Правове регулювання освіти в Україні. Частина 2: Доступність освіти в умовах воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.84.1.27Ключові слова:
правове регулювання освіти, освіта, освітня діяльність, доступність освіти, проблеми освіти, здобуття освітиАнотація
Після отримання результатів першого дослідження щодо верховенства права в Україні в галузі освіти в умовах воєнного стану у розпочатому циклі досліджень, виникла необхідність у проведенні наступного дослідження щодо доступності освіти в Україні в цей період.
Зазначене також пов’язано з діяльністю Кабінету Міністрів України і Міністерства освіти і науки України, які у 2024 році змінили правила вступу до закладів вищої освіти і обмежили доступ до освіти для здобувачів освіти, які заявили про бажання навчатися на денній формі і на платній основі в аспірантурі для здобуття третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.
Міністерство освіти і науки України, як завжди, захищало свої дискримінаційні реформи щодо доступності освіти, посилаючись на введення воєнного стану в України та проблеми в процесі мобілізації на війну здобувачів освіти.
При цьому доступ до освіти було обмежено і для здобувачів платної освіти (за власний рахунок), і для здобувачів безоплатної освіти (за рахунок державних і місцевих асигнувань). В свою чергу, враховуючи те, що в Україні практично не працює система грантового навчання за рахунок стипендій університетів, благодійників та спонсорів, така ситуація стала певним катаклізмом в галузі освіти, який негативно вплинув як на студентів (які почали масово виїжджати за кордон), так і на заклади вищої освіти.
В першу чергу, це пов’язано з позбавленням низки молодих науковців можливості продовжити свої дослідження шляхом навчання в аспірантурі, а в другу чергу – з позбавленням закладів вищої освіти доходів, відсутність яких фактично може призвести такі заклади освіти до банкрутства.
Внаслідок цього в українському суспільстві гостро постало питання законності дій Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки України щодо обмеження доступу до освіти.
Ця стаття є другою статтею із розпочатого авторами циклу досліджень і містить результати правового дослідження доступності освіти в період дії воєнного стану в Україні.
Посилання
Великий тлумачний словник. Сучасна українська мова За ред. Загнітко А.П.. Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008.
Великий тлумачний словник сучасної української мови. За ред. Бусел В.Т. Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005.
Етимологічний словник української мови. За ред. Мельничук О.С. Київ: Наукова думка, 1985. Т. 2.
Закон України «Про вищу освіту». (2014). № 1556-VII.
Закон України «Про освіту». (1991). № 1060-XII.
Закон України «Про освіту». (2017). № 2145-VIII.
Закон Української РСР «Про народну освіту». (1974). № 2779-VIII.
Конституція України. (1996). № 254к/96-ВР.
Рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2004. 2004.
Рішення Конституційного Суду України № 10-р/2020. 2020.
The Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedom (Council of Europe) (04.11.1950).
The Universal Declaration of Human Rights (UN) (10.12.1948). Resolution № 217 A (III).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М. І. Миклуш, В. К. Марініч
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.