Роль Організації Об’єднаних Націй у захисті прав жінок: від стратегій до реалізації
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.4.37Ключові слова:
Організація Об’єднаних Націй, ООН Жінки, Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, захист прав жінок, гендерна рівністьАнотація
Висвітлено значущість Організації Об’єднаних Націй (ООН) у реалізації та захисті прав жінок на глобальному рівні. Зокрема, йде мова про стратегії, які Організація Об’єднаних Націй розробляє та впроваджує для покращення становища жінок у різних куточках світу, через свої спеціалізовані інституції та інші важливі механізми для підтримки сталого розвитку.
У статті детально розглядаються основні новації та програми ООН, міжнародно-правові акти щодо захисту прав жінок, зокрема, Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок 1979 р. (CEDAW) та здійснюється огляд досягнень і викликів у реалізації цих ініціатив. Аналізується, як ООН здійснює правову підтримку, технічну допомогу та стратегічні рекомендації для держав-членів, а також роль моніторингу і звітності в забезпеченні відповідності міжнародним стандартам.
Значну увагу приділено прикладам успішних проєктів, що призвели до змін у законодавстві різних країн та соціальних практиках. Крім того, обговорюються основні труднощі та бар’єри, з якими стикається ООН у своїй діяльності, та пропонуються рекомендації для підвищення ефективності її зусиль щодо захисту прав жінок у майбутньому.
Зокрема, окреслено роль структури ООН Жінки в питаннях, які стосуються захисту прав жінок та дівчат. ООН Жінки - це агенція Організації Об’єднаних Націй, що займається питаннями ґендерної рівності та розширенням прав і можливостей жінок. Структура ООН Жінки була створена для захисту прав жінок і дівчат та прискорення реагування на їхні потреби в усьому світі. ООН Жінки працює над тим, щоб жінки та чоловіки були рівними партнерами та бенефіціарами гуманітарної діяльності. ООН Жінки зосереджує свою діяльність у сфері запобігання кризам, забезпеченняготовності та реагування на них з метою зменшення вразливості, подолання ризиків, сприяння стійкості та лідерству жінок через нормативну підтримку, надання допомоги державам-членам та Організації Об’єднаних Націй у розробці та впровадженні відповідної політики, координації між системою Організації Об’єднаних Націй та гуманітарним співтовариством, а також через розробку програм на місцях.
Посилання
Загальна декларація прав людини. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015#Text.
Статут Організації Об’єднаних Націй. URL: https://unic.un.org/aroundworld/unics/common/documents/publications/uncharter/UN%20Charter_Ukrainian.pdf.
Мокій А.І., Яхно Т.П., Бабець І.Г. Міжнародні організації. Навчальний посібник. К.: Центр учбової літератури, 2011. 280 с.
Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. URL: https://www.un.org/en/ga/documents/gares.shtml.
Конвенція про політичні права жінок. URL: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=995_156.
Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. URL: https://www.kdu.edu.ua/Documents/convention_OON_disc_woman.pdf.
Коломієць Ю.М. Права жінок як об’єкт міжнародного захисту. URL: https://univd.edu.ua/general/publishing/konf/17_05_2019/pdf/45.pdf.
Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в Україні через ефективну співпрацю в цілях розвитку та фінансування URL: https://ukraine.unwomen.org/sites/default/files/Field%20Office%20ECA.Attachments/Publications/2021/4/Advancing%20gender%20equality%20and%20womens%20empowerment%20in%20Ukraine%20UKR.pdf.
План дій Третьої міжнародної конференції з фінансування розвитку (Addis Ababa Action Agenda). Постанова, прийнята Генеральною Асамблеєю 27 липня 2015 р. (A/RES/69/313), URL: https://www.un.org/en/development/desa/population/migration/generalassembly/docs/globalcompact/A_RES_69_313.pdf.
Пекінська декларація та Платформа дій. URL: https://www.un.org/en/events/pastevents/pdfs/Beijing_Declaration_and_Platform_for_Action.pdf.
Committee on the Elimination of Discrimination against Women (Date received: 6 August 2015), Consideration of reports submitted by States parties under article 18 of the Convention. Eighth periodic report of States parties due in 2014, Ukraine, (CEDAW/C/UKR/8). URL: https://undocs.org/CEDAW/C/UKR/8.
Камінська Н.В., Чернявський С.С., Перунова О.С. Законодавче регулювання та міжнародні стандарти гендерної рівності [Текст]: лекція. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2020. 23 с.
Стратегічний план на 2008-2011 роки: прискорення прогресу в здійсненні Програми дій МКНР та зміцнення національної відповідальності в цій галузі. URL: http://daccess-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/N07/442/69/PDF/N0744269.pdf.
Пан Гі Мун: мета ООН досягти гендерної рівності до 2030 року. URL: https://www.unian.ua/world/1158477-pan-gi-mun-meta-oon-dosyagti-gendernoji-rivnosti-do-2030-roku.html.
UNESCO, Measuring Gender Equality in Science and Engineering: the SAGA Toolkit, SAGA Working Paper 2. Paris, 2017. URL: http://unesdoc.unesco.org/images/0025/002597/259766e.pdf.
Гендерна рівність у контексті діяльності міжнародної організації праці URL: https://jurfem.com.ua/henderna-rivnist-mop/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.Ю. Замула
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.