Бунецький Л. Політичний транзит України: інституційний аспект. Вісник СевДТУ. Вип. 91: Політологія: зб. наук. пр. Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2008. С. 49-57.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Д.М. Бєлов, М.В. Бєлова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.