Інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: правозахисний вектор діяльності під час збройного конфлікту
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.1.30Ключові слова:
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Омбудсман, права людини, правові гарантії, захист людських прав, правовий режим воєнного стану, міжнародний збройний конфліктАнотація
Стаття присвячена осмисленню актуальної ролі інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в умовах збройного конфлікту, що супроводжується грубим нівелюванням категорії «людські права» та знеціненням її екзистенційної сутності, як наслідок, це детермінує посилення утвердження інституційної спроможності Омбудсмана України в площині національного механізму захисту прав людини. Об’єктом цього наукового пошуку постає функціонування Омбудсмана України в конституційно-правовому вимірі захисту людських прав, своєю чергою, предмет дослідження зводиться до вивчення особливостей реалізації правозахисних функцій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини крізь призму впливу збройного конфлікту. Методологічний базис дослідження становить система загальнонаукових і спеціальних методів наукового пізнання, найпоширенішими з яких стали діалектичний, формально-юридичний (догматичний), метод юридичної компаративістики, метод юридичної герменевтики, а також методи моделювання, аналізу та синтезу, що були використанні для формулювання окремих дефініцій, запропонованих наукових підходів, виробленні окремих позицій на підставі розгляду нормативно-правового матеріалу.
За результатами проведення даного дослідження, запропоновано відступити від нормативно визначених строків на звернення до Омбудсмана осіб, які перебувають на тимчасово окупованій частині території, з метою надання відповідного правового захисту та гарантування розгляду звернень від зазначеної категорії заявників, визначено момент початку обрахування строків, доцільність такого підходу, змодельовані відмінні строки. Інтерпретуючи положення Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», запропоновано та поглиблено розуміння «виняткових обставин» для пролонгації строків на звернення в період збройного конфлікту не більше ніж на два роки. Звернено увагу на стан практичної реалізації засади інституційної незалежності Уповноваженого в умовах воєнного стану, автор констатує недосконалу регламентацію безпосереднього принципу в законодавстві та доходить до консолідованого висновку про необхідність здійснення унормування деяких положень нормативно-правових актів задля забезпечення повноцінного утвердження принципу неупередженості та незалежності правового інституту, пропонуючи варіанти усунення колізії правових норм.
Посилання
Конституція України: Закон України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Марцеляк О.В. Статус Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: навч. посіб. Харків: нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого, 1998. 84 с.
Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23.12.1997 р. № 776/97-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1998. № 20. Ст. 99.
Доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році: Щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. URL: https://ombudsman.gov.ua/report-2022/images/documents/annual-report-2022.pdf (дата звернення 05.04.2024).
Порядок звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: веб-сайт. URL: https://ombudsman.gov.ua/uk/zayavniku (дата звернення: 25.03.2024).
Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України: Закон України від 15.04.2014 р. № 1207-VII. Відомості Верховної Ради України. 2014. № 26. Ст. 892.
Шевчук О.В. Інститут Омбудсмана в Україні під час збройного конфлікту: правова роль та особливості функціонування. Права людини та демократія як фундаментальні основи українського конституціоналізму: зб. тез наук. доп. і повідомл. Міжнарод. наук. конф.: XVI Тодиківські читання (24 листоп. 2023 р., м. Харків) редкол.: А.П. Гетьман (голова) та ін.; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. – Харків: Право, 2023. С. 253–255.
Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12.05.2015 р. № 389-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2015. № 28. Ст. 250.
Oksana Shcherbanyuk, Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė. System of Human Rights Protection and Judicial Protection in Ukraine during the War and Its Compatibility Problems in the context of EU Integration. The Challenges and Opportunities in Law Ukrainian Case under the Conditions of War. Kraków 2023. р. 787-859 URL: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/view/554/1790/ 2225.
Доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році: Щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. URL: https://ombudsman.gov.ua/uk/shchorichni-ta-specialni-dopovidi (дата звернення 30.04.2024).
Шевчук О.В. Інститут Омбудсмана в Україні під час збройного конфлікту: особливості функціонування. Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні: Матеріали VІI Міжнар. наук.-практ. конф. (27 жовтня 2023 р., Чернівці)/ редкол.: О.В. Щербанюк та ін. – Чернівці: 2023. С. 663–666.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. В. Шевчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.