Роль національної та міжнародної нормопроєктної діяльності у процесі післявоєнного відновлення України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.64Ключові слова:
повоєнне відновлення України, територіальна громада, місцеве самоврядування, нормопроєктна діяльність, міжнародне договірне право, міжнародне міжмуніципальне співробітництвоАнотація
У статті проаналізовано роль національної та міжнародної нормопроєктної діяльності у процесі післявоєнного відновлення України.
Доводиться, що в умовах російсько-української війни, яка носить з боку агресора загарбницький характер, нашому народу, його державі спричинено великі біди та руйнування, що знайшли свій прояв у численних людських жертвах, дезінтеграції та знищенні основної повсякденної та критичної інфраструктури територіальних громад, руйнації та фактичного спустошення великих територій, що робить фактично неможливим існування і функціонування людини на відповідній території, обмежує її можливості щодо організації свого стабільного та передбачуваного життєвого циклу, а також задоволення екзистенційних потреб, намагань, інтересів. Однак сама війна об’єктивує та актуалізує питання післявоєнного відновлення держави та її ТГ, а це, своєю чергою, ставить у порядок денний проблематику нормотворення органів публічної влади держави та суб’єктів міжнародних відносин, включаючи держав-членів міжнародної спільноти та їх асоціативно-структурних одиниць – міжнародних міждержавних та міжурядових організацій, включаючи насамперед й важливий етап нормотворення – нормопроєктну діяльність.
Аргументується, що нормопроєктна діяльність на національному та міжнародному рівнях у процесі післявоєнного відновлення України відіграє важливе методологічне та праксеологічне значення, бо принципи післявоєнного відновлення України та її ТГ: а) досить чітко, ясно, однозначно відображають та детермінують основоположні напрямки, форми та настанови нормопроєктної діяльності органів публічної влади держави; б) ба більше, вони скеровані на однозначне формування і формулювання прав і обов’язків суб’єктів соціальних відносин, що будуть виникати в процесі післявоєнного відновлення; в) повинні бути адекватно враховані та відображені у відповідній нормопроєкній діяльності органів публічної державної влади, а також, і це особливо є важливим, у нормопроєктуванні органів місцевого самоврядування; г) вони формують засади державної правової та муніципальної правової політики в сфері післявоєнного відновлення. При цьому левова частка наведених принципів післявоєнного відновлення України та її ТГ має суттєвий вихід на міжнародний рівень – їх практична реалізація не може бути втіленою в життя без суттєвої фінансової допомоги зарубіжних партнерів. А це, своєю чергою, актуалізує та контекстуалізує нормопроєктну діяльність органів публічної влади України (включаючи й органи місцевого самоврядування) в сфері міжнародного договірного права, включаючи нормопроєктну роботу в сфері міжнародного міжмуніципального співробітництва, а також загального міжнародного співробітництва.
Посилання
Баймуратов М.О., Григор’єв В.А. Муніципальна влада: актуальні проблеми становлення й розвитку в Україні. Одеса: Вид-во АО БАХВА, 2003.
Бержерон Р. Правила нормопроектування: документ вироблений за фінансовою допомогою Канадського агентства міжнародного розвитку в рамках програми співробітництва між Міністерством юстиції Канади та Міністерством юстиції України. Київ: Міністерство юстиції України. 1999. 25 с.
Баймуратов М., Кофман Б. Роль муніципальної влади у повоєнному відновленні України: питання теорії та практики. Незалежність України: права людини та національна безпека: збірник матеріалів Четвертої міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 12 квітня 2024 року) / Національний університет «Львівська політехніка» ; упоряд. проф. Л.В. Ярмол, Я.С. Олійник. Київ: КНТ, 2024. С. 46–53.
Екодія. URL: https://ecoaction.org.ua/pro-nas.
Зелене повоєнне відновлення України. URL: https://ecoaction.org.ua/diyalnist/vidnovlennia.
Світовий досвід відбудови міст: Ісіномакі. URL: 08/14/svitoviy-dosvid-vidbudovi-mist-isino-maki.
Андрійчук Т.С. Партисипаторна та деліберативна демократія в сучасному політичному дискурсі. Політичне життя. 2019. № 1. С. 45–51.
Баймуратов М.О. Міжнародне співробітництво органів місцевого самоврядування України: монографія (репринтне видання дисертаційного дослідження). Дніпро: Інновація, 2021. 314 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Р. В. Чорнолуцький
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.