Щодо співвідношення понять розкриття та розслідування кримінальних правопорушень
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.4.12Ключові слова:
кримінальне правопорушення, склад правопорушення, проступок, злочин, розкриття, розслідування, завдання, процесуальна діяльність, слідчі дії, оперативно-розшукові заходиАнотація
У статті розглядається співвідношення понять розкриття та розслідування кримінальних правопорушень,які широко використовуються в законодавстві та теорії кримінального процесу, оперативно-розшукової діяльності та криміналістиці. Звертається увага на те, що в чинному КПК України для визначення завдань кримінального провадження замість розкриття злочинів, вводиться поняття розслідування і судовий розгляд.
Наводяться відомості про авторів, які присвятили свої дослідження аналізу понять розкриття та розслідування кримінальних правопорушень. Зазначається, що в ряді випадків дискусії серед науковців виникають у зв’язку з неоднозначним розумінням та тлумаченням сутності і змісту цих понять.
Метою дослідження є аналіз норм чинного законодавства, яким врегульовуються питання протидії злочинності і використання у ньому понять розкриття, розслідування кримінальних правопорушень, а також роботи науковців, які аналізували ці питання та обґрунтовували особисте бачення їх вирішення.
Здійснено аналіз публікацій науковців, які намагалися сформулювати визначення понять розкриття та розслідування злочинів, розкрити сутність та показати їх значення для теорії і практики правоохоронної діяльності під час оцінки результативності їх роботи у протидії злочинності.
Доводиться, що поняття розкриття кримінальних правопорушень має право на застосування в нормотворенні і теоретичних розробках. Для зменшення суперечностей його доцільно розглядати у трьох розуміннях: як завдання кримінального провадження; як особливий вид діяльності правоохороннихорганів з виявлення кримінальних правопорушень та осіб, що їх вчинили та доведення обставин, що входять у предмет доказування для прийняття правильного судового рішення; як результат такої діяльності. Пропонується визначення моменту, з якого доцільно вважати кримінальне правопорушення розкритим.
У висновках наводяться пропозиції щодо доцільності під час формування завдань кримінального провадження застосовувати словосполучення «розкриття кримінальних правопорушень», яким охоплюються проступки і злочини, а в статті про роз’яснення термінів зазначити, що розкриттязлочинів як діяльність включає в себе виявлення ознак кримінального правопорушення та його розслідування.
Посилання
Тіщенко В.В. Вибрані твори. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2017. 436 с.
Коновалова В.О. Вибрані твори. Х.: Апостіль, 2012. 528 с.
Дубинський А.Я. Вибрані праці. Київ: Центр учбової літератури, 2014. 430 с.
Приловський В.В. Щодо визначення поняття розслідування кримінального правопорушення по гарячих слідах. Юридичний науковий електронний журнал. №4/2023. С. 606-608. DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0374/2023-4/146.
Меживой В.П. Чи має право на існування поняття «розкриття злочинів» у новому Кримінальному процесуальному кодексі України. Розкриття злочинів за новим Кримінальним процесуальним кодексом України: зб. матеріалів наук.-практ. конф. (Київ, 8 листоп. 2012 р.) К.: Нац. акад. внутр. справ. 2012. С. 74-76.
Литвинов О.М. Розкриття злочинів у системі соціально-правового механізму протидії злочинності. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2008. № 40. С. 120-125. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VKhnuvs_2008_40_19.
Веб-сторінка Офісу генерального прокурора України. URL: https://www.gp.gov.ua/ (Дата звернення 1.06.2023 р.).
Кримінальний процес: підручник. Харків : Право, 2013. 824 с.
Тертишник В.М. Кримінальний процес України: підручник. - 7-ме вид., доповн. і перероб. К. : Алерта, 2017. 840 с.
Сливенко В.Р. Виявлення злочинів під час здійснення державних закупівель. Розкриття злочинів за новим Кримінальним процесуальним кодексом України: зб. матеріалів наук.-практ. конф. (Київ, 8 листоп. 2012 р.) К.: Нац. акад. внутр. справ. 2012. С. 22-23.
Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2001. 1440 с.
Дидоренко Э.А., Бараненко Б.И., Глазков В.Ф. Основы оперативно-розыскной деятельности в Украине (понятие, принципы, правовое обеспечение). К.: Центр учеб. лит., 2007. 264 с.
Гій Т.О. До питання про визначення моменту встановлення особи, яка вчинила злочин. Актуальні проблеми розкриття та розслідування злочинів у сучасних умовах: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Запоріжжя, 31 жовтня 2008 р.) у 2 ч. Запоріжжя: Юридичний ін-т ДДУВС, 2008. Ч. 1. С. 21-23.
Кримінальний процес: підручник / [Л.Д. Удалова, В.В. Рожнова, Д.П. Письменний та ін.]; за заг. ред. Д.П. Письменного, Л.Д. Удалової, М.А. Погорецького, С.С. Чернявського. Київ: «Центр учбової літератури», 2022. 780 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Є.Д. Лук’янчиков, Б.Є. Лук’янчиков, О.Б. Микитенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.