Міжнародні стандарти застосування заходів примусу органами поліції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.4.6Ключові слова:
міжнародні стандарти, примусові заходи, поліціяАнотація
Стаття присвячена питанням міжнародних стандартів застосування заходів примусу органами поліції. Зазначено, що основною метою реформування правоохоронних органів в нашій країні, яка обрала шлях європейської та євроатлантичної інтеграції, є удосконалення їх діяльності шляхом забезпечення належного захисту прав і законних інтересів громадян, а також акцент на запобіганні та профілактиці правопорушень. Для досягнення цієї мети важливим є впровадженняміжнародних стандартів і практичного досвіду іноземних органів поліції в національне законодавство України, а також їх ефективна реалізація в практиці правоохоронних органів. Це не тільки сприятиме розвитку правової держави, але й покращить міжнародний імідж нашої країни.
Акцентовано увагу на тому, що аналізуючи міжнародно-правові документи, важливо зазначити, що відповідно до положень Статуту Організації Об’єднаних Націй, Загальної декларації прав людини, Декларації про захист усіх осіб від катувань та інших жорстоких, нелюдських чи принижуючихгідність видів поводження і покарання, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН, а також Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, усвідомлення рівності і невід’ємності прав абсолютно кожного суб’єкта громадськості виступає підґрунтям свободи, справедливості та загального миру. Оскільки застосування примусових заходів поліцією впливає на захист прав і свобод людини, діяльність поліції повинна організовуватися відповідно до основних міжнародних стандартів, вироблених у цьому напрямі.
Відмічено, що у більшості спірних інцидентів із застосуванням сили офіцерів не можна звинувачувати,оскільки їхні дії відповідали спеціальному навчанні, яке вони отримали. Так, у підготовці поліцейських США особливу увагу приділяють навчанню через реалістичні вправи, які відображають різні види ситуацій, з якими можуть зіткнутися поліцейські.
Зроблено висновок, що поліція в демократичних країнах світу орієнтує свою діяльність на забезпечення прав і свобод людини через запобігання правопорушенням, профілактику злочинності та боротьбу зі злочинністю, впроваджуючи нові методи та сучасні технологічні засоби.
Посилання
Бочек О.І. Зарубіжний досвід застосування поліцейських заходів примусу. Наука і правоохорона діяльність. 2016. № 4. С. 22-28.
Бочек О.І. Міжнародні стандарти застосування сили та вогнепальної зброї поліцією з підтримання правопорядку. Наука і правоохорона діяльність.2017. № 2. С. 25-29.
Европейский Кодекс полицейской этики, принят Комитетом министров Совета Европы 19 сент. 2001 г. URL: https://polis.osce.org/file/8641/download?token=5AlYESl- (дата звернення: 26.07.2020).
Гіда Є.О. Деонтологічні засади діяльності поліції та їх закріплення у міжнародно-правових документах. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Вип. 25. 2014. С. 20-23.
Guiding Principles on Use of Force: Police Executive Research Forum. 2016. URL: https://www.policeforum.org/assets/30%20guiding%20principles.pdf (дата звернення: 30.08.2020).
Deine ausbildung: polizeimeister/in/. URL: https://polizei-der-beruf.de (дата звернення: 21.12.2020).
La formation au concours police. URL: https://www.centre-europeenformation.fr (дата звернення: 21.12.2020).
Non-lethal weapon. URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Nonlethal_weapon (дата звернення: 23.12.2020).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.М. Гуревічов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.